Płynne hydroizolacje - Nowa era uszczelniania dachów? - Blog Grupy Biotop
Płynne hydroizolacje – Nowa era uszczelniania dachów?
< wszystkie artykuły

Płynne hydroizolacje – Nowa era uszczelniania dachów?

Kategoria: Porady
Tagi:

Opublikowano: 18 kwietnia, 2024

6 minut
5/5 - (10 głosów)

Woda to żywioł, bez którego nie może istnieć życie, chłodzi w upalne dni, gasi pragnienie, ale może  także… zepsuć dach. Nic więc dziwnego, że producenci blachy, dachówek i innych pokryć dachowych zachodzą w głowę, w jaki sposób zapobiec przeciekaniu materiałów, które straciły już swoje lata świetności. Nowością w tej dziedzinie niewątpliwie są płynne hydroizolacje, które notują duży skok w branży budowlanej, przekształcając się z niszowej metody zabezpieczania dachów i tarasów, w coraz częściej wybieraną metodę renowacji dachów. Dlaczego stają się tak popularne? O tym poniżej.

Hydroizolacja w płynie – poznajemy produkty firmy Alchimica Polska.

Jako firma nie chcemy stać w miejscu. Ciągle poszerzamy swoją ofertę i wiedzę na temat renowacji dachów, tak by móc dobrze doradzić osobom, które się do nas zgłaszają. Bardzo często dostajemy pytania, o to w jaki sposób uszczelnić dach oraz jak sprawdzić gdzie powstają przecieki. Stworzyliśmy więc artykuł, w którym szczegółowo omawiamy problem uszkodzenia dachu przez wiatr i wodę:

silne wiatry jak zabezpieczyc dach przed zniszczeniami_bg

Silne wiatry – jak zabezpieczyć dach przed zniszczeniami?

21 marca, 2024

Jesienią, kiedy aura staje się kapryśna, szczególnie w Polsce, zaczynają pojawiać się wichury i intensywne opady deszczu. Warto być wtedy...

Czytaj więcej

Zagłębiając się w tę tematykę, postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę także o informacje dotyczące płynnych membran hydroizolacyjnych, które są ciekawą alternatywą w zakresie uszczelniania dachów. 

W tym celu wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych w siedzibie firmy Alchimica Polska Sp. z o.o. w Katowicach. Była to dla nas okazja do zapoznania się zarówno z wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną. Poznaliśmy właściwości i zalety płynnych hydroizolacji, a także mogliśmy własnoręcznie (w warunkach warsztatowych) położyć taką powłokę zarówno na papę, jak i płytę PCV. Pozwoliło nam to zaobserwować, w jaki sposób przebiega aplikacja materiału na dach, jakie produkty są potrzebne, by stworzyć wodoszczelną powłokę oraz jak zachowuje się materiał po aplikacji i upływie czasu. W  tym miejscu zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów, gdzie prezentujemy nie tylko to, w jaki sposób nasi panowie poradzili sobie podczas szkolenia, ale także dużą ilość przydatnej wiedzy.

Co to jest hydroizolacja? 

Hydroizolacja to nic innego jak ostatnia warstwa materiału budowlanego, która ma za zadanie zabezpieczyć jego powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Musi być ona nie tylko wodoszczelna, ale także w przypadku konstrukcji i  budynków odporna na promieniowanie UV, oraz wyniszczające działanie czynników atmosferycznych. 

Hydroizolacja w płynie, gdzie się ją stosuje?

Płynna hydroizolacja odgrywa kluczową rolę w ochronie przed wodą i wilgocią różnych miejsc – od małej łazienki po wielkie konstrukcje takie jak hangary, czy hale produkcyjne. Poniżej prezentujemy kilka możliwości jej zastosowania. 

 • Hydroizolacje dachów: zarówno na blokach mieszkalnych, halach produkcyjnych oraz domach prywatnych.  Ze względu na to, że są one narażone na ekstremalne obciążenia atmosferyczne, hydroizolacja jest niezbędna, by mogły przez wiele lat być w pełni funkcjonalne i trwałe. 
 • Zielone dachy: to wielofunkcyjne i ekologiczne rozwiązania, które mogą spełniać rolę ogrodów lub tarasów. Choć piękne, to naturalnie przez wzrost roślin i spadające liście są narażone na rozwój bakterii i pleśni, dlatego hydroizolacja na tego typu dachach jest niezbędna.
 • Hydroizolacja basenów: w domach prywatnych oraz obiektach sportowych, hydroizolacja zapobiega przenikaniu wody i chroni konstrukcję zbiorników wodnych przed uszkodzeniami.
 • Mosty i konstrukcje nad wodami: te obiekty, umieszczone nad jeziorami lub rzekami, wymagają wysokiej jakości hydroizolacji, aby zapobiec korozji i innym szkodom spowodowanym przez stały kontakt z wodą.
 • Hydroizolacja garaży: zarówno w przypadku podziemnych parkingów, jak i tych naziemnych, hydroizolacja jest kluczowa, by chronić te miejsca przed wilgocią.
 • Hydroizolacja piwnic: w piwnicach, spiżarniach, pomieszczeniach technicznych i suterenach hydroizolacja chroni przed działaniem wód gruntowych. Dzięki temu ich właściciele mają pewność, że miejsca te pozostają suche, bezpiecznie i można w nich przechowywać np. produkty spożywcze. 
 • Hydroizolacja hali produkcyjnych i przetwórni spożywczych: w miejscach, gdzie obecność wilgoci, wody i pary wodnej jest nieunikniona, odpowiednia hydroizolacja pomaga utrzymać higienę i chroni infrastrukturę przed uszkodzeniami.
 • Hydroizolacja hangarów i dróg wewnętrznych: hydroizolacja, jest ważna także w przypadku wszystkich tych miejsc, gdzie odbywa się ruch ciężkiego sprzętu i transport wielkogabarytowych ładunków. Wzmacnia ona trwałość tych powierzchni i jest gwarantem ich szczelności. 

We wszystkich tych miejscach, efektywna hydroizolacja zapewnia długotrwałą ochronę i funkcjonalność, minimalizując ryzyko uszkodzeń i zwiększając bezpieczeństwo użytkowania. Jest to ważne szczególnie w przypadku dachów płaskich.

Hydroizolacja dachu płaskiego – dlaczego jest tak ważna?

Jeżeli chodzi o dachy płaskie, są to dachy, które charakteryzują się minimalnym kątem nachylenia lub brakiem nachylenia w ogóle. Stanowią one popularne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym, zwłaszcza w obszarach miejskich. Jest to także alternatywa, którą wykorzystuje się przy budowaniu zakładów produkcyjnych, hal przemysłowych, sklepów, ale coraz częściej także domów prywatnych. 

Jednym z głównych atutów dachów płaskich jest ich przystępna cena, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla różnych projektów budowlanych. Ponadto, ze względu na swoją płaską powierzchnię, dachy te mogą być wykorzystywane jako tarasy, ogrody, miejsca odpoczynku i spotkań, co urozmaica i dodaje wartość użytkową do budynku. 

Jeżeli mówimy o zaletach dachów płaskich, należy wskazać również wady.  Wśród nich niewątpliwie największą jest to, że niewielki spadek może w ich przypadku prowadzić do zatrzymywania się wody, co zwiększa ryzyko przecieków i innych uszkodzeń strukturalnych.

Popularne materiały do hydroizolacji dachu. 

Niezależnie od rodzaju dachu, jego wielkości i wybranego pokrycia, już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę jego hydroizolację. Do najpopularniejszych materiałów, które mają spełniać to zadanie należą:

 • Papa termozgrzewalna: jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów, który nakłada się poprzez podgrzewanie i zgrzewanie specjalnych warstw papy asfaltowej.
 • Membrany EPDM (kopolimer etylenu, propylenu i dienu): są to elastyczne membrany gumowe, które są odporne na UV, ozon i inne warunki atmosferyczne.
 • Płyty z PVC: to plastikowe membrany, które są lekkie i charakteryzują się dobrą odpornością chemiczną.
 • Płyty z TPO (poliolefiny termoplastyczne): są to nowoczesne, trwałe membrany, które łatwo się montuje i są przyjazne dla środowiska.
 • Płyty z elastomeru: ich główną zaletą jest duża elastyczność, co pomaga w absorbowaniu ruchów strukturalnych budynku.
 • Rozwiązania zielonego dachu: coraz popularniejsze staje się pokrywanie dachów płaskich roślinnością. Wśród korzyści takiego rozwiązania wskazuje się poprawę izolacji termicznej, retencję wody deszczowej czy poprawę estetyki.

Tradycyjne metody łączenia materiałów hydroizolacyjnych z dachem:

Zgrzewanie: jest powszechnie stosowane przy papie termozgrzewalnej oraz niektórych typach membran. Proces polega na zgrzewaniu materiału do podłoża i łączeń między poszczególnymi warstwami membrany, co ma zapewnić szczelność.

Klejenie: metoda ta jest wykorzystywana szczególnie przy membranach EPDM oraz niektórych rodzajach PVC i TPO. Membrana jest przyklejana do podłoża za pomocą specjalistycznego kleju, co wpływa na trwałe połączenie oraz szczelność dachu.

Mechaniczne mocowanie: Ta technika często jest stosowana w większych projektach oraz na dachach o dużych płaszczyznach. Polega na mocowaniu membrany do podłoża za pomocą specjalnych elementów mechanicznych, takich jak śruby czy kotwy, co zapewnia stabilność i trwałość systemu.

Twój dach przecieka? 

Powodów, dla których dach przecieka może być mnóstwo. Pierwszym jest to, że wszystkie materiały, które wymagają połączenia klejem, wkrętami lub zgrzewaniem, z czasem stają się coraz bardziej podatne na przeciekanie, ze względu na słabsze wiązanie łączeń, ich poluzowanie itd. Kolejnym aspektem, który może mieć wpływ na trwałość hydroizolacji jest niedbałość wykonawców. Ekipy wykonawcze często lekceważą zalecenia producentów materiałów izolacyjnych, a rutyna pracowników czasem przysłania konieczność właściwego układania izolacji, co z kolei może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń i niewłaściwych połączeń, które później mogą być powodem nieszczelności. Po trzecie – zużycie materiału. Codziennie dachy i budynki są narażone na wpływ różnorodnych czynników atmosferycznych. Opady deszczu, śnieg, grad oraz inne zjawiska, mogą powodować uszkodzenia konstrukcji, następnie prowadząc do mikropęknięć, zacieków, czy rozwoju pleśni i grzybów. Brak właściwej ochrony może skutkować nie tylko szkodami finansowymi, ale również zagrożeniem dla zdrowia. 

Jak uszczelnić dach – czy hydroizolacja dwuskładnikowa HYPERDESMO to dobry pomysł?

Zapewne pierwsze co przyjdzie Ci do głowy, kiedy zorientujesz się, że Twój dach przecieka, to wymiana materiału, który jest nieszczelny. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że wiąże się to z dużymi kosztami i koniecznością utylizacji materiału, który znajduje się na dachu. Łaty, kleje czy wymiana wkrętów – ratują sytuację, tylko w przypadku gdy ubytki są niewielkie i nie jest ich dużo.  Jeżeli jednak nieszczelna jest większa powierzchnia dachu, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest zastosowanie płynnej hydroizolacji dwuskładnikowej – takiej jak HYPERDESMO. Jakie są zalety tego produktu?

 1. Redukcja kosztów. Płynną membranę można nałożyć  na stary materiał, dzięki czemu koszt jego utylizacji i kupno nowego nie stanowi już problemu. 
 2. Uniwersalność. To jedna z najnowocześniejszych metod renowacji i uszczelniania pokryć dachowych, wykonanych zarówno z papy, blachy, gontu bitumicznego, betonu i wielu innych materiałów. Jest to technologia, która łączy innowacyjność z efektywnością, niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego. Może być aplikowana na powierzchniach pochyłych, powierzchniach pionowych i sufitowych.
 3. Wodoszczelność. Hydroizolacyjne membrany w płynie tworzą na dachu jednolitą, ciągłą powłokę, pozbawioną jakichkolwiek łączeń. Dzięki temu powstaje swoista „szczelna wanna”, a ryzyko przecieków w kluczowych punktach jest zminimalizowane praktycznie do zera. Ten bezszwowy system zapewnia doskonałą ochronę przed wodą oraz znacznie ułatwia utrzymanie dachu w idealnym stanie, eliminując konieczność częstych napraw i interwencji.
 4. Paroprzepuszczalność. Membrana ta jest otwarta dyfuzyjnie, co oznacza, że znacząca ilość zgromadzonej pod nią pary wodnej, może swobodnie przenikać do atmosfery. To zapewnia efektywną ochronę przed wilgocią, jednocześnie umożliwiając naturalną cyrkulację powietrza. 
 5. Odporność. Na opady deszczu, zmiany temperatury oraz działanie promieniowania UV. Dzięki tym właściwościom, płynna membrana jest idealnym rozwiązaniem dla każdego klimatu, zapewniającym trwałą ochronę dachu, niezależnie od warunków pogodowych. Odporność na ekstremalne warunki pogodowe i termiczne od -40°C do +90°C.
 6. Lekkość. Technologia płynnych hydroizolacji została stworzona z myślą, by dodatkowo nie obciążać dachu. Jest to szczególnie ważne, w przypadku dachów, na których jedna warstwa papy została zakryta kolejną i kolejną, przez co konstrukcja dachu jest nadmiernie obciążona i pod takim ciężarem może się zawalić. W przypadku rozwiązań płynnych warstwa materiału jest lekka i taka sytuacja nie wystąpi.
 7. Technologia zimnego dachu. Płynne membrany dachowe pełnią także rolę powłok odbijających promienie słoneczne, charakteryzując się refleksyjnością powyżej 82%. Dzięki tej właściwości, chronią one dach oraz pomieszczenia znajdujące się pod nim przed nadmiernym nagrzewaniem, co nazywane jest technologią „zimnego dachu”. HYPERDESMO SYSTEM zapewnia ochronę przed wysokimi temperaturami, ale również pomaga obniżyć zużycie energii poprzez redukcję obciążenia klimatyzacji i chłodzenia, co przekłada się na oszczędności energetyczne i wygodę użytkowników budynku.
 8. Poprawa wydajności paneli fotowoltaicznych. Wszyscy, którzy mają panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu, znają problem nagrzewania się powierzchni wokół nich. Dzięki temu, że płynne membrany dachowe odbijają promienie słoneczne, instalacja fotowoltaiczna nie będzie traciła wydajności, a wręcz przeciwnie zwiększy ją. 
 9. Skład. Najlepsze hydroizolacje, to te zawierające poliuretan. Membrana HYPERDESMO to w pełni alifatyczna płynna membrana poliuretanowa, odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także degradację spowodowaną promieniowaniem ultrafioletowym, co zapewnia trwałość koloru oraz długotrwałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. 
 10. Gwarancja. Dzięki właściwościom poliuretanu, producenci płynnych hydroizolacji zapewniają od 5 przez 15 nawet do 25 lat gwarancji na swoje powłoki. 
 11. Brak łączeń – jednolita powierzchnia. Niewątpliwą zaletą hydroizolacji płynnych jest to, że pozbawiają one właściciela budynku ponownego problemu wynikającego z nieszczelności dachu na łączeniach. Płynna membrana tworzy jednolitą powierzchnię, wnikającą w dziury i ubytki, spajając je i tworząc szczelną powłokę. 
 12. Elastyczność. Poliuretan pozwala membranie na dopasowywanie się do zmian w podłożu, dzięki temu materiał może się rozciągać i kurczyć, redukując ryzyko powstawania uszkodzeń. 

Jak aplikować płynną membranę? Alchimica i jej produkty do hydroizolacji dachów. 

Jak mogliśmy dowiedzieć się dzięki przedstawicielom z firmy Alchimica Polska, hydroizolację dachu płynną membraną Hyperdesmo, wykonuje się w czterech etapach: 

Etap I – Czyszczenie powierzchni dachu. 

Etap II – Nałożenie gruntu. 

Etap III – Nałożenie pierwszej warstwy membrany w płynie i wtopienie materiału wzmacniającego.

Etap IV – Nałożenie drugiej warstwy membrany. 

Oczywiście, w zależności od rodzaju pokrycia, należy wybrać dedykowane do niego produkty. Producent zaleca, by kolejne kroki przebiegały następująco, w przypadku:

 • dachów z papy

 • dachów z betonu:
 •  dachów z membrany PCV/PVC, TPO/FPO:

Firma Alchimica Polska opracowała sprawdzone rozwiązania, także do hydroizolacji dachów pokrytych innymi materiałami, niż te wymienione wyżej, a także systemy do hydroizolacji balkonów, tarasów, parkingów, piwnic, zbiorników wodnych, basenów a nawet mostów i konstrukcji. Zachęcamy do zapoznania się z ich produktami.

Jeden komentarz

 1. Andrzej Klimczak pisze:

  O, nie wiedziałem, że takie rozwiązania istnieją. Musze się bliżej temu przyjrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *