Kiedy dwukrotne malowanie jest potrzebne dla dachu? - Blog Grupy Biotop

Kiedy dwukrotne malowanie jest potrzebne dla dachu?

Zielony pomalowany dach z blachodachówki

Kategoria: Porady

Opublikowano: 29 grudnia, 2020

2 minut

Na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – zawsze! Stosowniejszym byłoby zatem pytanie o to, dlaczego dwukrotne malowanie dachu jest konieczne. Postaramy się na nie odpowiedzieć w niniejszym blogowym wpisie.

Po co w ogóle malujemy dach?

Temu tematowi poświęcamy w zasadzie cały nasz blog – malowanie dachu to zabieg, którego efekty wizualne są w zasadzie pozytywnym skutkiem ubocznym, bowiem kluczowymi celami malowania dachu są poprawa jego ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz wydłużenie żywotności pokrycia. Zatem już sam fakt, że profesjonalne malowanie dachów ma przede wszystkim ochronną funkcję, podkreśla konieczność osiągnięcia równomiernej i odpowiednio grubej warstwy farby na dachówkach lub blasze.

Dwukrotne malowanie dachu – wygląd i dodatkowa ochrona

Nawet malując ściany w pokoju, nanosimy dwie warstwy farby. I o ile wewnątrz robimy to w celu osiągnięcia głębi koloru i zakrycia ewentualnych prześwitów, o tyle na dachu ma to funkcję przede wszystkim ochronną. Dach jest narażony bezpośrednio i nieustannie na czynniki, które sukcesywnie obniżają jego jakość i walory estetyczne, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Należą do nich:

  • wilgoć,
  • wahania temperatury,
  • mchy i porosty,
  • zanieczyszczenia emisyjne,
  • promienie UV.

Dokładne pokrycie odpowiednio grubą powłoką farby zagwarantuje co najmniej kilka, jak nie kilkanaście lat skutecznej ochrony przed wymienionymi czynnikami, a także znacznie podniesie walory estetyczne dachu. Malowanie dachu to najzwyczajniej w świecie inwestycja w jego jakość i wytrzymałość – przyniesie takie same efekty jak wymiana pokrycia, jednak znacznie niższym kosztem, a już na pewno kosztem, na który można się przygotować, w przeciwieństwo do niespodzianki, jaką z dużą dozą prawdopodobieństwa będą uszkodzone dachówki lub przerdzewiałą blacha. Aspekt wizualny też nie pozostaje bez znaczenia – podniesie wartość domu na rynku wtórnym.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Jak uzyskać odpowiednią powłokę farby?

Dach to duża powierzchnia, na której w dodatku znajdują się liczne nierówności, zagłębienia czy szczeliny. Dachówki mają porowatą fakturę, przez co nie sposób dokładnie pomalować i zabezpieczyć ich pędzlem czy wałkiem. Dlatego najskuteczniejszym i najszybszym sposobem malowania dachów jest malowanie hydrodynamiczne, czyli z użyciem specjalistycznych agregatów, które umożliwiają dozowanie farby do malowania dachu, rozbitej na mikrokropelki, pod wysokim ciśnieniem. Takie rozwiązanie gwarantuje równomierne pokrycie całej powierzchni w krótkim czasie.

Kiedy nałożyć drugą warstwę farby?

Po nałożeniu pierwszej, a przed nałożeniem drugiej warstwy farby należy odczekać odpowiednią ilość czasu. Wiele zależy od temperatury otoczenia – przy około 20 stopniach Celsjusza może być to nawet godzina. Przy niższych temperaturach czas ten wydłuży się do kilku godzin. Ważne jest, aby nie malować dachu przy bardzo wysokich temperaturach, ponieważ nagrzana powierzchnia dachu sprawi, że farba wyschnie zbyt szybko.

Dwukrotne malowanie dachów blaszanych – zabezpieczenie przed korozją

W przypadku dachów blaszanych istotne jest pokrycie blachy antykorozyjną farbą podkładową, szczególnie w miejscach, gdzie pojawiały się ogniska rdzy. Jest to bardzo ważne z tego względu, aby pod pod powłoką farby nie postępowała korozja z nieusuniętego i niezabezpieczonego ogniska.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility