Czyszczenie dachu z blachy jesienią – dlaczego jest ważne i jak robić to prawidłowo? - Blog Grupy Biotop

Czyszczenie dachu z blachy jesienią – dlaczego jest ważne i jak robić to prawidłowo?

Dach jesienią

Kategoria: Porady

Opublikowano: 26 października, 2022

2 minut

Dachy blaszane wymagają bardzo uważnej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Oczywiście wszystko z powodu zagrożenia korozją. Jesień to bardzo dobry moment na to, żeby wyczyścić blaszany dach i usunąć ewentualne usterki przed zbliżającym się wielkimi krokami najtrudniejszym sezonem w ciągu roku – zimą. Dowiedz się, o czym warto pamiętać podczas mycia dachów blaszanych jesienią.

Czyszczenie dachów blaszanych jesienią – dlaczego warto?

Dachy blaszany cieszą się dużą popularnością ze względu na niższe koszty wykonania, wysoką szczelność i dobre właściwości izolujące. Wymagają jednak szczególnej troski ze względu na zagrożenie korozją. Oczywiście wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz fachowe wykonanie powinno zapewnić wiele lat prawidłowych właściwości ochronnych pokrycia. Niemniej jednak nie da się całkowicie zniwelować działania czynników zewnętrznych, mających negatywny wpływ na jakość dachu. Należą do nich:

  • wilgoć,
  • promienie UV;
  • zanieczyszczenia emisyjne;
  • wahania temperatury;
  • czynniki biologiczne, np. porosty, mchy, grzyby czy soki z drzew.

Z jakością dachu jest dokładnie tak jak ze zdrowiem – lepiej, skuteczniej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Regularnie mycie dachów blaszanych pozwoli spowolnić wpływ tych czynników na jakość blachodachówek lub paneli dachowych i wydłużyć ich żywotność. To wszystko przekłada się na wymierne korzyści – inwestycja wystarczy na dłużej, a same koszty konserwacji są wielokrotnie niższe niż koszty remontu czy wymiany połaci.

Mycie dachów jesienią – o czym pamiętać?

Warto zwrócić uwagę na to, że ze stosunkowo nowego lub niedawno odnowionego dachu, większość zabrudzeń powinien zmyć deszcz, który jesienią i wczesną zimą będzie padać coraz częściej. Jeżeli zauważasz, że znajdują się na nim zabrudzenia, z którymi deszcz sobie nie radzi, wówczas warto zdecydować się na czyszczenie dachu. Zabrudzenia, które mogą być trudno usuwalne w naturalny sposób, to m.in. nagromadzone zamieszczenia emisyjne, (np. sadza), nalotu mchu lub innych porostów czy zaschnięte kwaśne soki z drzew. Dużym zagrożeniem są oczywiście naloty rdzy, które należy usunąć mechanicznie i pokryć nową warstwą farby. Malowanie dachów z blachy także znajduje się w ofercie Grupy Biotop.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Czym myć dachy blaszane?

Blachę łatwo jest zarysować, dlatego do czyszczenia dachów blaszanych wykorzystujemy myjki ciśnieniowe z odpowiednimi dyszami. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można wspomóc się szczotkami wykonanymi z miękkiego włosia. Konieczne jest oczywiście użycie specjalistycznych środków czyszczących. Muszą one dobrze radzić sobie z zabrudzeniami i neutralizować zarodniki porostów. Jednocześnie nie mogą negatywnie wpływać na właściwości ochronne połaci.

Czyszczenie dachu jesienią – pamiętaj o rynnach

Jesień to pora roku, w czasie której łatwo może dojść do zapchania rynien – spadające liście i łamiące się wskutek wiatru gałęzie wpadają do nich, ograniczając drożność. Oprócz udrożnienia rynien należy także sprawdzić ich szczelność i upewnić się, że są prawidłowo ułożone.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility