Charakterystyka dachówki betonowej - Blog Grupy Biotop

Charakterystyka dachówki betonowej

Pomalowana na czerwono dachówka betonowa

Kategoria: Porady

Opublikowano: 23 grudnia, 2021

Za nami jest już krótka seria wpisów dotyczących charakterystyki dachówki ceramicznej. Teraz nieco uwagi warto poświęcić innemu popularnemu rodzajowi dachówek, czyli dachówkom betonowym, które również wymagają malowania w celu skutecznej ochrony przed czynnikami oraz zachowania atrakcyjnego wyglądu. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jakimi cechami charakteryzują się dachówki betonowe, natomiast w kolejnym podejmiemy kwestię ich malowania.

Cechy dachówki betonowej

Dachówka betonowa, równie często nazywana dachówką cementową, jest wynalazkiem stosunkowo młodym, znacznie młodszym niż dachówka ceramiczna. Jednak ze względu na swoje właściwości także zyskała popularność i jest dzisiaj wykorzystywana równie chętnie jak dachówka ceramiczna. Dachówki betonowe produkuje się z wysokiej jakości cementu oraz gruboziarnistego piasku kwarcowego. Obecnie dachówki cementowe mają zbliżoną trwałość do dachówek ceramicznych, a ich niewątpliwą zaletą w porównaniu obu rodzajów jest lepsze tłumienie hałasu.

Dachówka cementowa na pewno będzie charakteryzować się bardziej szorstką i porowatą powierzchnią niż dachówka ceramiczna. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wada czy zaleta, gdyż ocena ta zależy od naszych oczekiwań. Obiektywnie nie ulega wątpliwości, że dachówka betonowa na pewno będzie podłożem bardziej przyjaznym ukorzenianiu się mchów i porostów, a także łatwiejszym do osadzania się zanieczyszczeń. Rozwiązaniami tej bolączki są dachówki cementowe pokryte wygładzającą warstwą oraz regularne czyszczenie dachówki betonowej.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Dachówka cementowa – ekologiczne rozwiązanie

Dachówki betonowe wpisują się dzisiejsze trendy, związane ze stosowaniem w budownictwie i nie tylko rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem materiały naturalne, takie jak:

  • cement,
  • piasek,
  • woda,
  • pigmenty żelaza.

Oprócz tego produkcja dachówki betonowej pochłania znacznie mniej energii niż produkcja dachówka ceramicznej. Wynika to między innymi z utwardzania w temperaturze około 60 stopni Celsjusza, co porównaniu z wypalaniem dachówek ceramicznych w około 1000 stopniach nie tylko pochłania mniej energii, ale też emituje do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla.

Czy dachówki betonowe należy malować?

Jak najbardziej! W celu zachowania ich jakości oraz atrakcyjnego wyglądu należy w odpowiednich odstępach czasu przeprowadzać malowanie dachówek betonowych. Jest to zabieg, który pomoże wydłużyć ich żywotność o co najmniej kilkanaście lat, gwarantując taki sam efekt jak wymiana dachu, która pochłonęłaby znacznie większe koszty.

Szczegóły na temat malowania dachówek cementowych przedstawimy w kolejnym wpisie na naszym blogu.

Sprawdź także artykuły: