Bezpieczeństwo przy pracach wysokościowych w Grupie Biotop - Blog Grupy Biotop
Bezpieczeństwo przy pracach wysokościowych w Grupie Biotop
< wszystkie artykuły

Bezpieczeństwo przy pracach wysokościowych w Grupie Biotop

Kategoria: Porady

Opublikowano: 15 marca, 2023

2 minut
Oceń ten post

Prace wysokościowe wymagają szczególnej dbałości o bezpieczeństwo pracowników. Grupa Biotop przoduje w technikach BHP i szeroko promuje stosowanie się do przepisów w tym zakresie. Dzięki temu od lat unikamy wielu sytuacji stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia naszych pracowników i klientów.

Jakie są zasady bezpieczeństwa pracy na wysokości?

Ogólne zasady BHP na wysokości regulują dobór odpowiedniego sprzętu roboczego. Pod określeniem sprzęt rozumiemy środki ochrony zbiorowej, środki ochrony indywidualnej i narzędzia pracy dostosowane do miejsca i rodzaju wykonywania pracy. Warto pamiętać, że prace na wysokości to nie tylko prace na dachu, w których specjalizuje się firma Biotop, ale każda praca wykonywana na powierzchni wzniesionej powyżej 1 m nad podłożem. W przypadku firm takich jak nasza oznacza to, że niezależnie czy prace wymagają dostępu linowego, czy podstawienia drabiny, jesteśmy zobowiązani dostosować się do przepisów BHP dotyczących pracy na wysokości.

BHP w pracach alpinistycznych

W pracach alpinistycznych BHP jest szczególnie ważne. Dlatego jako odpowiedzialna firma przed i w trakcie wykonywania prac na dużych wysokościach:

  • przeprowadzamy ocenę ryzyka i opracowujemy plan działania,
  • stosujemy tylko specjalistyczny sprzęt i oprzyrządowanie, które posiada odpowiednie atesty i jest zgodne z zasadami BHP,
  • do prac alpinistycznych wysyłamy tylko wykwalifikowanych pracowników, przeszkolonych w zakresie BHP i postępowania w sytuacjach awaryjnych,
  • każdorazowo sprawdzamy narzędzia przed przystąpieniem do prac na wysokości.

Co to oznacza?

BHP na wysokości w praktyce

Odpowiedzialność za zdrowie i życie naszych pracowników oznacza, że nikt bez odpowiednich uprawnień nie może sam wykonywać prac na wysokości, a mniej doświadczeni pracownicy z udokumentowanymi umiejętnościami muszą przebywać pod nadzorem doświadczonych instruktorów.

Poza tym każdego pracownika wyposażamy w sprzęt przystosowany do pracy na wysokości i zgodny z zasadami BHP. Zapewniamy nie tylko środki ochrony indywidualnej, takie jak dopasowana uprząż czy kask, ale też dbamy o odpowiednio długi lance do mycia dachu i narzędzia, które nie stworzą zagrożenia podczas użytkowania na wysokości.

Bezpieczeństwo podczas malowania blachy dachowej

Narzędzia i oprzyrządowanie do pracy na wysokości zgodne z BHP

Zgodnie z przepisami BHP, praca na wysokości wymaga użycia odpowiedniego sprzętu roboczego. Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie korzystania z tego sprzętu oraz w sposobach minimalizowania ryzyka w przypadku awarii. W przypadku prac wykonywanych przez alpinistów należy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak liny, taśmy włókiennicze, amortyzatory, kaski i inne.

Zapewnienie odpowiedniego sprzętu pracownikom oznacza koszty, które stanowią znaczną część usług wykonywanych na wysokości. Mimo to nie w Grupie Biotop nie oszczędzamy na bezpiecznym sprzęcie, gdyż uważamy, że życie i zdrowie to największe wartości, a doświadczeni pracownicy to trzon naszej firmy. Dzięki takiemu podejściu udaje się nie tylko uniknąć wielu groźnych wypadków, ale też utrzymać wykwalifikowaną kadrę.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *