Dach to nie tylko korona naszego domu, ale także jego ważna tarcza ochronna przed wpływami atmosferycznymi. Niestety dziurawy dach może przysporzyć nam wiele kłopotów i kosztów związanych z naprawami. W niniejszym artykule, oprócz omówienia najczęściej występujących problemów związanych z dachem, przedstawimy także metody, które pomogą w ich lokalizowaniu, zapobieganiu i naprawie. Naprawa dachu — co […]
Malowanie dachu – najważniejsze zasady

Kategoria: Farby na dach
Opublikowano: 9 lutego, 2022
Każde pokrycie dachowe po pewnym czasie wymaga przeglądu i renowacji. To jak często należy takie prace wykonywać, zależy głównie od trwałości materiałów, z których dach jest wykonany. Warto pamiętać, że malowanie dachu to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. To także dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych, które mają duży wpływ na to w jakim tempie dach się „zużywa”.
Czy można pomalować dach na własną rękę?
Samodzielne wykonywanie prac renowacyjnych wymaga nieco wiedzy i umiejętności. Samo przygotowanie powierzchni, czyli np. mycie dachu, może stanowić problem dla osoby, która nigdy tego nie robiła. Trzeba też wiedzieć, czym dokładnie dach jest pokryty, czy był już malowany i jakim preparatem, żeby móc dobrać zarówno właściwe środki czyszczące, jak odpowiedni rodzaj farby. To właśnie złe przygotowanie połaci dachowej, nieodpowiedni wybór farby i niewłaściwy sposób jej nałożenia są najczęstszymi przyczynami niepowodzeń w malowaniu dachów.
Jak pomalować dach, żeby służył przez długie lata?
Nawet nowy dach będzie wymagał renowacji po kilku latach użytkowania, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda proces renowacji. Pozwoli to na uniknięcie generalnego remontu albo konieczności wymiany dachu po jakimś czasie. Warto zadbać o 3 elementy, które sprawią, że dach będzie służył długie lata.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Malowanie dachówki1. Przygotowanie pokrycia
Bez wykonania tego kroku skrupulatnie nawet najlepsza farba na rynku nie spełni swojego zdania. Wybór sposobu i środka czyszczącego zależy od rodzaju pokrycia.
Dachy z blachy, na których widoczna jest korozja należy oczyścić szlifierką z odpowiednią szczotką i umyć używając np. myjki ciśnieniowej. Przed myciem warto nałożyć preparat odtłuszczający.
Dachy pokryte dachówką cementową lub ceramiczną wymagają specjalnych preparatów zmiękczających zabrudzenia. Zanim rozpoczniesz malowanie dachu, musisz też wymienić wszystkie uszkodzone dachówki.
2. Wybór farby
Tu również przy wyborze należy kierować się przede wszystkim pokryciem dachu. Wybierając farbę do malowania dachu należy pamiętać, że produkt ten musi chronić zarówno przed promieniowaniem słoneczny, jak i mrozem oraz wilgocią. Dobrze jest, kiedy preparaty do malowania dachu pochodzą z jednej serii. Ułatwia to ich połączenie i daje gwarancję lepszego działania.
Malując dach z blachy najpierw należy pokryć miejsca w których wystąpiła korozja podkładem antykorozyjnym. Dopiero wtedy można przystąpić do nakładania farby dachowej – zazwyczaj w dwóch warstwach.
Dachówki betonowe lub ceramiczne wymagają zastosowania środka grzybobójczego, który służy również jako grunt pod farbę. Drugim etapem jest nałożenie dwóch lub więcej warstw dekoracyjnej farby dachowej.
3. Zasady nakładania farby na dach
Najważniejsza zasada to przestrzeganie czasu wysychania farby zalecane przez producenta. Nałożenie kolejnej warstwy zbyt wcześnie spowoduje niedostateczne wyschnięcie powłoki. Kluczowym elementem jest też pogoda. Opady i bardzo wysokie temperatury nie pozwolą na wykonanie prac we właściwy sposób. Warto sprawdzić prognozę pogody nie tylko na czas czyszczenia i malowania dachu, ale uwzględnić też czas potrzebny na dokładne wyschnięcie. To będzie gwarantem udanej renowacji dachu.
Sprawdź także artykuły: