Skąd się bierze mech na dachu? - Blog Grupy Biotop

Skąd się bierze mech na dachu?

mech na dachu

Wiosna to idealny okres na czyszczenie dachu, dlatego, korzystając z okazji, przypominamy czytelnikom naszego bloga i Klientom naszej fimy, dlaczego mech jest jednym z większych zagrożeń dla dachu z dachówek ceramicznych i cementowych i dlaczego koniecznie musisz się go pozbyć.

Kiedy mech porasta dach?

Mchy i porosty nie zawsze porastają dach. Wymagają bowiem sprzyjających warunków, które będą korzystnie wpływać na ich rozwój. W mniejszym stopniu o mech na dachu mogą martwić się właściciele i zarządcy budynków z dachami blaszanymi, ponieważ blachodachówki i blachy trapezowe nie są podłożem sprzyjającym ukorzenianiu się porostów. Znacznie poważniej zagrożenie ze strony mchu należy traktować w przypadku dachówek ceramicznych i cementowych. Chropowata powierzchnia tych dachówek, a także możliwość wnikania wilgoci wgłąb jej struktury sprawiają, że przy sprzyjających waunkach mchy porastają je dość szybko.

Jakie warunki sprzyjają porastaniu dachu przez mchy?

  • Mchy i inne porosty lubią kwaśne środowisko. Takim jest powierzchnia dachówek pokryta sokami z drzew. Dlatego na porastanie bardziej narażone są dachy znajdujące się w pobliżu drzew lub stojące nieopodal lasów.
  • Porastaniu mchów sprzyjają wilgoć i zacienienie. Dlatego też częściej pojawiają się na dachu od strony północnej, gdzie dociera najmniej promieni słonecznych.
  • Mech zakorzenia się w słabo wentylowanych przestrzeniach. Dlatego też łatwiej znaleźć go we wnękach, załamaniach czy szczelinach.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Skąd na dachu podłoże do porastania mchu?

Zanieczyszczony dach, na którym znajdują się tłuste lub lepkie plamy, z łatwością zbiera niesione przez wiatr pyły, kurz, drobiny piasku lub gleby. Dla zarodników mchów, które również są niesione przez wiatr, jest to wystarczające podłoże do ukorzeniania się i dalszego wzrastania.

Czy mech jest groźny dla dachu?

Mech na dachu sam w sobie nie stanowi większego zagrożenia. Problemem jest to, że gromadzi wilgoć, która ma nieustanny kontakt z podłożem, prowadząc do utraty jakości i wytrzymałości. Wilgoć zgromadzona w bezpośredniej bliskości z dachówkami może:

  • wnikać wgłąb struktury dachówki;
  • prowadzić do pękania dachówek wskutek zamarzającej wody;
  • przenikać do głębszych warstw poszycia, powodując tym samym gnicie elementów drewnianych.

W przypadku zakorzenienia się mchu na dachach blaszanych mogą pojawiać się ogniska korozji, wywołanej oczywiście wilgocią.

Jak usuwamy mech?

W Grupie Biotop usuwamy z dachu zabrudzenia za pomocą środków czyszczących, które je zmiękczają i pozwalają z łatwością spłukać za pomocą myjki ciśnieniowej. To jednak nie wystarczy na osadzone w strukturach zarodniki, dlatego stosujemy środki biobójcze i grzybobójcze, które skutecznie neutralizują zarodniki porostów.

Uważamy jednak, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania osadzania się mchu na dachach jest profilaktyka. Dlatego gorąco polecamy naszym Klientom malowanie i impregnację dachów, dzięki którym dachówki pokryte są ochronną powłoką, zabezpieczającą dach przed działaniem czynników zewnętrznych.


Sprawdź także artykuły: