Dachówka betonowa, a malowanie - Blog Grupy Biotop

Dachówka betonowa, a malowanie

Malowanie dachówek betonowych

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 6 stycznia, 2022

W poprzedni miesiącu pisaliśmy o charakterystyce dachówki betonowej i przytoczyliśmy wiele zalet tego rozwiązania, które wpływają na popularność dachówki betonowej na rynku budowlanym. Przejdźmy zatem do omówienia kwestii malowania dachówki betonowej i doboru odpowiedniego rodzaju farby.

Dlaczego należy malować dachówkę betonową?

Dachówki betonowe, podobnie jak dachówki ceramiczne, wymagają zabezpieczania ich przed czynnikami zewnętrznymi poprzez malowanie i impregnację. Co kilka lub kilkanaście lat powłoka dachówki może okazać się zniszczona i zacząć przepuszczać do struktury materiału, który może ulegać zniszczeniu. Jednakże powłoka jakościowej farby zagwarantuje skuteczną ochronę nawet na kilkanaście lat.

Dachówka cementowa, która nie ma fabrycznych wad nie powinna szybko tracić na jakości struktury, jednak już po kilku latach może być na niej widoczny nalot mchu i porostów, a okolice komina mogą być przykryte warstwą sadzy. Są to zagrożenia, które niosą pośrednie zagrożenie dla trwałości dachówki. Dlatego warto wykonać czyszczenie dachu, a następnie pokryć dachówki świeżą warstwą farby ochronnej, która zabezpieczy je na co najmniej kilka, jak nie kilkanaście kolejnych lat.

Zadbaj o aspekt wizualny budynku

Malowanie dachówki betonowej ma oczywiście także aspekt czysto wizualny. Na rynku dostępne są głównie dachówki betonowe w czarnym lub ceglanym kolorze, a inne warianty kolorystyczne zazwyczaj są drogie, dlatego ich zakup jest nieopłacalny. Dostosowanie koloru dachu do estetyki budynku poprzez malowanie dachówki okaże się znacznie tańsze.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Jaka farba do dachówki ceramicznej?

Dachówka cementowa, jak każdy inny materiał do pokrywania dachu, ma swoje unikalne cechy i wymaga traktowania specjalistycznymi preparatami. Tylko farba spełniająca konkretne warunki będzie mogła skutecznie chronić dach przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewniać wysokie wrażenia wizualne. Jakie cechy powinny zatem spełniać podkładowa i nawierzchniowa farba do dachówek cementowych?

  • Farba podkładowa powinna gwarantować bardzo dobrą przyczepność farby nawierzchniowej. Wpływa to nie tylko na trwałość powłoki, ale też pozwala zredukować potrzebną ilość farby nawierzchniowej, co czyni usługę bardziej ekonomiczną.
  • Farba nawierzchniowa musi gwarantować odpowiednie zabezpieczenia przed porastaniem i wapiennymi wykwitami.
  • Odpowiedni stopień penetracji dachówki zagwarantuje wzmocnienie jej wewnętrznych wiązań.
  • Farba do dachówki betonowej musi gwarantować wysoki stopień dyfuzji pary wodnej.
  • Ważna jest też ochrona przed działaniem promieni UV.
  • Właściwości hydrofobowe farby pomagają w dużym stopniu chronić przed wilgocią.

Zaufaj ekspertom z Grupy Biotop?

Dach Twojego domu pokryty jest dachówką betonową? Jeśli przyszedł czas na odnowienie jego właściwości ochronnych, a przy okazji poprawę wyglądu, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy wysoką jakość malowania dachówek cementowych.

Sprawdź także artykuły: