Ile farby potrzeba do pomalowania dachu? - Blog Grupy Biotop

Ile farby potrzeba do pomalowania dachu?

Malowanie dachówek przez pracowników Biotop

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 10 grudnia, 2021

2 minut

Ilość farby, jaka jest niezbędna do pomalowania dachu, to jedna z kluczowych zmiennych, które wpływają na przebieg prac oraz ich wycenę. Dlatego tak ważne jest dla nas oszacowanie, jaka ilość farby okaże się potrzebna do pomalowania Twojego dachu. Podpowiadamy, co wpływa na to, ile farby okaże się niezbędne w czasie malowania dachu, a także jak obliczyć jej niezbędną ilość.

Najistotniejsza kwestia – powierzchnia dachu

Zasadniczą kwestią w obliczaniu ilości niezbędnej farby jest przybliżona powierzchnia. Na temat tego, jak obliczyć powierzchnię dachu, pisaliśmy już na naszym blogi kompleksowy artykuł. Przybliżmy jednak najważniejsze wskazówki, które pomogą oszacować powierzchnię dachu.

  • Dach z płaskiej blachy – tutaj sprawa jest najprostsza, bowiem wystarczy użyć wzorów geometrycznych na pole figury, kształt której przyjmuje dach na Twoim budynku. W przypadku dachów wielospadowych, należy obliczyć każdy spad z osobna i zsumować wyniki.
  • Dach z blachy trapezowej – tutaj sprawa nieco się komplikuje, ponieważ nie można obliczać powierzchni blachy trapezowej tak samo jak powierzchni blachy płaskiej. Dzieje się tak, ponieważ trzeba uwzględnić tutaj także wysokość blachy. W przypadku blachy trapezowej o wysokości 25 milimetrów, powierzchnia kwadratu o boku 1 metra po rozłożeniu do blachy płaskiej wyniosłaby około 1,2 metra kwadratowego. Oznacza to, że powierzchnię dachu, obliczoną według wzoru odpowiedniego dla blachy płaskiej, należy w tym przypadku pomnożyć przez 1,2.
  • Dach z blachy falistej lub dachówek – tutaj możemy tak naprawdę jedynie oszacować powierzchnię dachu. Po obliczeniu jego powierzchni wzorek na pole dachu z blachy płaskiej należy dodać do wyniku 20% jego wartości.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Co jeszcze wpływa na potrzebną ilość farby?

Najważniejsza obliczenia już za nami, bowiem to właśnie od wielkości powierzchni dachu zależy to, ile farby pochłonie malowanie dachu. Jest jeszcze jednak kilka czynników, które będą miały na to wpływ. Tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz uwzględniać ich przy zapytaniu o wycenę. Do jej przedstawienia niezbędna jest nam przede wszystkim powierzchnia dachu. Zatem jakie inne zmienne decydują, ile farby zużyjemy na Twój dach?

  • Temperatura w czasie malowania – im jest chłodniej, tym farba staje się gęstsza, z co za tym idzie – może pozostawiać grubszą powłokę.
  • Metoda malowania – w Grupie Biotop preferujemy malowanie hydrodynamiczne, pozwalając maksymalnie efektywnie wykorzystać dostępną ilość farby.
  • Oczekiwana grubość powłoki – im jest większa, tym więcej farby będzie potrzebne do pomalowania dachu.

Ile farby zużywa się do malowania dachu?

Zasadniczo przyjmuje się, że 1 litr farby o zawartości SOP na poziomie 70% wystarczy do pomalowania 7 metrów kwadratowych dachu powłoką o grubości 100 mikrometrów. Jednak w związku z kluczowym znaczeniem powierzchni, to właśnie tej informacji oczekujemy do naszych Klientów w zapytaniach o wycenę usługi.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility