Wiele budynków użytkowych czy mieszkalnych w Polsce wciąż pokrytych jest dachem z eternitu – trwałego i powszechnie wykorzystywanego w latach 70. i 80. XX wieku materiału budowlanego, zawierającego wysoce szkodliwy dla zdrowia, rakotwórczy azbest. Dachy eternitowe również można odnawiać poprzez nakładanie na nie powłoki z farby ochronnej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat malowania dachów […]
Kiedy jest potrzebne malowanie przy dachówce cementowej?

Jak podnieść jakość dachu pokrytego dachówką cementową? Jak wydłużyć jego żywotność bez konieczności wymiany całego pokrycia? Malowanie dachówki cementowej to forma renowacji i impregnacji, która pozwoli odłożyć konieczność całkowitej wymiany dachu nawet o kilkadziesiąt lat. Dowiedz się, kiedy dachówka cementowa nadaje się do malowania i jakie korzyści niesie ten zabieg.
Dachówka cementowa – popularny rodzaj pokrycia dachu
Dachówka cementowa to często wybierany materiał pokrycia dachu. Regularnie impregnowana dachówka może być inwestycją nawet na około 80 lat – czyszczenie i malowanie dachówki co kilka-kilkanaście lat odwleką konieczność wymiany pokrycia na nawet tak długi okres. Zaimpregnowane dachówki cementowe charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrze. Oprócz tego materiał ten gwarantuje wysoki poziom izolacji akustycznej oraz izolacji drgań. Tym co, oprócz składu i metody wytwarzania, wyróżnia je od dachówek ceramicznych, jest mniejszy ciężar, dzięki czemu dachówki cementowe nie wywierają dużego nacisku na więźbę.
Malowanie dachówki cementowej – kiedy nadchodzi na to czas?
Odpowiedni czas na malowanie dachówek cementowych przychodzi w momencie, kiedy wymagają tego ich stan techniczny lub stan wizualny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować dach, kiedy przestanie on prezentować się dobrze. Oczywiście musi być ono poprzedzone czyszczeniem dachówek.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Malowanie dachu
Pod względem technicznym wskazaniem do malowania będzie oczywiście uszkodzenie pokrycia. Nie mówimy tu o poważnych usterkach, takich jak popękane dachówki, przez które woda przecieka wgłąb poszycia dachu, ale sytuacjach, które zlekceważone mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Mowa tu między innymi o:
- mchach i porostach – choć same w sobie nie stanowią zagrożenia, to jednak gromadzą wilgoć, która ma wówczas nieustanny kontakt z dachówką, wsiąkając w jej strukturę, dachówki cementowe są dobrym podłożem do rozwoju zarodników;
- sadza – może oddziaływać negatywnie na stan dachówek;
- zniszczona powierzchnia – delikatne odpryski, zmatowiona struktura czy starta warstwa ochronna wymagają ponownego zaimpregnowania i pokrycia dachówek nową warstwą farby.
Dlaczego warto malować dachówki cementowe
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, dachówka cementowa może zachowywać swoje właściwości nawet przez 80 lat, jednak żeby tak był, należy je regularnie restaurować. Sposobem na to jest właśnie impregnacja i malowanie dachówek, dzięki którym stają się odporne na działanie wilgoci i innych czynników środowiskowych.
Koszt malowania dachówek cementowych to koszt od 25 do 40 złotych za metr kwadratowy (w zależności od rodzaju farby i kilku innych czynników), co oznacza, że cena za dach o powierzchni około 150 metrów kwadratowych wyniesie około 4-5 tysięcy złotych. W porównaniu z kosztem wymiany pokrycia jest kosztem niższym nawet kilkudziesięciokrotnie. Jeśli zatem nie chcesz, aby konieczność wymiany dachu zrujnowała Twój domowy budżet, zdecyduj się co kilka lat na malowanie dachów – Kraków i okolice to rejon, w którym możesz liczyć na profesjonalne usługi grupy Biotop.
Sprawdź także artykuły: