Kiedy wykorzystać pędzel do malowania dachu? - Blog Grupy Biotop
Kiedy wykorzystać pędzel do malowania dachu?
< wszystkie artykuły

Kiedy wykorzystać pędzel do malowania dachu?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 15 lutego, 2023

< 1 minutę
Oceń ten post

Niewątpliwie najlepsze efekty w czasie malowania dachu daje metoda hydrodynamiczna na gorąco, dzięki której powłoka farby na dachu jest równomierna, odpowiednio gruba i szczelna. Jednakże pomimo niewątpliwych zalet tego sposobu pokrywania dachów farbą ochronną, w większości przypadków konieczne jest użycie pędzla. Dlaczego pędzle powinny zawsze znaleźć się na wyposażeniu ekipy malującej dach i w jakich sytuacjach należy je wykorzystać?

Malowanie dachu pędzlem – kiedy się sprawdzi?

Malowanie całych połaci dachu pędzlem nie jest rozwiązaniem ani skutecznym, ani korzystnym pod względem jakości, wydajności i ekonomii. Jednakże malowanie dachu z dbałością o jakość końcowego efektu powinno uwzględniać także te metodę. Są to jednak sytuacje, które wymagają szczególnej troski o finalne efekt całego procesu.

Gruntowanie zawilgoconych powierzchni

Gruntowanie czy nakładanie warstwy farby podkładowej powinno odbywać się właśnie z wykorzystaniem pędzla. Wynika to z ewentualnego ryzyka pozostawienia na nierównej, porowatej powierzchni delikatnej warstwy wilgoci czy pozostałości korozyjnych. Przykrycie ich powłoką farby nakładanej metodą natryskową sprawi, że zostaną one pod nią uwięzione i będą oddziaływać na powierzchnię dachu, a także negatywnie wpływać na stan powłoki ochronnej od jej spodniej warstwy. Nakładanie farby podkładowej za pomocą pędzla, czyli kilkukrotny przejazd pędzla po zabezpieczanej powierzchni, umożliwia zemulgowanie cienkiej warstwy wilgoci.

Malowanie powierzchni w bezpośrednim sąsiedztwie elementów dachu

Pędzlem można pomalować powierzchnię dachu na krawędziach czy w bezpośrednim sąsiedztwie znajdującym się na nim elementów, np. kominów czy okien dachowych. Pozwoli dokładnie pokryć materiał bez ryzyka zabrudzenia tych elementów.

Malowanie niedokładnie oczyszczonych fragmentów

Hipotetycznie można wspomnieć również o malowaniu niedokładnie wyczyszczonych powierzchni. Włókna pędzla pozwolą wydobyć pozostałości korozji czy inne zanieczyszczenia. Jednakże specjaliści Grupy Biotop przykładają dużą wagę do prawidłowego przygotowania powierzchni dachu przed malowaniem, dlatego malowanie pędzlem w takich sytuacjach nie ma miejsca.

Pokrywanie dużej powierzchnie – najskuteczniej i najkorzystniej za pomocą agregatu

Malowanie pędzlem jako uzupełnienie hydrodynamicznego malowania dachu jest w wielu przypadkach niezbędne. Nie należy jednak dać się zwieść, że jest to korzystna metoda pokrywania całych połaci. Malowanie hydrodynamiczne to bowiem nie tylko możliwość szybkiego pokrycia farbą dużych powierzchni dachówek lub dachów blaszanych, ale też osiągnięcia optymalnych właściwości farby, dzięki którym powłoka będzie gwarantowała skuteczną ochronę materiału nawet przez nawet kilkanaście lat.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *