Wybieramy kolor dachu - Blog Grupy Biotop

Wybieramy kolor dachu

Wybieramy kolor dachu

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 3 listopada, 2020

O tym, że malowanie dachów ma wymiar przede wszystkim związany z jakością pokrycia i przedłużeniem jego żywotności, pisaliśmy od początku bloga. Teraz przyszedł czas, by w końcu napisać coś o równie ważnym aspekcie estetycznym. Podpowiadamy, jak dobrać kolor dachu do koloru elewacji, aby cieszyć się gustownym wykończeniem swojego domu.

Kolor dachu a styl budownictwa

Malowanie dachów w kolorze odpowiadającym wybranemu stylowi budownictwa nie powinno być problemem dla projektanta-architekta. Jeśli jednak z jakichś powodów wymyśli on coś niekonwencjonalnego, co nie przypadnie Ci do gustu, albo po prostu w naturalny sposób dach straci swoje walory wizualne po kilku latach działania zanieczyszczeń i czynników zewnętrznych, warto wiedzieć, jak zachować estetykę stylu.

  • Styl tradycyjny – w tym stylu najlepiej sprawdzą się kolory stosowane w starym budownictwie, a więc miedziany lub ceglastoczerwony.
  • Styl skandynawski – zyskuje on coraz więcej zwolenników, a malowanie dachu z blachy (najczęściej stosowanej w tym stylu) zwykle odbywa się z użyciem jaśniejszych odcieni szarości.
  • Style nowoczesny i minimalistyczny – w tych stylach architektonicznych nie ma miejsca na zbyt bogatą paletę barw. Estetykę stylu zachwasz, malując dach na czarno, biało, szaro lub grafitowo.
  • Styl rustykalny – czyli nawiązujący mocno do natury. Dominują w nim kolory ziemi, czyli odcienie brązu, miedzi czy nawet ciemniejsza zieleń.
  • Styl śródziemnomorski – mając dom w stylu śródziemnomorskim można poszaleć z kolorami. Sprawdzą się tu charakterystyczne dla zabudowy śródziemnomorskiej odcienie zieleni i błękitu, ale również żółć, czerwień, brąz oraz miedź.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Kolor dachu a kolor elewacji

Dobór barw dachu i elewacji nie będzie stanowił większej zagwozdki, jeśli dom od początku jest projektowany według wybranego stylu. Jeśli jednak projekt jest “ogólny” lub przyszło Ci odnawiać starszy budynek, wówczas warto zwrócić uwagę na to, jak dobrać kolory dachu i elewacji. Zasadniczo taniej i łatwiej jest pomalować ściany, jeśli jednak mają one już swoją docelową barwę, nie pozostaje nic jak malowanie dachu.

  • Biała elewacja – biel jest uniwersalna, w związku z czym pasuje tu większość kolorów. Malując dach na czarno lub wybrany odcień szarości, można nawiązać do stylów skandynawskiego czy nowoczesnego. Ceglasty lub czerwony dach zbliży estetykę do stylu tradycyjnego.
  • Żółta elewacja – w takim przypadku łatwo nawiązać do estetyki rustykalnej, stosując na dachu kolory ziemi, np. brąz, miedź czy ciemniejsza czerwień.
  • Elewacja zielona lub niebieska – zielony w łatwy sposób przybliża do stylu rustykalnego, dlatego ciemniejsze odcienie beżu lub brązu będą tutaj odpowiednie. Niebieska elewacja z zasady jest nieco chłodniejsza, dlatego lepiej skomponuje się z odcieniami szarości.

A może postawiłeś na wyeksponowanie materiału budulcowego, np. cegieł lub kamienia? W takim wypadku trzeba podkreślić to odpowiednią barwą dachu. Beże, żółcie i brązy pomogą je wyeksponować.


Sprawdź także artykuły: