Jaką farbą pomalować dachówkę ceramiczną? - Blog Grupy Biotop

Jaką farbą pomalować dachówkę ceramiczną?

Malowanie dachówki przed i po - Opolskie

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 24 listopada, 2021

W poprzednim wpisie przytoczyliśmy właściwości dachówek ceramicznych oraz przedstawiliśmy wszystkie zalety tego rozwiązania. Teraz skupimy się na tym, dlaczego dachówki ceramiczne powinny być malowane, a także jaka farba będzie odpowiednia do pokrywania tego rodzaju materiału.

Dlaczego dachówki ceramiczne wymagają malowania?

Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na przedstawiony w poprzednim wpisie podział dachówek ze względu na technologię produkcji. Poszczególne rodzaje dachówek charakteryzują się bowiem innymi właściwościami, a co za tym idzie, ich odporność na czynniki zewnętrzne i podatność na wsiąkanie wody w ich strukturę czy porastanie mchem dość wyraźnie się od siebie różnią.

Które rodzaje dachówek ceramicznych wymagają malowania?

Dachówki ceramiczne naturalne – glina, z której są wykonane, nie jest pokryta żadną dodatkową warstwą ochronną, dlatego ten rodzaj dachówek charakteryzuje się najbardziej porowatą powierzchnią i największym stopniem nasiąkliwości. Malowanie dachówek ceramicznych naturalnych jest zatem konieczne w kontekście utrzymania ich jakości.

Dachówki ceramiczne angobowane – pokryte są warstwą specjalnej glinki, która nadaje dachówkom pewnych właściwości ochronnych. Nie jest to jednak stopień dostatecznie wysoki, aby można było pominąć malowanie dachówek. W przypadku utraty koloru i właściwości ochronnych zalecane są malowanie i impregnacja dachówek ceramicznych angobowanych.

Dachówki ceramiczne glazurowane – pokryte są szkliwem, które gwarantuje bardzo dobre właściwości ochronne, a ponadto sprawia, że powierzchnia dachówek jest gładka i łatwa do czyszczenia. Dlatego dachówki ceramiczne glazurowane przez wiele lat nie wymagają malowania.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Jaką farbą malować dachówki ceramiczne?

Każdy rodzaj pokrycia dachu wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju farby. Dachówka ceramiczna, jak każdy inny materiał, cechuje się swoimi indywidualnymi właściwościami, dlatego wymaga malowania taką farbą, która najlepiej sprosta wymaganiom tego materiału.

Dachówki ceramiczne najbardziej narażone są na przenikanie wilgoci, która sprzyja ukorzenianiu się mchów, a także niesie realne ryzyko rozsadzenia dachówki w przypadku występowania mrozów. Innym problemem, tym razem, czysto wizualnym, jest podatność na utratę koloru.

Cechy farby, która zagwarantuje wysoką jakość dachówek i ich atrakcyjnego wyglądu, to:

  • wytwarzanie warstwy hydrofobowej na powierzchni dachówki;
  • paroprzepuszczalność;
  • dobre właściwości kryjące;
  • intensywne kolory;
  • zabezpieczenia przed wykwitami wapiennymi;
  • zapobieganie porastania mchami i algami;
  • wypełnianie porowatej powierzchni w celu wygładzenia powierzchni;
  • odpowiednio krótki czas schnięcia, umożliwiający nałożenie dwóch warstw w stosunkowo krótkim czasie.

Gwarancja jakości z Grupą Biotop

Decydując się na malowanie dachu z Grupą Biotop, otrzymujesz gwarancję wysokiej jakości usługi, której efektem jest wydłużenie żywotności dachówek ceramicznych nawet o dwadzieścia lat.


Sprawdź także artykuły: