Jak często czyścić dach i czy to w ogóle konieczne? - Blog Grupy Biotop

Jak często czyścić dach i czy to w ogóle konieczne?

Mycie ciśnieniowe blachy

Kategoria: Renowacja dachówki

Opublikowano: 29 czerwca, 2020

2 minut

Czyszczenie dachu przywraca pokryciu dawny blask i w zdecydowany sposób podnosi walory estetyczne całego budynku. Co więcej – jeśli połączy się je z impregnacją – nie tylko poprawi wygląd, ale również wydłuży żywotność dachówek. Dowiedz się, kiedy jest optymalny moment na to, by zdecydować się na czyszczenie dachu.


Na jakie zabrudzenia narażony jest dach?

Dach wystawiony jest na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Na jego wygląd i jakość przez cały rok wpływają zjawiska pogodowe, flora i fauna, zanieczyszczenia emisyjne oraz promienie UV. Wiele zanieczyszczeń mogą na dach nanieść kwaśne deszcze oraz silny wiatr niosący kurz i pył. Silne i trudne do usunięcia zabrudzenia powodują również osadzające się na dachu soki i pyłki drzew oraz innych roślin. Do lepkich osadów łatwo przyklejają się kurz oraz zanieczyszczenia emisyjne, takie jak osady z dymu lub spalin. Wystarczy wymienić jeszcze ptasie odchody i mamy pełne zestawienie zabrudzeń, jakie można znaleźć na dachu swojego domu.

Czy to już czas na czyszczenie dachu?

Niestety na pytanie o optymalny czas na czyszczenie dachu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy bowiem od tego, w jakim stanie znajduje się jego pokrycie. W grę wchodzi oczywiście walor estetyczny i tutaj nie ma innych wskazań niż poczucie estetyki gospodarzy. Jeśli uznajesz, że dach wygląda źle i pogarsza wygląd całego domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by go spłukać lub skorzystać z usług firmy czyszczącej dachy.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Monitoruj porastanie przez mchy

Jeśli walor estetyczny nie ma dla Ciebie dużego znaczenia, poważnie rozważ czyszczenie dachu, kiedy wyrosną na nim mchy, porosty lub grzyby. O ile one same nie są niebezpieczne, o tyle gromadzą wilgoć, przez co materiały, z których zostało wykonane pokrycie, mają z nią bezpośredni i stały kontakt. Niesie to ogromne ryzyko obniżenia jakości dachu i wymaga wyczyszczenia oraz impregnowania dachu.

Jak szybko dach porasta mchem?

Na szybkość zarastania dachu mchami wpływa wiele czynników.

  • Mech lubi miejsca zacienione, jeśli zatem Twój dach znajduje się od strony północnej lub północno-zachodniej, lub też jest zasłonięty przez korony drzew, warunki sprzyjają wówczas wzrostowi mchu.
  • Wilgoć również jest dla mchu sprzyjającym czynnikiem. Jej obecność wynika z dużej ilości cienia oraz zaimpregnowania pokrycia dachu.
  • Soki i pyły z drzew stwarzają kwaśne środowisko, które jest przyjazne dla mchu.
  • Na dachówkach ceramicznych i cementowych mech rośnie szybciej niż na blachach czy dachówkach glazurowanych o gładkiej fakturze.


Kiedy musisz częściej czyścić dach?

Częstszego czyszczenia będą wymagały dachy, które są bardziej narażone na zabrudzenia. Będą one brały swoje źródło przede wszystkim z obecności soków i pyłów drzewnych oraz wilgoci – te składowe sprzyjają porastaniu mchem. Walor estetyczny na pewno szybciej stracą dachy domów stojących w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility