Wiele budynków użytkowych czy mieszkalnych w Polsce wciąż pokrytych jest dachem z eternitu – trwałego i powszechnie wykorzystywanego w latach 70. i 80. XX wieku materiału budowlanego, zawierającego wysoce szkodliwy dla zdrowia, rakotwórczy azbest. Dachy eternitowe również można odnawiać poprzez nakładanie na nie powłoki z farby ochronnej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat malowania dachów […]
Impregnowanie dachówek – przed czym chroni i jak zabezpiecza pokrycie?

Chcesz, by pokrycie Twojego dachu wytrzymało przez wiele lat w dobrej jakości i cieszyło oko atrakcyjnym stanem wizualnym? Zadbaj o to, by dachówki były zaimpregnowane środkami, które chronią je przed destrukcyjnym wpływem środowiska i wydłużają żywotność pokrycia. Dowiedz się, ile zyskasz, dzięki zaimpregnowaniu dachu.
Dlaczego impregnacja dachówek jest niezbędna?
Chyba żaden element domu nie jest tak mocno narażony na niszczące działanie czynników zewnętrznych jak pokrycie dachu. Dlatego materiały, z których jest ono wykonane, powinny być dodatkowo chronione specjalistycznymi preparatami, które w dużym stopniu neutralizują wpływ:
- wilgoci,
- zanieczyszczeń emisyjnych,
- piachu i żwiru,
- mchu, glonów czy grzybów,
- soków z drzew,
- promieni UV,
- mrozu.
Każdy z tych czynników ma destrukcyjny wpływ na stan techniczny pokrycia, dlatego impregnacja dachówek ma tak kluczowe znaczenie dla jakości, wyglądu oraz żywotności dachu. Impregnowane dachówki to co najmniej kilka lat dodatkowej ochrony pokrycia. Jeśli kupisz dachówki bez ochronnej powłoki lub nie pokryjesz ich impregnatem zaraz po położeniu dachu, po kilku-kilkunastu latach może okazać się, że całe pokrycie nadaje się już wyłącznie do wymiany. A przecież dach powinien gwarantować ochronę domu przynajmniej przez kilkadziesiąt lat.
Jak działają impregnaty?
Funkcją środków impregnujących dachówki jest stworzenie niewidzialnej powłoki, która zapobiega niszczeniu dachówek w wyniku działania czynników zewnętrznych. Dzięki niej wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na stan pokrycia, spływają wraz z wodą deszczową do rynien. W ten sposób ich destrukcyjny wpływ jest w bardzo dużym stopniu niwelowany.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Impregnacja dachuImpregnacja – ochrona przed konkretnymi zagrożeniami
Impregnaty pomagają w niwelowaniu wszystkich czynników zewnętrznych, które mogą zbyt szybko obniżyć jakość pokrycia.
- W przypadku dachówek ceramicznych lub cementowych zapobiegają wnikaniu wilgoci wgłąb struktury dachówki, dzięki czemu przy niskich temperaturach są zdecydowanie mniej narażone na pękanie w wyniku zamarzania wody.
- Ogromne znaczenie mają również dla ochrony dachówek przed porastaniem. Zaimpregnowana dachówka nie jest podłożem sprzyjającym wzrastania mchu, grzybów czy glonów. Środki czyszczące oraz impregnujące dach powinny zawierać czynniki biobójcze, które neutralizują zarodniki różnych porostów.
- Na zaimpregnowanych dachówkach zanieczyszczenia emisyjne, takie jak sadza czy spaliny nie wnikają wgłąb struktury, tylko wraz z deszczówką spływają do rynien. Jest to bardzo ważne szczególnie w kontekście blachodachówek, na których pod wpływem wilgoci i promieni UV może dojść do reakcji blachy z zanieczyszczeniami, a w efekcie do wewnętrznego naprężenie i pękania materiału.
- Odpornosć na wilgoć jest kluczowa także w przypadku blachodachówek, które pod wpływem gromadzenia się wilgoci mogą ulegać korozji.
Jak często impregnować dachówki?
Dachówka powinna zostać zaimpregnowana fabrycznie lub zaraz po położeniu jej na dach. W ten sposób uszczerbek na jakości pokrycia opóźni się zdecydowanie. Proces impregnacji, poprzedzony czyszczeniem dachówek, powinien być przeprowadzony raz na kilka lat, kiedy zauważysz, że zanieczyszczenia zaczynają widocznie osadzać się na dachu. Dla pełnego efektu możesz również zdecydować się na malowanie dachówki, które nada całemu budynkowi zdecydowanie odświeżony i estetyczny wygląd. Całkowity koszt jest znacznie, bo nawet kilkadziesiąt razy, niższy niż wymiana pokrycia.
Sprawdź także artykuły: