Dachówka cementowa czy ceramiczna – trwałość i konserwacja - Blog Grupy Biotop
Dachówka cementowa czy ceramiczna – trwałość i konserwacja
< wszystkie artykuły

Dachówka cementowa czy ceramiczna – trwałość i konserwacja

Kategoria: Renowacja dachówki

Opublikowano: 23 września, 2023

2 minut
Oceń ten post

Dachówka cementowa czy ceramiczna? To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy inwestor, który staje przed zadaniem jak najkorzystniejszego wyboru materiału do pokrycia dachu. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wiele czynników, a w szczególności skupić się na trwałości i sposobie konserwacji dachówek cementowych i ceramicznych. W tym artykule przybliżymy najważniejsze cechy tych dwóch rodzajów dachówek, które z pewnością ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Z czego powstają dachówki ceramiczne i cementowe?

Dachówka cementowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z mieszaniny zawierającej cement, wodę i piasek, a także – według uznania producenta – dodatki chemiczne, które mogą poprawiać właściwości dachówek, takie jak m.in. odporność na mróz czy wilgoć.

Dachówka ceramiczna jest z kolei produktem wytwarzanym z gliny wypalanej w specjalistycznych piecach. W celu zwiększenia trwałości do dachówek ceramicznych dodaje się wzmacniające materiał minerały, a zewnętrzną warstwę pokrywa się szkliwem, które dodatkowo osłania materiał przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadaje atrakcyjnego, błyszczącego wyglądu.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Trwałość dachówek ceramicznych i cementowych

Trwałość dachówek zawsze określa producent, dlatego należy skrupulatnie zapoznać się z właściwościami każdego produktu, którego zakup bierzemy pod uwagę. Zarówno w przypadku dachówek cementowych, jak i ceramicznych, trwałość zależy od jakości materiału, technologii produkcji czy zastosowania wybranych dodatków oraz tego, czy dachówki zostały fabrycznie zaimpregnowane w celu zapewnienia dodatkowej ochrony.

Zasadniczo to dachówki ceramiczne uchodzą za bardziej trwałe. Odpowiednio pielęgnowane są w stanie zapewnić właściwą ochronę budynku nawet przez 80–100 lat. Dachówki cementowe zwykle charakteryzują się nieco krótszą żywotnością. Oczywiście ich właściwa konserwacja również pozwoli wydłużyć ich trwałość do przeszło pół wieku.

Dachówki ceramiczne – konserwacja

Jak może wynikać z informacji podanych w poprzednim akapicie, dachówki ceramiczne, ze względu na większa trwałość, wymagają nieco rzadszej konserwacji niż dachówki cementowe. Wynika to z faktu, że jakościowe dachówki ceramiczne od nowości pokryte są szkliwem, które chroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi.

Oczywiście należy regularnie kontrolować jakość dachu i z odpowiednią częstotliwością konserwować dachówki. Ich pielęgnacja polega na oczyszczaniu powierzchni – z wykorzystaniem środków usuwających tłuste zabrudzenia i neutralizujących zarodniki mchów i porostów – a także malowaniu specjalistyczną farbą ochronną. Kompleksowe zabiegi konserwacyjne mogą zapewnić skuteczną ochronę nawet na 20 lat.

Konserwacja dachówek cementowych

Ze względu na mniejszy stopień trwałości dachówek cementowych wymagają one częstszej konserwacji. Czyszczenie i malowanie dachówek cementowych może być konieczne co kilka-kilkanaście lat, w zależności od tego, jak bardzo dach jest narażony na działanie czynników zewnętrznych. Konieczne są regularne oględziny dachu i ocena jego stanu technicznego.

Dachówka ceramiczna a dachówka cementowa – cena

Dachówki ceramiczne są droższe niż cementowe. Inwestycja w ten materiał będzie zatem wymagała większych kwot, które jednak zwrócą się z poprzez większą trwałość i rzadszą konieczność konserwacji dachówek. Ważnym czynnikiem, który wpływa na koszty całej inwestycji jest też ciężar – ciężar dachówki cementowej jest mniejszy niż waga dachówki ceramicznej, dlatego dachówka ceramiczna będzie wymagała bardzo stabilnej konstrukcji dachu.

Malowanie dachówki ceramicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *