Malowanie dachu ma na celu poprawę jakości oraz wzmacnienie właściwości odpornych dachówek i blach, dzięki którym zapobiegają one przedostawaniu się czynników niszczących do głębszych warstw poszycia, a w efekcie podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Jednak aby prace przyniosły oczekiwane efekty, należy wykonywać je dokładnie i wystrzegać się błędów, które mogłoby zniwelować nakładania farby. Grupa […]
26 powodów, dla których malowanie dachu na gorąco w wersji PREMIUM to najlepsza inwestycja w dach

Najskuteczniejszą metodą malowania dachów, a jednocześnie najbardziej opłacalną inwestycją w jego jakość i trwałość, jest malowanie natryskowe na gorąco. Jakość powłoki gwarantuje nawet 20 lat skutecznej ochrony, co przekłada się również na ekologię, bowiem im rzadziej wykonuje się malowanie, tym mniej generuje się odpadów, w tym również chemicznych odpadów z farb.
Jak osiągamy jakość Premium przy malowaniu dachów?
Malowanie dachów jest trudnym zadaniem, ponieważ w grę wchodzą zmienne i często trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne, takie jak wahania temperatury i wilgotności powietrza. Jakie znaczenie mają w kontekście malowania dachu? Otóż bardzo duże – aby warstwa farby skutecznie chroniła dachówki przed czynnikami zewnętrznymi, nie wystarczy, że będzie zawierać odpowiednio dużą ilość części stałych i żywic, a także gwarantować odpowiednią przyczepność. Konieczne jest również nałożenie jej na powierzchnię w prawidłowy sposób.
W tym celu przygotowujemy farbę w sposób wskazany przez producenta. Aby farba nabrała właściwości odpowiednich do panujących warunków atmosferycznych, tj. temperatury i wilgotności powietrza, punktu rosy, a także rodzaju podłoża, musimy w odpowiednim stopniu ją podgrzać. Dzięki temu rozwiązaniu możemy utrzymać stałą i optymalną temperaturę aplikacji niezależnie od temperatury powietrza i temperatury podłoża.

Co wyróżnia jakość Premium
Osiągnięcie jakości Premium podczas malowania dachu ma kluczowe znaczenie dla przyczepności i trwałości powłoki, co w konsekwencji przekłada się na skuteczną i długotrwałą ochronę powłoki.
Co wyróżnia powłokę Premium?
- Większa grubość i szczelność powłoki poprzez przetłoczenie bardziej skoncentrowanej farby.
- Najlepsza atomizacja na dyszy i bardzo dobre rozpylenie dzięki większemu ciśnieniu.
- Niezmienna rozlewność podgrzanej farby w różnych temperaturach powietrza i podłoża.
- Powtarzalność odpowiedniej gęstości materiału podczas aplikacji.
- Równomierny i bezpulsyjny natrysk.
- Większa gładkość powłoki.
- Łatwiejsza kontrola grubości powłoki.
- Mniejsze ryzyko powstawania zacieków i wpyłek.
- Zwiększona przyczepność do najtrudniejszych podłoży, np. dachówki szkliwionej.
- Efekt wulkanizacji.
- Brak występowania efektu pęcherzenia farby od wysokiej temperatury podłoża, a w przyszłości popękania i złuszczenia.
Malowanie dachu na gorąco – przyjazność dla środowiska
Malowanie dachów na gorąco to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzieje się tak z powodu stosowania farb niskoemisyjnych z małą ilością rozpuszczalnika i o niskim współczynniku lotnych związków organicznych (LZO). Przyjazność dla środowiska podnosi również wysoka zawartość cząstek stałych, czyli po prostu skoncentrowanej farby. Farba o takich właściwościach minimalizuje wielkość rozpylanej chmury, a także poprawia dokładność malowania, dzięki czemu zużywa się mniej materiału.
Dodatkowe atuty podgrzanej farby
Jednak na tym nie kończą się zalety malowania dachów na gorący w jakości Premium. Rozwiązanie to niesie znacznie więcej korzyści nie tylko dla właściciela obiektu, którego dach jest malowany, ale także dla profesjonalnych fachowców, którzy zajmują się malowaniem dachów, a dzięki tej metodzie mogą w łatwiejszy sposób zagwarantować naszym Klientom satysfakcjonujące efekty.
Jakie dodatkowe korzyści niesie malowanie dachów na gorąco?
- Zmniejszenie lepkości tłoczonego materiału – umożliwia obniżenie ciśnienia roboczego, niezbędnego do uzyskania odpowiedniego strumienia natryskowego, przez co nie ma potrzeby rozcieńczania, co z kolei ułatwia znacznie malowanie newralgicznych miejsc i trudnych elementów. Dzieje się tak, ponieważ gęstszy i szybciej schnący materiał przy małym ciśnieniu nie pozostawi zlewek.
- Krótkie okresy suszenia – dzięki temu nałożenie kolejnych warstw nie wymaga długiej przerwy pomiędzy nimi.
- Łatwe i spójne sterowanie lepkością farby – dzięki temu można dostosować ją do panujących warunków.
- Lepsza atomizacja materiału przy dyszy – ułatwia dokładne pokrywanie farbą całej powierzchni.
- Ładny i równy strumień – zapobiega rysowaniu powierzchni nawet przy wysokiej lepkości farby.
- Zminimalizowanie rozpylonej mgły i wpyłek przy łączeniu, przy nakładaniu się farby.
- Możliwość przetłoczenia gęstych materiałów poprzez poprawienie tiksotropii – dzięki temu możliwe jest nakładanie farby o wysokiej zawartości cząstek stałych, klejów i żywic, farb bezrozpuszczalnikowych i nisko rozpuszczalnikowych.
- Efekt lepszego gładkiego wykończenia i błyszczących powierzchni – poprawia estetykę finalnego efektu.
- Możliwość nakładania na wysokie temperatury podłoża – dzięki czemu możliwe jest malowanie podczas wyższych temperatur powietrza lub nagrzaniu powierzchni przez promienie słoneczne.
- Mniej przemalowań (overspray) – dzięki temu można uzyskać odpowiednią grubość powłoki. Efektem tego jest również bardziej ekonomiczne wykorzystanie farby.
- Doskonałe krycie – nawet dwukrotnie grubsza powłoka już przy jednokrotnym malowaniu.
- Eliminacja kosztu zakupu rozpuszczalników i uwalniania się lotnych związków organicznych.
- Polepszenie warunków pracy dzięki mniejszemu stężeniu oparów.
- Oszczędność czasu – ze względu na zmniejszenie ilości przemalowań, co pozwala zamiast trzech warstw farby położyć dwie z zachowaniem tego samego efektu (większa koncentracja materiału i lepsza zdolność krycia, czas malowania skraca się nawet o połowę dzięki łatwiejszemu planowanie pracy w zmiennych warunkach).
- Zmiana lepkości materiału poprzez podgrzanie a nie rozcieńczanie – wskutek tego następuje minimalizacja oporów na przepływie farby o wysokiej lepkości przez długie węże poprzez zmniejszenie jej tiksotropii (korzystny wpływ temperatury na tiksotropię i reologię farby). Dzięki temu ciśnienie na dyszy jest dwukrotnie większe niż w przypadku nie podgrzanej farby, co można zaobserwować na poniższym wykresie zależności lepkości od temperatury dla jednowarstwowego lakieru na bazie żywic sztucznych stosowanego na gorąco do malowania dachów.
Certyfikaty i dyplomy potwierdzające nasze umiejętności

