Jak pomalować dach – z firmą czy na własną rękę? - Blog Grupy Biotop

Jak pomalować dach – z firmą czy na własną rękę?

Malowanie dachówki - Małopolska

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 26 maja, 2020

Powłoka osłaniająca nasz dom niczym parasol, jest niestety nieustannie narażona na czynniki uszkadzające jej powierzchnię.

Co powoduje zatem, że kolor blaknie? Promienie UV, deszcz, prażące słońce. Zapamiętaj – stałe narażenie na wilgoć osłabia szczelność. Ponadto mikroorganizmy takie jak glony, mchy, grzyby i bakterie powodują osadzanie się zabrudzeń w postaci zielonego nalotu.

Jak sprawić by Twój dach pozostał świetny?

Postaw na malowanie dachu – jest to, więc świetny sposób na odświeżenie i przywrócenie dawnego blasku połaci. Dlaczego ta metoda? Jest ona tania oraz szybka. Dodatkowo nie wymagająca zbyt dużo zachodu z naszej strony. Pozwala to uniknąć trudności z wymianą całego dachu.

Kto więc nie skorzystałby z takiego rewelacyjnego rozwiązania?

Oczywiście pewnie każdy. Zatrzymajmy się jednak na moment. Musimy zastanowić się czy na pewno powinniśmy podejmować się sami takiego wyzwania.

Zapamiętaj – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Przy pracy na wysokościach [tutaj pracy na dachu] istnieje ryzyko wypadku. Miej na uwadze, że ewentualne konsekwencje nie są warte ryzyka. Najlepiej jest więc przekazać to zadanie w ręce fachowców.

Dlaczego wybrać profesjonalistów?

Zlecenie malowania profesjonalistom pozwoli nam również uniknąć potencjalnych błędów wynikających z niewiedzy. Zapamiętaj NIEWIEDZA = możliwość uszkodzenia konstrukcji dachu. Dlatego też, każda powierzchnia dachowa wymaga innego podejścia i techniki. Dla przykładu malowanie dachu z blachy będzie różnić się od malowania dachówki.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Jak malować dachy blaszane?

Krok 1. Dokładne czyszczenie dachu – to podstawa do przygotowania podłoża pod malowanie. Pytasz jak to zrobić? Najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej i wody + ewentualnie z użyciem specjalnych środków myjących.

Krok 2. Osuszenie powierzchni przed malowaniem dachu.

Krok 3. Wybór farby. Ważnym elementem jest wybranie odpowiedniej farby, posiadającej pewne cechy.

Co jest istotne? W przypadku blachodachówki najważniejszą z nich jest elastyczność. Pamiętaj – pod wpływem temperatur, blacha ma tendencje do lekkiego odkształcania się. Farba musi zatem dostosowywać się do jej ruchów, aby nie popękać.

Dodatkowo specyfika właściwości blachy wymaga przed malowaniem pokrycia specjalną powłoką zabezpieczającą metal. Szczególna tendencja blachy do korodowania wymusza nałożenie odpowiedniej grubości warstwy farby. Istotną rolę w tej kwestii pełnią też antykorozyjne właściwości używanej farby.

Co więc warto zapamiętać? Malowanie musi odbywać się w ściśle określonych warunkach pogodowych. Jak widać ten rodzaj materiału wymaga indywidualnego podejścia, co najskuteczniej może zapewnić jedynie pomoc fachowca.

Poznaj tajniki malowania dachówki ceramicznej

Dachówki ceramiczne dzielą się na:

  • naturalne,
  • angobowane,
  • glazurowane.

To podstawowe rozróżnienie, które pozwala na odpowiedni dobór techniki malarskiej. To niezbędna wiedza, ponieważ malować możemy jedynie dachówki ceramiczne naturalne i angobowane – czyli pokrywane specjalną warstwą barwionej glinki.

Dachówek ceramicznych glazurowanych nie maluje się. Zapytasz dlaczego? Jest to spowodowane obecnością szklistej powłoki na ich powierzchni. Niweluje to całkowicie potrzebę uodporniania ich na czynniki atmosferyczne, ponieważ glazura utrwalona wypaleniem jest taką ochroną sama w sobie. To samo dotyczy połysku tego rodzaju dachówek ceramicznych.

Dlaczego pozostałe dwa typy wymagają okresowego malowania? Głównym powodem jest wysoka podatność tego materiału dachowego na wilgoć. Jest to źródło porastania dachówek glonami i innego typu mikroorganizmami. Ceramiczne dachówki naturalne i angobowane mają również tendencję do blaknięcia i szybkiej utraty koloru, dlatego też konieczne jest ich odmalowywanie. Najważniejsze, aby farby do tego rodzaju pokryć, cechowała niska przepuszczalność dla wilgoci.

Skomplikowane? Zgodzisz się zatem z nami, że podjęcie się malowania dachów wymaga rozległej specjalistycznej wiedzy. Najlepiej, więc jeśli powierzysz to zadanie specjalistom. Sam zyskasz spokój i gwarancję dobrze wykonanej pracy.


Sprawdź także artykuły:

Accessibility