Wiele budynków użytkowych czy mieszkalnych w Polsce wciąż pokrytych jest dachem z eternitu – trwałego i powszechnie wykorzystywanego w latach 70. i 80. XX wieku materiału budowlanego, zawierającego wysoce szkodliwy dla zdrowia, rakotwórczy azbest. Dachy eternitowe również można odnawiać poprzez nakładanie na nie powłoki z farby ochronnej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat malowania dachów […]
Malowanie natryskowe dachów – rodzaje dyszy do agregatów

Agregaty wykorzystywane do malowania hydrodynamicznego wymagają zastosowania konkretnych dysz. W przypadku tego rodzaju natrysku wykorzystuje się generalnie dwa rodzaje dyszy – dysze okrągłe i dysze szczelinowe. Dowiedz się, jak wyglądają dysze wykorzystywane podczas malowania hydrodynamicznego (bezpowietrznego) i jak należy je dobierać.
Trwałość dyszy do malowania natryskiem bezpowietrznym
Transport farby przez dysze odbywa się z bardzo dużym ciśnieniem roboczym, przez co dochodzi do ich wycierania się i utraty ich parametrów roboczych. Dlatego też wewnętrzna, robocza część dyszy wykonana jest z twardego materiału, jakim jest węglik spiekany. Mimo wszystko musimy liczyć się z koniecznością wymiany dyszy wraz z upływem czasu. W tym celu konieczne jest porównywanie własności dyszy z nowym modelem. Malowanie dachów przy użyciu zużytej dyszy niestety nie będzie skuteczne i może skutkować wadami wykończenia powłoki.
Na zużycie dyszy wpływają następujące czynniki:
- jakość materiałów, jakie zostały wykorzystane w produkcji dyszy;
- ilość farby, jaka została przepuszczona przez dyszę;
- zawartość wycierających pigmentów, zawartych w używanej farbie;
- ciśnienie natrysku.
Dobór dyszy do malowania natryskiem bezpowietrznym
Dysze do malowania hydrodynamicznego dobiera się, biorąc pod uwagę przede wszystkim dwa parametry – wielkość i kąt stożka.
Wielkość otworu roboczego
Wymiary otworu roboczego dyszy do malowania natryskiem hydrodynamicznym powinny być dobierane pod kątem rodzaju malowanej powierzchni oraz stosowanej farby. Istotna jest również grubość nakładanej powierzchni farby. Do malowania dachów wykorzystuje się dysze przeznaczone do emalii nawierzchniowych o wyższych lepkościach, takich jak np. chlorokauczuki, modyfikowane farby epoksydowe czy farby winylowe. Ich wielkość przekracza zwykle 0,04 cala.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Malowanie dachówkiKąt stożka
Kąt stożka jest parametrem, od którego zależy szerokość strumienia natryskowego. O ile dla przedmiotów o małym przekroju poprzecznym wykorzystuje się dysze o kącie strumienia w granicach 20-30 stopni o tyle do malowania dużych powierzchni przeznaczone są dysze o większym kącie, gwarantujących szerszy strumień.
Czym są dysze nastawne?
Poza dyszami, które są wykonane z twardych metali, dostępne są też dysze nastawne, które umożliwiają regulację otworu roboczego w określonym zakresie. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju dyszy kształt strumienia natryskowego może być zmieniany w zależności od bieżących potrzeb.
Malowanie dachów natryskiem bezpowietrznym
Malowanie hydrodynamiczne jest najszybszą, najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą malowania dachów, zarówno w przypadku dachówek ceramicznych i cementowych, jak dachów blaszanych. Pod kątem efektów wybór odpowiedniej dyszy jest tak samo ważnym czynnikiem, jak inne czynności przygotowawcze, np. mycie dachów czy usunięcie ognisk rdzy.
Sprawdź także artykuły: