Dach to nie tylko korona naszego domu, ale także jego ważna tarcza ochronna przed wpływami atmosferycznymi. Niestety dziurawy dach może przysporzyć nam wiele kłopotów i kosztów związanych z naprawami. W niniejszym artykule, oprócz omówienia najczęściej występujących problemów związanych z dachem, przedstawimy także metody, które pomogą w ich lokalizowaniu, zapobieganiu i naprawie. Naprawa dachu — co […]
Blachodachówka – poznaj jej zalety i wady

Kategoria: Dachy z blachy
Opublikowano: 21 września, 2020
Blachodachówka cieszy się dość sporą popularnością przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę w stosunku do dachówki ceramicznej. Jak każde pokrycie, posiada ona swoje zalety i wady, które warto poznać, zanim zdecydujesz się położyć ją na dach swojego domu.
Z czego powstaje blachodachówka?
Materiałem, z którego powstają blachodachówki, jest specjalnie profilowana stalowa blacha. W celu zapewnienia jej odpowiedniej ochrony i trwałości pokrywa się z obydwu stron warstwą ocynkowaną, a także kilkoma warstwami lakieru, który ma za zadanie chronić blachodachówkę przed czynnikami środowiskowymi, korozją oraz uszkodzeniami mechaniczne. Powłoka ta zwykle wykonywana jest z takich materiałów, jak:
- poliester,
- poliuretan,
- PVDF.
Zalety blachodachówki
Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest niska cena blachodachówki, która w porównaniu do dachówki ceramicznej pozwala na spore oszczędności podczas kładzenia dachu. Jest to również materiał lekki i łatwy w transporcie.
Ważną cechą blachodachówki jest tłoczenie blachy, które pełni kilka zasadniczych funkcji. Przede wszystkim zwiększa jej sztywność, dzięki czemu blachodachówka nie musi być kładziona na pełnym poszyciu, ale w zupełności dobrze egzamin zda ruszt z łat i kontrłat, na który położona jest folia wstępnego krycia. Tłoczenie podnosi również zdolność wentylacji połaci dachowej.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Malowanie dachów z blachyWspomnieć należy również o tym, że blachodachówka jest materiałem, który stanowi najmniej przyjazne podłoże dla mchu, alg i innych porostów. Dlatego może okazać się bardzo dobry wyborem na dachu znajdującym się w bliskim sąsiedztwie drzew, których soki i pyłki osadzające się na dachu tworzą kwaśne środowisko, sprzyjające porostom. Na blachodachówce niechciane porosty mogą rozwijać się nawet o kilka lat dłużej niż na dachówkach cementowej lub ceramicznej.
Ważną cechą blachodachówki jest również to, że nie nasiąka wodą i nie zwiększa przez to swojej masy. Jej ogólna lekkość pozwala stosować ten rodzaj pokrycia na nowych budynkach, a także przy renowacji dachu w starych budynkach, ponieważ nie jest konieczne wówczas wzmacnianie konstrukcji dachu (znacznie obniżenie kosztów remontu).
Wady blachodachówki
Blachodachówka jest materiałem, który gwarantuje znacznie słabszą izolację akustyczną niż dachówki ceramiczne. Z tego względu podczas intensywnych opadów deszczu lub gradu, a także przy porywistych wiatrach w pokojach na poddaszu może być nieco głośniej.
Blachodachówka pracuje pod wpływem temperatury (kurczy się i rozkurcza, co jest naturalną cechą metali). Stąd też może się zdarzyć, że pracująca wspólnie z nią powłoka ochronna może się kruszyć i odpadać, narażając odsłoniętą blachodachówkę na naloty rdzy. W tym celu niezbędne są regularne czyszczenie oraz impregnacja i malowanie dachu z blachy.
Regularna konserwacja blachodachówki może przedłużyć jej żywotność nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Bardzo wiele zależy bowiem od tego, czy będziesz kontrolować jakość swojego dachu, czy też zostawisz go na długotrwałe działanie czynników środowiskowych.
Sprawdź także artykuły: