Jak przygotować się do pomalowania dachu z blachy? - Blog Grupy Biotop

Jak przygotować się do pomalowania dachu z blachy?

Jak przygotować się do pomalowania dachu z blachy?

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 24 sierpnia, 2021

2 minut

Dach blaszany przez cały rok jest wyeksponowany na działanie zjawisk atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych, które sukcesywnie przyczyniają się do osłabienia powłoki ochronnej, a w dalszej kolejności do korodowania blachy. Dlaczego dach z blachodachówek lub blachy trapezowej wymagają regularnego przeglądu stanu technicznego i zabiegów konserwacyjnych.

Przygotowanie blachy do malowania daje większe szanse na sukces

Blacha ocynkowana jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy blachą bez żadnych właściwości nierdzewnych a blachą nierdzewną. Pokryta jest warstwą nierdzewnego cynku, dzięki której postępowanie korozji jest utrudnione i opóźnione. Warunkiem jest jednak nieprzerwana szczelność tej powłoki. I właśnie dlatego konieczne jest malowanie dachu z blachy, a odpowiednie przygotowanie blachodachówek i blachy trapezowej pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty.

Czyszczenie dachu

Końcowy efekt tej czynności musi przynieść stabilną, czystą i suchą powierzchnię. W jej trakcie muszą zostać usunięte ogniska rdzy (mechaniczne szlifowanie), tłuste i lepkie plamy oraz porastające mchy i ich zarodniki. Na blasze nie mogą znajdować się też odrywające się fragmenty starych powłok malarskich. Mycie dachu to czynność, od której zależy trwałość nałożonej powłoki farby.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Wybór odpowiedniej farby

O tym, jakimi cechami powinna charakteryzować się odpowiednia farba na dach z blachy ocynkowanej, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule na tym blogu. Przypomnijmy zatem, że powinna ona być:

  • elastyczna – dzięki tej cesze farba pracuje razem z blachą pod wpływem zmiany temperatury;
  • odporna na promienie UV – powierzchnie nie matowieje i nie nagrzewa się, a kolory pozostają żywe i głębokie przez długi czas;
  • odpowiednio gruba – powłoka o odpowiedniej grubości skutecznie izoluje blachę od czynników zewnętrznych.

W kontekście farby należy również zastanowić się, czy dach będzie oddzielnie malowany farbą gruntującą i warstwą nawierzchniową, czy też zastosowany zostanie preparat gruntoemaliowy. To drugie rozwiązanie jest polecane szczególnie w sytuacjach, kiedy dachy posiadają skomplikowaną architekturę, są strome, a na pomalowanie ich nie ma zbyt wiele czasu (np. ze względu na niekorzystne prognozy pogody). Natomiast oddzielna warstwy zabezpieczające gwarantują szczelniejsze krycie blachy.

Sprawdź prognozę pogody

Sprawdzenie prognozy również ważnym elementem przygotowania do malowania dachu. W dniu wykonywania prac powinno być:

  • sucho – deszcz nie może stanowić przeszkody w nakładaniu farby, wilgotność nie powinna przekraczać 80%;
  • bezwietrznie – wiatr niesie zanieczyszczenia, które osadzają się na świeżej warstwie farby;
  • odpowiednio ciepło – odpowiednia temperatura do malowania jest określona przez producenta farny, zwykle mieści się w przedziale 8-30 stopni Celsjusza, zbyt mocne nagrzanie blachy sprawi, że farby wyschnie i najpewniej popęka.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Konieczne jest zabezpieczenie wszystkich pracowników uprzężą, która ochroni przed upadkiem z dachu. W kontekście bezpieczeństwa pomoże również maksymalne skrócenie czasu pracy – w tym celu warto, ale również w trosce o jakość powłoki – warto zdecydować się na malowanie natryskowe.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility