Jaka farba na dach z blachy ocynkowanej okaże się odpowiednia? - Blog Grupy Biotop

Jaka farba na dach z blachy ocynkowanej okaże się odpowiednia?

Jaka farba na dach z blachy ocynkowanej okaże się odpowiednia?

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 10 sierpnia, 2021

Dachy z blachy ocynkowanej, podobnie jak dachy pokryte dachówkami ceramicznymi i cementowymi, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby mogły jak najlepiej być chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W niniejszym wpisie przybliżymy właściwości blachy ocynkowanej i podpowiemy, jakie farby będą odpowiednie do pokrywania dachów wykonanych z tego materiału.

Właściwości blachy z ocynku

Charakterystyczną cechą blachy jest to, że szybko przyjmuje bardzo dużą ilość promieni słonecznych, przez co szybko się nagrzewa, a pod wpływem promieni UV jej kolor blaknie, a powierzchnia matowieje. Szczególnie ten drugi efekt działania promieni UV może doprowadzić do łuszczenia się powłoki farby. Odkryta blacha będzie silnie narażona na postępowanie korozji – w tym momencie należy szybko zareagować, ponieważ zignorowanie rdzy będzie skutkowało postępującym niszczeniem blachy, którego ostatecznym efektem może być konieczność całkowitej wymiany dachu –a to, jak wiemy, kosztuje dużo.

Co jeszcze charakteryzuje blachę ocynkowaną?

  • Blacha charakteryzuje się typową dla metali cechą – pod wpływem rosnącej temperatury zwiększa swoją objętość, lub mówiąc potocznie, rozszerza się. Oznacza to, że naraża powłokę farby na pękanie wskutek rozszerzania i kurczenia się blachy wraz ze zmianą temperatury.
  • Blacha ocynkowana jest narażona na porastanie różnego rodzaju mchami i algami, co również może przyczynić się do postępowania korozji, jako że porosty gromadzą w sobie wilgoć.

Charakterystyka blachy ocynkowanej sprawia, że malowanie dachów pokrytych tym materiałem, wymaga zastosowania odpowiedniej farby.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów blaszanych

Jaka farba będzie najlepsza na dach z blachy ocynkowej?

Do pomalowania dachu z blachy ocynkowanej odpowiednia okaże się farba akrylowa, przeznaczona do pokrywania powierzchni blaszanych. Cechy farb stworzonych z myślą o pokryciu dachu z blachy ocynkowanej muszą odpowiadać na właściwości ocynku oraz zagrożenia, z jakimi na co dzień musi mierzyć się ten materiał.

  • Farba akrylowa do blachy ocynkowanej charakteryzuje się tym, że powłoka pracuje razem z blachą. Oznacza to, że rozszerza się i kurczy wraz z tym, jak pod wpływem temperatury pracuje blacha. Dzięki tej właściwości powłoka nie kruszy się i nie odsłania tym samym ocynku na działanie rdzy.
  • Inną ważną cechą farby do blachy ocynkowanej są jej właściwości zapobiegające postępowaniu korozji, która jest głównym i największym niebezpieczeństwem dla dachów blaszanych.
  • Farba do blachy ocynkowanej odbija część promieni UV, przyczyniając się do zachowania dłuższej żywotności powłoki (nie matowieje i dłużej zachowuje żywy kolor), a także do nienagrzewania się wnętrza obiektu wskutek przyjmowania zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

Przygotuj dach przed pomalowaniem

Niezależnie od właściwości farby, musimy zawsze zadbać o to, żeby odpowiednio przygotować powierzchnię i zapewnić farbie maksymalną przyczepność. Dlatego czyszczenie dachów powinno obejmować dokładne pozbycie się wszelkich tłustych plam, zanieczyszczeń emisyjnych oraz porostów (wraz z neutralizacją ich zarodników).


Sprawdź także artykuły:

Accessibility