Czym odtłuścić dach przed malowaniem i dlaczego jest to takie ważne? - Blog Grupy Biotop

Czym odtłuścić dach przed malowaniem i dlaczego jest to takie ważne?

czym odtłuścić dach

Kategoria: Porady

Opublikowano: 11 października, 2021

Nie wynajmujesz ekipy malującej dach po to, żeby po jednym sezonie wzywać ją po raz kolejny. Na pewno liczysz na to, że Twój dach zostanie pomalowany dokładnie i skutecznie, dzięki czemu przez co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat, nie będziesz obawiać się o jego jakość i stan techniczny, a dachówki lub blachy będą skutecznie chronione przed czynnikami zewnętrznymi i prezentowały się przy tym bardzo estetycznie. Jednym z warunków, które muszą zostać spełnione, żebyś mógł się cieszyć takim efektem, jest prawidłowe przygotowanie powierzchni dachu do malowania – w tym odtłuszczenia dachu.

Odtłuszczanie dachu – dlaczego to konieczne?

Malowanie dachu ma być inwestycją na co najmniej kilka, o ile nie kilkanaście lat. Żeby dachówki lub blachy dachowe mogłoby być skutecznie chronione przez taki okres, warstwa farby musi bardzo dobrze przylegać do powierzchni, nie może się łuszczyć, kruszyć i odpadać, a tym samym odsłaniać dachówek i blach na działanie czynników zewnętrznych. Właściwy poziom przyczepności farby zależy nie tylko od jej odpowiedniego przygotowania, ale też dokładnego wyczyszczenia malowanej powierzchni. Właśnie w tym celu z dachu należy usunąć:

  • pozostałości poprzedniej powłoki farby;
  • tłuste plamy;
  • ogniska rdzy z dachów blaszanych;
  • mchy i inne porosty, a także ich zarodniki.

Czym usunąć tłuste plamy z dachu?

Czyszczenie dachów jest zasadniczym elementem, od którego zależą jakość i skuteczność kolejnych kroków konserwacji. Absolutnie niezbędnym elementem jest myjka ciśnieniowa, która pozwoli mechanicznie usunąć miększe lub łatwiejsze do oderwania od powierzchni dachu zabrudzenia. Jednakże do usunięcia tłustych plam oraz zneutralizowania zarodników mchów i porostów konieczne jest już użycie detergentów.

W Grupie Biotop używamy specjalistycznych środków, które skutecznie usuwają zabrudzenia z dachu, ale jednocześnie pozostają bezpieczne dla materiału, który pokryty jest dach. Co równie ważne – łatwo się zmywa, dzięki czemu same nie zatłuszczają powierzchni i nie obniżają przyczepnych właściwości farby.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Jak czyścimy dach?

W pierwszej kolejności nakładamy na dach czyszczący środek penetrujący, który zmiękcza zabrudzenia, rozbija tłuste plamy i neutralizuje zarodniki mchów, alg czy grzybów. Następnie za pomocą spalinowych myjek ciśnieniowych o odpowiednio wysokim ciśnieniu ściągamy z dachu zabrudzenia – nasz sprzęt jest przystosowany do materiałów, z których wykonany jest dach, dlatego skutecznie usuwa zabrudzenia, a jednocześnie jest bezpieczny dla dachówek i blach.

W przypadku dachów blaszanych nie może się oczywiście obejść bez mechanicznego usunięcia ognisk rdzy. W tym celu wykorzystuje przeznaczone do tego szlifierki z odpowiednimi szczotkami.

Podsumowanie

O jakość powłoki farby na Twoim dachu dbamy już od samego początku prac na dachu. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zagwarantować oczekiwane efekty.


Sprawdź także artykuły: