Kiedy malować dach i jak przebiega malowanie natryskowe? - Blog Grupy Biotop

Kiedy malować dach i jak przebiega malowanie natryskowe?

Kiedy malować dach i jak przebiega malowanie natryskowe?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 15 stycznia, 2023

2 minut

Dach przede wszystkim stanowi zabezpieczenie dla budynku, zarówno obiektu mieszkalnego, jak i firmowego. Jest również jego wizytówką, dlatego nierzadko zastanawiamy się, na jaki kolor go pomalować. Walory wizualne są równie ważne, co praktyczne, jednak kiedy malować dach? Skąd wiadomo, że to czas na odświeżenie koloru? Jak przeprowadzić malowanie natryskowe dachu?

Kiedy malować dach – czas na nową farbę

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, kiedy malować dach. Pewne jest natomiast, że na poszyciu dachowym da się dostrzec usterki, łuszczącą się farbę czy ogniska rdzy, a to już ważna wskazówka, która stanowi podpowiedź, że czas zadbać o dach.

Nowa farba poprawia estetykę dachu, ale i spełnia funkcje ochronne. Właściwie dobrana do materiału, z jakiego wykonany jest dach, a także dokładnie i odpowiednio zaaplikowana, zabezpiecza dachówki przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto wpływa na trudniejsze osadzanie się zabrudzeń oraz łatwiejszą pielęgnację.

Czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem?

Do malowania dachu można wykorzystać różne narzędzia. Najczęściej pojawiające się pytanie, to – czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem – który sprzęt sprawdzi się lepiej i dlaczego. Każdy sposób malowania ma zalety i wady, jednak najmniej minusów i najwięcej plusów zapewnia malowanie natryskowe.

Do jego wykonania niezbędny jest agregat hydrodynamiczny lub pistolet natryskowy i sprężarka. W obu przypadkach można liczyć na szybko przeprowadzoną pracę, wysoką jakość uzyskanej warstwy po malowaniu, a także bardzo dokładne i równomierne pokrycie poszycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachów, które nie mają równej powierzchni.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Przygotowanie do malowania natryskowego

Zanim podejmiemy się malowania natryskowego, należy wykonać kilka czynności. Najważniejsze z nich to dokładne umycie dachu, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń, a następnie usunięcie łuszczącej się i odpadającej, starej farby.

Z niezbędnych czynności wymienia się również usunięcie jakichkolwiek usterek, czyli naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów. Trzeba także pozbyć się ewentualnych ognisk korozji, narosłych mchów, grzybów, glonów czy pleśni.

Malowanie natryskowe – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Do malowania natryskowego potrzebne są nie tylko odpowiednio dobrane farba i sprzęt, lecz również wprawa oraz umiejętność nakładania farby. Samodzielne malowanie jest możliwe, jednak może zająć sporo czasu, a efekty niekoniecznie zadowolą właściciela czy użytkowników obiektu. Ponadto nie do końca dobrze przeprowadzone malowanie natryskowe dachu może wpłynąć na to, że pokrycie nie zaoferuje takiej trwałości i estetyki, na jaką liczono.

Zadanie to warto zatem powierzyć fachowcom. Po to, aby malowanie przeprowadzili oni sprawnie, precyzyjnie i z gwarancją, że dach będzie nie tylko estetyczny, lecz również właściwie zabezpieczony. 

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility