Jako że dachy nieustannie są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zjawiska atmosferyczne, zanieczyszczenie emisyjne i promienie UV, farby do malowania dachu muszą posiadać szczególne właściwości, dzięki którym poprawią ochronę blachodachówki lub blachy trapezowej. Dowiedz się, jakich farb używa się do malowania dachów blaszanych. Malowanie dachu z blachy – kiedy jest to konieczne? […]
Jak pielęgnować poszczególne rodzaje dachówek?

Chcesz jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnym wizualnie, a co najważniejsze – trwałym pokryciem dachu? Dowiedz się, jak pielęgnować poszczególne rodzaje pokrycia dachowego, by przez długi czas cieszyły oko oraz gwarantowały wysoką ochronę.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dachówki i dlaczego trzeba je pielęgnować?
Dachy są bezpośrednio narażone na działanie wielu destrukcyjnych czynników, które sukcesywnie przyczyniają się do obniżania jego walorów estetycznych oraz jakościowych. Do czynników wpływających negatywnie na kondycję pokrycia należą przede wszystkim:
- wilgoć,
- czynniki biologiczne (soki z drzew, mchy, glony, grzyby),
- promienie UV,
- zanieczyszczenia emisyjne,
- działanie skrajnych temperatur.
Każdy z rodzajów pokrycia będzie inaczej reagował na poszczególne zagrożenia, dachówki ceramiczne mogą się kruszyć, a blachodachówki odkształcać lub pokrywać korozją. Regularna pielęgnacja dachu może przedłużyć żywotność pokrycia nawet o kilkadziesiąt lat.
Czyszczenie dachówek metodą pielęgnacji
Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych należy mycie dachówek. Celem tego zabiegu jest nie tylko przywrócenie walorów estetycznych, ale również usunięcie z dachu czynników, które obniżają jakość i wytrzymałość pokrycia. I mowa tutaj właśnie o mchach, grzybach lub innego rodzaju porostach, zanieczyszczeniach emisyjnych, korozji czy wreszcie drobin piasku i żwiru. Każde z tych zanieczyszczeń jest szczególnie niebezpieczne dla poszczególnego rodzaju dachówek.
Jak pielęgnować dachówki cementowe?
Dachówki cementowe mają chropowatą fakturę, przez co zanieczyszczenia łatwiej osadzają się na jej powierzchni, a nawet przedostają się do głębszych warstw jej struktury. Sposobem na zniwelowanie tego efektu jest impregnacja dachówek specjalistycznymi preparatami, dzięki którym zanieczyszczenia spływają z wodą deszczową do rynien. Dachówka cementowa jest również sprzyjającym podłożem do porastania mchem, dlatego w zacienionych miejscach lub w bliskim sąsiedztwie drzew dość szybko może pojawić się na niej zielony nalot.
Czyszczenie
Dachówkę cementową najlepiej czyścić przy użyciu specjalistycznych środków zmiękczających zabrudzenia, natomiast wszelkiego rodzaju porosty usuwa się przy użyciu preparatów biobójczych. W każdym przypadku rozmiękczone zabrudzenia usuwamy myjką wysokociśnieniową.
Pielęgnacja dachówek ceramicznych
Dachówki ceramiczne charakteryzują się nieco większą wrażliwością niż cementowe. Mają bardziej porowatą powierzchnię, przez co są narażone na uszkodzenia spowodowane drobinami piasku i żwiru, a także zamarzającą wodą. Oczywiście dotyczy dachówek, które nie zostały pokryte żadną powłoką ochronną. Impregnacja tutaj również jest kluczowym aspektem.
Czyszczenie
Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a także zarodniki mchu i innych porostów nieco łatwiej wnikają w głębsze warstwy dachówek. Dlatego podczas czyszczenia trzeba używać głęboko penetrujących środków, a następnie usunąć rozmiękczone zabrudzenia wodą pod wysokim ciśnieniem.
Jak pielęgnować blachodachówkę?
Blachodachówka z kolei narażona jest na korozję, jednak równie groźne są dla niej zanieczyszczenia emisyjne. Osadzając się na powierzchni, a następnie reagując z wilgocią w obecności promieni UV, powodują wewnętrzne napięcie i pękanie powłoki.
Czyszczenie
Czyszczenie blachodachówki musi odbywać regularnie. Zabrudzenia usuwaj miękką szczotką z łagodnym środkiem czyszczącym, który nie wchodzi w reakcje z powłoką blachy. Spłukiwanie również najlepiej wykonać myjką ciśnieniową.