Jak przeprowadzić renowację i impregnowanie dachu? - Blog Grupy Biotop

Jak przeprowadzić renowację i impregnowanie dachu?

Pomalowany dach z blachodachówki

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 21 maja, 2020

Dach codziennie narażony jest na promieniowanie UV, wpływ deszczu i innych warunków atmosferycznych. Odporność powierzchni dachowej na szkodliwe warunki pogodowe zaczyna spadać, jeżeli w odpowiednim momencie nie podejmiesz właściwych kroków. Wrogiem dobrej kondycji poszycia jest na przykład wilgoć. Powoduje ona na wielu zadaszeniach porost glonów i mchu. To z kolei może doprowadzić do zniszczenia dachu.

Poznaj 3 oznaki, wskazujące na to, że już czas na renowację dachu!

Dzięki nim rozpoznasz zły stan swojego poszycia dachowego i będziesz wstanie odpowiednio zareagować. Kiedy przystąpić do działania? Jeśli zauważysz co najmniej jedną oznakę, że:

  1. Dach traci dawny wygląd.
  2. Kolor dachu blaknie.
  3. Poszycie płowieje.

Jak wobec tego zapobiec postępującemu porastaniu i korozji dachu?

Nasi fachowcy z Grupy Biotop odpowiadają, że najprostszym sposobem jest impregnacja lub malowanie dachów. Dobór jednego z nich zależy od stopnia zaawansowania uszkodzeń. Wybierz impregnację, jeśli uszkodzenia są one niewielkie. Nada się ona także, gdy pragniesz zabezpieczyć dach przed wilgocią. Kiedy zatem wybrać malowanie? W przypadku, kiedy uszkodzenia są większych rozmiarów.

Malowanie dachu – zobacz kroki podejmowane przez specjalistów z Grupy Biotop

Krok 1. Wstępne czyszczenie dachu. Przed rozpoczęciem malowania dachu nie zapomnij o oczyszczeniu go z zewnętrznych osadów i zabrudzeń. Jak to zrobić? Można to zrobić najwygodniej dzięki myjce ciśnieniowej. Za jej pomocą spłuczesz powierzchnię dachu wodą lub wodą z dodatkiem odpowiedniego płynu do mycia dachów.

Krok 2. Po wyschnięciu możesz rozpocząć nakładanie farby. Zwróć uwagę na odpowiednie warunki pogodowe. Farba do malowania dachu musi spełniać wszystkie wymagania dla danego rodzaju materiału, z którego zbudowana jest połać.

Krok 3. Aby nałożyć farbę rozważysz użycie agregatu malarskiego. Dlaczego? Tak robią to nasi fachowcy z Grupy Biotop, bo to najszybsza, dostępna metoda.

Krok 4. Postaraj się nakładać kolejne warstwy dosyć cienkie. Uzyskasz dzięki temu lepszy rezultat. Pamiętaj by zachować odpowiedni odstęp czasowy, przed nałożeniem kolejnych warstw.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Impregnacja dachu

Czym jest impregnacja dachu?

Impregnacja dachu to świetny substytut malowania w momencie, gdy jego powierzchnia nie straciła jeszcze swojego dotychczasowego kolorytu. Zabieg ten pozwoli ochronić przed szkodliwym wpływem wilgoci. Dodatkowo zabezpieczy dach przed powstawaniem korozji oraz pojawianiu się porostów lub glonów. Może to oszczędzić nam przyszłych prac związanych z konserwacją dachu.

Jak wykonuje się impregnację dachu?

Po pierwsze – Podobnie jak w przypadku malowania, do impregnacji dachu również należy uprzednio przygotować dach do prac docelowych.

Po drugie – Niezbędne jest wstępne umycie oraz wyczyszczenie dachu.

Po trzecie – Do pracy możesz przystąpić tylko wtedy, gdy połać jest już całkowicie sucha i czysta.

Po czwarte – Zaaplikuj impregnat. Pytasz jak? Grupa Biotop podpowiada, że impregnat nakłada się analogicznie do aplikacji farby. Wykonuj to warstwowo w odstępach czasowych. Umożliwi to dokładnie wyschnięcie każdej z warstw.

Po piąte – Możesz cieszyć, że Twój dach zyskał nowy połysk oraz gwarancję ochrony Twojego miejsca zamieszkania na dłuższy czas.


Sprawdź także artykuły: