Spłukiwanie dachu karcherem czy wynajęcie specjalistów od mycia? - Blog Grupy Biotop

Spłukiwanie dachu karcherem czy wynajęcie specjalistów od mycia?

Mycie ciśnieniowe dachówki betonowej

Kategoria: Renowacja dachówki

Opublikowano: 1 grudnia, 2020

Mycie dachu ma aspekt nie tylko estetyczny, ale również pomaga usunąć zabrudzenia, które mogą walnie przyczyniać się do obniżania wytrzymałości i jakości pokrycia. Lepiej wykonać je samodzielnie czy wynająć do mycia dachu specjalizującą się w tym firmę? Te wątpliwości postaramy się rozwiać w niniejszym wpisie.

Jakie zabrudzenia usuwamy z dachów?

Zabrudzenia na dachu osadzają się przez cały czas. Mają one bardzo zróżnicowany charakter, a także inne źródło. Niestety niektóre z nich mają negatywny wpływ na stan pokrycia dachu, dlatego ich usuwanie powinno być dokładne i skuteczne.

  • Mchy i porosty – same w sobie nie stanowią dla dachu zagrożenia, jednak dużym problemem jest to, że gromadzą wilgoć i narażają pokrycie na nieustanny kontakt z wodą. Na dachach blaszanych może prowadzić to do korozji, natomiast dachówki cementowe i ceramiczne mogą pękać w razie zamarzania wody. Samodzielne mycie dachu z mchu może jedynie usunąć widoczne części porostów, ale trzeba również zneutralizować ich zarodniki. W tym celu niezbędne są specjalistyczne środki biobójcze.
  • Zabrudzenia emisyjne – sadza i spaliny w kontakcie z promieniami UV mogą przyczyniać się do niszczenia powłoki ochronnej i farby, co ma szczególnie szkodliwy wpływ na dachy blaszane. Fragmenty dachu, z których zejdzie warstwa farby, będą odsłonięte i narażone na korozję.

Co daje czyszczenie dachu przez profesjonalistów

Samodzielne mycie dachu karcherem może zatem nie przynieść oczekiwanych efektów, a jedynie pomóc spłukać widoczne, powierzchowne zabrudzenia. W tym kontekście lepiej skorzystać z profesjonalnej firmy. Mycie dachów musi zatem przebiegać z wykorzystaniem specjalistycznych środków, które mogą być nieopłacalne przy zakupie detalicznym. W cenie usługi będą bowiem wliczone specjalistyczne preparaty, które usuną i zneutralizują dogłębne zabrudzenia, ułatwiając ich usunięcie.

Profesjonalna firma zajmie się również mechanicznym usuwaniem nalotów rdzy za pomocą specjalistycznych szczotek, które pozostają bezpieczne dla powierzchni blaszanego dachu.

Skuteczne czyszczenie dachu przez profesjonalną firmę może być przygotowaniem do kolejnego etapu konserwacji pokrycia, jakim jest malowanie dachów z grupą Biotop, które zabezpieczy dachówki lub blachę przed czynnikami zewnętrznymi i odnowi ich wygląd.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Czysty dach – postaw na profesjonalistów i uniknij ryzyka

Czyszczenie dachu to praca na wysokości, a ta zawsze niesie ze sobą ryzyko wypadku. Szczególnie niebezpieczne będzie mycie dachu o stromym spadzie. Pracownicy grupy Biotop są wyposażeni w kaski i uprzęże, dzięki czemu w czasie czyszczenia dachu zachowują pełne bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko wypadku przy pracy. Nie warto ryzykować, tym bardziej, że – jak już pisaliśmy wcześniej – efekty samodzielnego mycia dają znacznie słabsze efekty.

Kiedy samodzielne mycie dachu karcherem ma sens?

Jeśli chcesz dogłębnie wyczyścić dach i zneutralizować znajdując się w strukturze dachówki zarodniki porostów, a także przygotować dach do malowania, skorzystaj z usług profesjonalistów. Samodzielnie możesz spłukiwać powierzchowne zabrudzenia np. po ulewie czy wietrze, który naniósł na dach dużo kurzu, pyłu lub błota. Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa i zabezpieczeniu się przed wypadkiem.


Sprawdź także artykuły: