Mycie dachu – najczęściej zadawane pytania - Blog Grupy Biotop

Mycie dachu – najczęściej zadawane pytania

Jedną z usług Grupy Biotop jest mycie dachów. Możemy wykonać je jako przygotowanie do malowania dachówek lub dachów blaszanych lub jako osobną usługę. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mycia dachów – po co w ogóle myć dach, jak często to robić, jakie korzyści, jakich środków czyszczących powinno się używać i jakim sposobem umyć dach.

Po co myć dach?

Czyszczenie dachu, elewacji, podjazdów i innych elementów posesji i nieruchomości ma oczywiście na celu przywrócenie jej schludnego wyglądu. Z pewnością zależy Ci na tym, żeby Twoja posesja prezentowała się nienagannie, dlatego niejednokrotnie przychodzi Ci do głowy myśl o umyciu dachu z mchów, soków z drzew czy zabrudzeń emisyjnych.

Jednakże oprócz wartości estetycznych mycie dachów ma też duże znaczenie dla jego jakości. Mchy, grzyby i algi, a także zanieczyszczenie emisyjne mogą przyczyniać się do spadku trwałości dachówek i blach. Dlatego czyszczenie dachówek i dachów blaszanych pozwoli Ci także wydłużyć ich trwałość.

Dlaczego warto myć dach? Jakie korzyści niesie czyszczenie dachów?

Regularna pielęgnacja dachu to nienaganna prezencja nieruchomości. Jednakże najważniejsze jest to, że znacznie łatwiej jest utrzymać jakość dachówek. Zabrudzania, które mogą obniżać ich trwałość są usuwane, a zarodniki porostów neutralizowane. Pozwala to pomalować i zaimpregnować dachówki, przywracając im ich pierwotne właściwości ochronne.

Jak często myć dach?

Dach powinien być czyszczony regularnie. Za optymalną częstotliwość mycia przyjmuje się okres około 5-10 lat. Zależy ona od tego, na jakie czynniki środowiskowe narażony jest Twój dach. Częściej myte powinny być dachy, które:

  • znajdują się blisko lasu lub bezpośrednio pod koroną drzew ze względu na działanie soków i pyłków;
  • w mieście lub przy ruchliwej drodze, gdzie narażone są na zanieczyszczenia emisyjne;
  • położone są w zacienionym miejscu, np. od strony północnej, ponieważ wówczas bardziej narażone są na porastanie mchem.

Niemniej jednak przegląd techniczny pokrycia warto wykonywać każdego roku, szczególnie przed zimą i po zimie. Dachy szczególnie mocno narażone za wymienione czynniki powinny być czyszczone nawet w odstępach 2-3 letnich.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Jakim środkiem myć dach?

Profesjonalne mycie dachów z Grupą Biotop odbywa się przy użyciu środków czyszczących, które gwarantują skuteczne odtłuszczanie pokrycia, a także neutralizują zarodniki porostów. Przy tym pozostają bezpieczne dla struktury dachówki, nie uszkadzając jej. Samodzielne sezonowe spłukanie zabrudzeń może odbyć się przy użyciu czystej wody, aplikowanej za pomocą myjki ciśnieniowej.

Jak umyć dach karcherem?

Podczas mycia samodzielnego mycia dachu myjką ciśnieniową musisz pamiętać o dobraniu dyszy generującej szeroki strumień, który nie będzie powodował uszkodzeń pokrycia. Ważne jest zabezpieczenie się przed upadkiem za pomocą uprzęży.

Czy do mycia dachu używać szczotek?

W tej kwestii należy zachować ostrożność, szczególnie podczas mycia dachówek ceramicznych i blachodachówek. Zbyt twarde włosie szczotki może powodować rysy, które nie tylko zaburzą estetykę, ale przede wszystkim mogą doprowadzić do zdarcia powłoki farby i odsłonięcia materiału na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i środowiskowych oraz zabrudzeń.