Korozja – największe zagrożenie dla dachów blaszanych - Blog Grupy Biotop

Korozja – największe zagrożenie dla dachów blaszanych

Złuszczony fragment dachu

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 17 listopada, 2020


Decydując się na blaszany dach, musisz pamiętać o tym, by regularnie kontrolować, czy nie ulega on korozji. Ogniska rdzy pozostawione samym sobie, niestety mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia pokrycia i konieczności jego wymiany. Dowiedz się, w jaki sposób rdza zagraża blaszanym dachom i jak należy je skutecznie chronić.

Czym jest korozja?

Korozja to proces niszczenia powierzchni metali wskutek pojawiania się na niej tlenków żelaza. Powstały w ten sposób nalot nazywamy rdzą. Niestety przyczynia się on do obniżenia wytrzymałości powierzchni blachy, co może skutkować jej całkowitym zniszczeniem, ponieważ rdza rozwija się również wgłąb struktury. W przypadku dachu oznaczałoby to utratę szczelności.

Jakie są przyczyny korozji?

Proces korodowania spowodowany jest działaniem wilgoci. Rdza pokrywa przedmioty metalowe znajdujące się w wodzie, glebie lub wystawione na działanie znajdującej się w powietrzu wilgoci. Ten ostatni czynnik w połączeniu z opadami oraz mgłami sprawia, że dach jest nieustannie narażony na korozję.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Jak zabezpieczyć dach przed korozją?

Blacha trapezowa i blachodachówka powinny być dobrze zabezpieczone przed korozją już na etapie produkcji. Dlatego też w czasie składania zamówienia upewnij się co do jakości oferowanej przez danego producenta elementów pokrycia dachów blaszanych. W okresie obejmowanym przez gwarancję powinieneś być spokojny o jakość dachu.

Jednakże ochronna powłoka po pewnym czasie traci swoje właściwości, a także ulega skruszeniu lub złuszczeniu. Wówczas odsłonięta blacha nie jest w żaden sposób chroniona przed korozją.

Czyszczenie dachów – przygotowanie do pokrycia zabezpieczająca powłoką

Mycie dachów blaszanych to podstawowa czynność, jaką wykonujemy w celu pokrycia dachu antykorozyjną farbą. W tym celu najpierw spryskujemy go środkami, które zmiękczają zabrudzenia, a także zawierają inhibitory korozji. Następnie zabrudzenia usuwamy wysokociśnieniowymi myjkami spalinowymi.

Zaistniałe ogniska rdzy usuwa się mechanicznie za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego szczotek.

Malowanie blachodachówki

Miejsca, w których znajdowały się ogniska rdzy, zabezpieczamy farbą podkładkową. Malowanie dachu z blachy odbywa się za pomocą metody hydrodynamicznej. Polega ona na użyciu agregatów, z których dozuje się pod wysokim ciśnieniem farbą w postaci mirkokropelek. Dzięki temu szczelnie i równomiernie pokrywa całą powierzchnię. Istotny jest również fakt podgrzania przepływowego farby, dzięki któremu uzyskuje się odpowiednią jakość, szczelność i grubość powłoki.

Farby antykorozyjne mają również inne przydatne właściwości. Należy pamiętać o tym, że metal jest materiałem termoplastycznym, przez co zwiększa i zmniejsza swoją objętość podczas zmian temperatury. Farba pracuje razem z blachą, dlatego też stosujemy farby o zwiększonej wytrzymałości na ten proces. Ponadto chronią też przed promieniami UV i zanieczyszczeniami emisyjnymi.


Sprawdź także artykuły: