Wiele budynków użytkowych czy mieszkalnych w Polsce wciąż pokrytych jest dachem z eternitu – trwałego i powszechnie wykorzystywanego w latach 70. i 80. XX wieku materiału budowlanego, zawierającego wysoce szkodliwy dla zdrowia, rakotwórczy azbest. Dachy eternitowe również można odnawiać poprzez nakładanie na nie powłoki z farby ochronnej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat malowania dachów […]
Czyszczenie dachu z blachy jesienią – dlaczego jest ważne i jak robić to prawidłowo?

Dachy blaszane wymagają bardzo uważnej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Oczywiście wszystko z powodu zagrożenia korozją. Jesień to bardzo dobry moment na to, żeby wyczyścić blaszany dach i usunąć ewentualne usterki przed zbliżającym się wielkimi krokami najtrudniejszym sezonem w ciągu roku – zimą. Dowiedz się, o czym warto pamiętać podczas mycia dachów blaszanych jesienią.
Czyszczenie dachów blaszanych jesienią – dlaczego warto?
Dachy blaszany cieszą się dużą popularnością ze względu na niższe koszty wykonania, wysoką szczelność i dobre właściwości izolujące. Wymagają jednak szczególnej troski ze względu na zagrożenie korozją. Oczywiście wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz fachowe wykonanie powinno zapewnić wiele lat prawidłowych właściwości ochronnych pokrycia. Niemniej jednak nie da się całkowicie zniwelować działania czynników zewnętrznych, mających negatywny wpływ na jakość dachu. Należą do nich:
- wilgoć,
- promienie UV;
- zanieczyszczenia emisyjne;
- wahania temperatury;
- czynniki biologiczne, np. porosty, mchy, grzyby czy soki z drzew.
Z jakością dachu jest dokładnie tak jak ze zdrowiem – lepiej, skuteczniej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Regularnie mycie dachów blaszanych pozwoli spowolnić wpływ tych czynników na jakość blachodachówek lub paneli dachowych i wydłużyć ich żywotność. To wszystko przekłada się na wymierne korzyści – inwestycja wystarczy na dłużej, a same koszty konserwacji są wielokrotnie niższe niż koszty remontu czy wymiany połaci.
Mycie dachów jesienią – o czym pamiętać?
Warto zwrócić uwagę na to, że ze stosunkowo nowego lub niedawno odnowionego dachu, większość zabrudzeń powinien zmyć deszcz, który jesienią i wczesną zimą będzie padać coraz częściej. Jeżeli zauważasz, że znajdują się na nim zabrudzenia, z którymi deszcz sobie nie radzi, wówczas warto zdecydować się na czyszczenie dachu. Zabrudzenia, które mogą być trudno usuwalne w naturalny sposób, to m.in. nagromadzone zamieszczenia emisyjne, (np. sadza), nalotu mchu lub innych porostów czy zaschnięte kwaśne soki z drzew. Dużym zagrożeniem są oczywiście naloty rdzy, które należy usunąć mechanicznie i pokryć nową warstwą farby. Malowanie dachów z blachy także znajduje się w ofercie Grupy Biotop.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Mycie i czyszczenie dachówCzym myć dachy blaszane?
Blachę łatwo jest zarysować, dlatego do czyszczenia dachów blaszanych wykorzystujemy myjki ciśnieniowe z odpowiednimi dyszami. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można wspomóc się szczotkami wykonanymi z miękkiego włosia. Konieczne jest oczywiście użycie specjalistycznych środków czyszczących. Muszą one dobrze radzić sobie z zabrudzeniami i neutralizować zarodniki porostów. Jednocześnie nie mogą negatywnie wpływać na właściwości ochronne połaci.
Czyszczenie dachu jesienią – pamiętaj o rynnach
Jesień to pora roku, w czasie której łatwo może dojść do zapchania rynien – spadające liście i łamiące się wskutek wiatru gałęzie wpadają do nich, ograniczając drożność. Oprócz udrożnienia rynien należy także sprawdzić ich szczelność i upewnić się, że są prawidłowo ułożone.