Dachy z blachy trapezowej przydatne informacje - Blog Grupy Biotop

Dachy z blachy trapezowej przydatne informacje

Dach z blachy trapezowej po malowaniu

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 24 lutego, 2022

1 minutę

Blacha to jedno z częściej wybieranych pokryć dachowych. Trwałość, lekkość i stosunkowo niski koszt to cechy przemawiające zdecydowanie na jej korzyść. Odpowiednia dbałość o dach pokryty blachą trapezową zapewni jego wytrzymałość na długie lata. W pierwszym z naszych wpisów o tym materiale podpowiemy Wam, jak zadbać o dach pokryty blachą, żeby wydłużyć jego żywotność. Odpowiednie czyszczenie, impregnacja i malowanie dachu to najlepsza praktyka zabezpieczenia całego budynku.

Jak przedłużyć trwałość dachu z blachy trapezowej?

Każda powłoka dachowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia by spełniała swoją rolę, jak najdłużej. Ciężar tego zabezpieczenia spoczywa zazwyczaj na produkcie, którym pokryta jest blacha. Dlaczego wybór farby jest tak ważny? Ponieważ jest to produkt przeznaczony do działania w skrajnych warunkach pogodowych a czasem również przemysłowych.

Farba do blachy ocynkowanej:

  • musi radzić sobie z dużą różnicą temperatur (od upału po mróz), dlatego powinna być odporna na czynniki atmosferyczne;
  • jest wystawiona non stop na promieniowanie UV, powodujące pękanie i wybarwienia, dlatego dobrze jeśli odbija promieniowanie słoneczne;
  • powinna być elastyczna, czyli „współpracować” z blachą, kiedy ta zmienia swoje położenia, żeby zapobiegać pęknięciom i odpryskom;
  • charakteryzuje się grubą powłoką, co pozwala izolować dach od czynników atmosferycznych i przemysłowych.

Farba do blachy trapezowej spełniająca te warunki i nałożona zgodnie z zaleceniami producenta przyniesie satysfakcjonujące efekty i zapobiegnie kosztownym remontom w przyszłości.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów blaszanych

Czy warto inwestować w renowację dachu z blachy?

Dach to najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych część budynku. Nawet niepozorne uszkodzenia pokrycia dachowego mogą wpływać na komfort użytkowania. Pojawiająca się wilgoć, problemy z ogrzewaniem, nieestetyczny wygląd – to tylko przykładowe sytuacje generowane przez brak odpowiedniego zabezpieczenia dachu. Zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne jest usunięcie pierwszych oznak korozji i zabezpieczenie dachu specjalistyczną farbą niż wymiana całego zadaszenia na nowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o dachach z blachy trapezowej?

Kluczowym etapem podczas renowacji dachu z blachy trapezowej jest wybór odpowiednich produktów. Niewłaściwie dobrana farba nie tylko nie tylko nie zabezpieczy odpowiednio blachy, ale może ją wręcz uszkodzić. Również samo czyszczenie i malowanie dachu trzeba wykonywać według określonych zasad. Jak wybrać farbę i pomalować dach właściwie? Ten temat rozwiniemy szczegółowo w kolejnym wpisie.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility