Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć? - Blog Grupy Biotop

Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć?

Skąd się bierze mech na dachu

Niekiedy na dachu może zadomowić się mech, czyli nieproszony gość, który obniży estetyczne i użytkowe walory dachówek. Dowiedz się, dlaczego koniecznie musisz się go pozbyć i jak to zrobić.

Kiedy na dachu pojawia się mech?

Jeśli dach nie jest pielęgnowany, prędzej czy później mech na pewno się na nim pojawi. Jednak intensywność porastania oraz czas, w jakim nieproszony zielony gość zadomowi się na Twoim dachu, są uzależnione od kilku czynników. Niektóre z nich znacznie sprzyjają rozwojowi mchu oraz innych porostów. Co do nich należy?

  • Słabe nasłonecznienie – mchy dobrze czują się w miejscach zacienionych. Dlatego najczęściej pojawiają się od północnej oraz północno-zachodniej strony dachu, gdzie dociera najmniejsza ilość promieni słonecznych.
  • Wysoka wilgotność – na ten czynnik trudno znaleźć inną receptę niż impregnacja, ponieważ dachy są wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, takich jak opady czy mgły.
  • Bliska obecność drzew – rozłożyste korony drzew rozciągające się nad dachem mogą mieć swój urok, jednak zdecydowanie nie sprzyjają utrzymaniu dachu w dobrym stanie. Pierwszym powodem jest wspomniane wyżej zacienienie dachu. Inny to soki z drzew o kwasowym odczynie, który sprzyja porastaniu mchów.

Jaki rodzaj pokrycia sprzyja mchom?

Bardzo wiele zależy również od rodzaju pokrycia dachu. Niektóre rodzaje dachówek stanowią lepsze podłoże dla porostów, z kolei inne opierają się mchom przez znacznie dłuższy czas. Najbardziej narażone na porastanie są dachówki ceramiczne bez polewy, a także cementowe, które nie zostały zaimpregnowane zaraz po położeniu. Nie oznacza to jednak, że mech nie pojawi się także na dachówkach glazurowanych, których powierzchnia jest wygładzona, a także blachodachówkach, blachach i gontach bitumicznych. Porastanie zajmie po prostu trochę więcej czasu – przy mniej sprzyjających warunkach może zająć to nawet 15 lat. Impregnacja dachu pozwala na opóźnienie rozwoju mchów nawet na materiałach bardziej sprzyjających ich porastaniu.

Mech na dachu – zagrożenia

Sam w sobie mech nie jest szkodliwy dla pokrycia dachu. Gromadzi on jednak wilgoć, która może mieć bezpośredni kontakt z materiałami pokrywającymi dach przez dłuższy czas, nawet przy braku opadów i mgieł. Wilgoć przyczyni się do postępującego obniżania jakości materiałów. Zatem nawet jeśli ktoś ceni sobie estetyczne walory mchu na dachu – choć w tej kwestii zdania są bardzo podzielone – mech powinien zostać usunięty, a materiały odpowiednio zabezpieczone przed porastaniem.

Profilaktyka – najskuteczniejszy sposób walki z mchem

Jeśli chcesz opóźnić rozwój mchów, grzybów oraz innych porostów od razu po położeniu pokrycia dachu zadbaj o to, by został on zaimpregnowany. My preferujemy nanohydrofobową impregnację dachówki, która umożliwia głęboką penetrację materiału. Preparaty chronią dach przed wilgocią, promieniami UV, a przede wszystkim posiadają właściwości grzybobójcze i zapobiegają rozwojowi mchów i porostów. Przed zaimpregnowaniem konieczne jest oczywiście dokładne czyszczenie dachu, podczas którego usunięte zostaną porosty i mchy, twardsze zabrudzenia oraz plamy po sokach z drzew.


Sprawdź także artykuły: