Malowanie dachówki cementowej – wszystko, co musisz wiedzieć - Blog Grupy Biotop

Malowanie dachówki cementowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Cena malowania dachu

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 17 sierpnia, 2023

Dachówka cementowa (dachówka betonowa) to jeden z popularniejszych materiałów służących wykorzystywanych do pokrywania dachu. Jeśli Twój dom lub obiekt, którym zarządzasz, również ma dach pokryty tym rodzajem dachówek, przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik dotyczący renowacji dachówki cementowej. Dowiesz się z niego, jakie cechy mają dachówki cementowe i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością, dlaczego warto malować dachówkę cementową i kiedy jest na to odpowiedni czas, a także jaka farba na dachówkę betonową jest właściwym wyborem.

Czym jest dachówka cementowa i jakie ma cechy?

Dachówka betonowa (dachówka cementowa) jest wynalazkiem stosunkowo młodym, znacznie młodszym niż dachówka ceramiczna. Dachówki betonowe produkuje się z wysokiej jakości cementu oraz gruboziarnistego piasku kwarcowego. Obecnie dachówki cementowe mają zbliżoną trwałość do dachówek ceramicznych, a ich niewątpliwą zaletą w porównaniu obu rodzajów jest lepsze tłumienie hałasu.

Dachówka cementowa na pewno będzie charakteryzować się bardziej szorstką i porowatą powierzchnią niż dachówka ceramiczna. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wada czy zaleta, gdyż ocena ta zależy od naszych oczekiwań. Obiektywnie nie ulega wątpliwości, że dachówka betonowa na pewno będzie podłożem bardziej przyjaznym ukorzenianiu się mchów i porostów, a także łatwiejszym do osadzania się zanieczyszczeń. Rozwiązaniami tej bolączki są dachówki cementowe pokryte wygładzającą warstwą oraz regularne czyszczenie dachówki betonowej.

Dachówka cementowa – ekologiczne rozwiązanie

Dachówki betonowe wpisują się dzisiejsze trendy, związane ze stosowaniem w budownictwie i nie tylko rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem materiały naturalne, takie jak:

 • cement,
 • piasek,
 • woda,
 • pigmenty żelaza.

Oprócz tego produkcja dachówki betonowej pochłania znacznie mniej energii niż produkcja dachówka ceramicznej. Wynika to między innymi z utwardzania w temperaturze około 60 stopni Celsjusza, co porównaniu z wypalaniem dachówek ceramicznych w około 1000 stopniach nie tylko pochłania mniej energii, ale też emituje do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla.

Dlaczego warto malować dachówkę cementową?

Dachówka cementowa może zachowywać swoje właściwości nawet przez 80 lat, jednak żeby tak było, należy je regularnie restaurować. Sposobem na to jest właśnie impregnacja i malowanie dachówek, dzięki którym stają się odporne na działanie wilgoci i innych czynników środowiskowych.

Cena  malowania dachówek cementowych to koszt od 25 do 40 złotych za metr kwadratowy (w zależności od rodzaju farby i kilku innych czynników), co oznacza, że cena za dach o powierzchni około 150 metrów kwadratowych wyniesie około 4-5 tysięcy złotych. W porównaniu z kosztem wymiany pokrycia jest kosztem niższym nawet kilkudziesięciokrotnie.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu


Kiedy nadchodzi czas na malowanie dachówki cementowej?

Odpowiedni czas na pomalowanie dachówek cementowych przychodzi w momencie, kiedy wymagają tego ich stan techniczny lub stan wizualny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować dach, kiedy przestanie on prezentować się dobrze. Oczywiście malowanie musi być poprzedzone czyszczeniem dachówek.

Pod względem technicznym wskazaniem do malowania będzie oczywiście uszkodzenie pokrycia. Nie mówimy tu o poważnych usterkach, takich jak popękane dachówki, przez które woda przecieka w głąb poszycia dachu, ale sytuacjach, które zlekceważone mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Mowa tu między innymi o:

 • mchach i porostach – choć same w sobie nie stanowią zagrożenia, to jednak gromadzą wilgoć, która ma wówczas nieustanny kontakt z dachówką, wsiąkając w jej strukturę, dachówki cementowe są dobrym podłożem do rozwoju zarodników;
 • sadza – może oddziaływać negatywnie na stan dachówek;
 • zniszczona powierzchnia – delikatne odpryski, zmatowiona struktura czy starta warstwa ochronna wymagają ponownego zaimpregnowania i pokrycia dachówek nową warstwą farby.

Jaka farba do dachówki cementowej?

Dachówka cementowa, jak każdy inny materiał do pokrywania dachu, ma swoje unikalne cechy i wymaga traktowania specjalistycznymi preparatami. Tylko odpowiednia farba na dachówki betonowe, spełniająca konkretne warunki, będzie mogła skutecznie chronić dach przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewniać wysokie wrażenia wizualne. Jakie cechy powinny zatem spełniać podkładowa i nawierzchniowa farba do dachówek cementowych?

 • Farba podkładowa powinna gwarantować bardzo dobrą przyczepność farby nawierzchniowej. Wpływa to nie tylko na trwałość powłoki, ale też pozwala zredukować potrzebną ilość farby nawierzchniowej, co czyni usługę bardziej ekonomiczną.
 • Farba nawierzchniowa musi gwarantować odpowiednie zabezpieczenia przed porastaniem i wapiennymi wykwitami.
 • Odpowiedni stopień penetracji dachówki betonowej zagwarantuje wzmocnienie jej wewnętrznych wiązań.
 • Farba do dachówki betonowej musi gwarantować wysoki stopień dyfuzji pary wodnej.
 • Ważna jest też ochrona przed działaniem promieni UV.
 • Właściwości hydrofobowe farby pomagają w dużym stopniu chronić dachówki cementowe przed wilgocią.

Malowanie dachówki betonowej z Grupą Biotop

Renowacja dachówki cementowej to inwestycja w jej jakość i trwałość. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej farby możemy uzyskać skuteczną ochronę i odporność na czynniki zewnętrzne. Jeśli zatem nie chcesz, aby konieczność wymiany dachu zrujnowała Twój domowy budżet, zdecyduj się co kilka lat na malowanie dachów – Kraków i okolice to rejon, w którym możesz liczyć na profesjonalne usługi grupy Biotop.


Sprawdź także artykuły:

Accessibility