Jaką farbę wybrać na dach z blachy? - Blog Grupy Biotop

Jaką farbę wybrać na dach z blachy?

Metamorfoza pomalowanego dachu blaszanego

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 15 grudnia, 2020

2 minut

Jako że dachy nieustannie są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zjawiska atmosferyczne, zanieczyszczenie emisyjne i promienie UV, farby do malowania dachu muszą posiadać szczególne właściwości, dzięki którym poprawią ochronę blachodachówki lub blachy trapezowej. Dowiedz się, jakich farb używa się do malowania dachu z blachy.

Malowanie dachu z blachy – kiedy jest to konieczne?

Farba na blaszanym dachu w wyniku działania zanieczyszczeń emisyjnych i promieni UV, a także zmiany temperatury – kiedy farba razem blachą “pracuje”, tzn. rozszerza się i kurczy w wyniku wzrostu lub spadku temperatury – z czasem ulegnie złuszczeniu lub skruszeniu. Wtedy odsłoni blachę i narazi ją na postępowanie korozji. Malowanie dachu z blachy jest koniecznością w sytuacji, kiedy pojawią się odsłonięte fragmenty blachy.

Czy wystarczy zwykła farba do metalu wystarczy?

Zwykłe, stosowane powszechnie do malowania elementów metalowych, emalie ftalowe lub chlorokauczukowe niestety nie są w stanie zapewnić ani trwałego, ani estetycznego efektu. Przy długotrwałym kontakcie z warunkami atmosferycznymi, wilgocią czy promieniami UV bardzo szybko zaczną się kruszyć, narażając blachę na postępowanie korozji.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Farby do malowania dachu – dobierz odpowiednią

Malowanie dachów blaszanych powinno odbywać się za pomocą farb, które zapewnią odpowiednie właściwości ochronne. Funkcje takie posiadają między innymi farby akrylowe i poliwinylowe. Jakie cechy sprawiają, że te farby są przystosowane do malowania blaszanych dachów?

  • Doskonała przyczepność – przyczepność farby, której zadaniem jest pokrycie dachu, to podstawowa właściwość, która zapewnia skuteczne pokrycie. Nie mniej jednak, aby farby zachowały swoje właściwości przyczepne, konieczne jest czyszczenie dachówki blaszanej lub blachy trapezowej za pomocą środków biobójczych i odtłuszczających.
  • Plastyczność – jest to cecha bardzo istotna dla blaszanych dachów. Jak już wspomnieliśmy, blacha rozszerza się lub kurczy pod wpływem zmiany temperatury. Plastyczna farba będzie pracować razem z blachą, dzięki czemu ma znacznie dłuższą żywotność – nie pęka i nie kruszy się w wyniku zmiany objętości blachy.
  • Odporność na promienie UV – właściwości blokujące promienie UV zapewnią farbie dłuższą żywotność, a także zapobiegnie blaknięciu koloru, co ma duże znaczenie w kontekście utrzymania wizualnego efektu.

Cenną właściwością farb akrylowych jest wodna receptura, dzięki czemu farba szybko schnie, pozwalając w krótkim odstępie czasu nałożyć na blachę kolejną warstwę. Aby zapewnić blachodachówce długotrwałą ochronę, należy nałożyć na nią dwie lub trzy warstwy farby. Hydrodynamiczna metoda malowania umożliwia szybkie, dokładne i równomierne pokrycie dużej powierzchni.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility