Dach czterospadowy – poznaj jego charakterystykę i poszczególne rodzaje - Blog Grupy Biotop

Dach czterospadowy – poznaj jego charakterystykę i poszczególne rodzaje

Kategoria: Porady

Opublikowano: 13 maja, 2022

Dachy czterospadowe są dość często elementem projektów domów jednorodzinnych. Wiedzą to nasi specjaliści, którzy regularnie wyjeżdżają na zlecenia malowania dachów tego typu. Swoją popularność dachy czterospadowe zawdzięczają praktyczności oraz ogólnej atrakcyjności wizualnej. Poznaj charakterystykę dachów czterospadowych i dowiedz się, czym najkorzystniej jest je pokryć.

Dach czterospadowy, czyli jaki?

Dach czterospadowy składa się z czterech połaci. Tego typu dachy bardzo często spotyka się w parterowych domach jednorodzinnych oraz budynkach piętrowych. Prawidłowo zaprojektowany dach czterospadowy bardzo podnosi komfort użytkowania obiektu oraz jego walory wizualne.

Co wyróżnia dachy czterospadowe?

Zastosowanie dachów czterospadowych w projekcie domu jednorodzinnego niesie bardzo wiele zalet, które wyraźnie podnoszą wygodę użytkowania budynku. O jakich zaletach mowa?

  • Dachy czterospadowe są odporne na silne podmuchy wiatru i inne ekstremalne warunki atmosferyczne. Przy dzisiejszych anomaliach pogodowych dachy czterospadowe okazują się bardzo korzystnym rozwiązaniem.
  • Dachy czterospadowe bardzo skutecznie odprowadzają wodę deszczową. Wpływa to na bezpieczeństwo i trwałość budynku, a także umożliwia stosunkowo łatwe magazynowanie deszczówki.
  • Ponadto dają możliwość wygospodarowania sporej ilości miejsca, nawet przy sporym nachyleniu połaci.
  • Prawidłowo wykonane dachy czterospadowe gwarantują wysoką trwałość na długie lata. Malowanie dachu jeszcze bardziej wydłuża odporność na czynniki zewnętrzne.

Ile kosztują dachy czterospadowe?

Wykonanie dachu czterospadowego przez ekipę budowlaną generuje wyższy koszt niż w przypadku zadaszenia dwuspadowego. Wynika to z trudności wykonania tego typu dachu. Jednakże, biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania dachu czterospadowego, jest to opłacalna inwestycja.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Rodzaje dachów czterospadowych

Dach czterospadowy może występować w różnych formach, różniących się od siebie konstrukcją.  Czym charakteryzuje się każda z nich?

  • Dach czterospadowy kopertowy – składa się z dwóch połaci trapezowych i dwóch trójkątnych. Połacie trapezowe znajdują się naprzeciw siebie i zbiegają się w kalenicy. Połacie trójkątne również znajdują się naprzeciwko siebie, a ich wierzchołki stanowią krańce kalenicy. Patrząc z góry, łatwo dostrzec układ przypominający kopertę.
  • Dach czterospadowy namiotowy – te rodzaj dachu nie ma kalenicy, natomiast cztery trójkątne połacie zbiegają się w jednym wierzchołku.
  • Dach czterospadowy marsandowy – połacie składają się z dwóch części (górnej i dolnej), różniące się kątem nachylenia.

Czym najczęściej pokrywa się dachy czterospadowe?

W tym miejscu możemy mówić o kolejnej zalecie dachów czterospadowych. Niezależnie od rodzaju materiału pokrycie jest stosunkowo tanie, a wynika to z wygody układania dachówek oraz niewielkich arkuszy blachy (w przypadku kładzenia blachy trapezowej).

Warto zadbać zatem o jakość dachu, kupując wysokiej jakości materiały. Taka inwestycja na pewno okaże się opłacana w dłuższej perspektywie czasowej, kiedy to Twój dach nie będzie wymagał interwencji naprawczej nawet przez kilkadziesiąt lat. Malowanie dachów z blachy lub dachówki z Grupą Biotop dodatkowo wydłuży jego trwałość.

Sprawdź także artykuły: