Farby wodne – nie takie ekologiczne jak je malują - Blog Grupy Biotop
< wszystkie artykuły

Farby wodne – nie takie ekologiczne jak je malują

Kategoria: Farby na dach

Opublikowano: 27 maja, 2021

2 minut

Czy farby wodne, które są przedstawiane jako ekologiczne, rzeczywiście są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż farby rozpuszczalnikowe? Otóż wiele zależy od tego pod jakim kątem rozpatrujemy ekologiczność farby. W najnowszym wpisie na blogu Grupy Biotop tłumaczymy, jak faktycznie przedstawia się kwestia ekologiczności farb wodnych.

Co to znaczy, że farba jest ekologiczna?

W tym miejscu musimy zadać sobie tak naprawdę dwa pytania. Czy farba ekologiczna to taka, której powłoka nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, czy taka, której proces produkcyjny nie jest dla środowiska szkodliwy.

W odpowiedzi na pierwsze pytanie powinno paść stwierdzenie, że wpływ farb zewnętrznych na środowisko jest znikomy, dlatego ekologiczność nie jest warunkiem koniecznym, aby były one bezpieczne. Jeśli ponadto powłoka zostanie nałożona profesjonalnie, z dbałością o trwałość – np. zostaną przeprowadzone czyszczenie dachówki i inne czynności przygotowujące do malowania, które zwiększają jej przyczepność, czy wreszcie farba zostanie nałożona w odpowiednich warunkach, wówczas ma ona jeszcze niższy wpływ na środowisko.

Pod względem produkcji farby wodne również pozostawiają sporo do życzenia. Wymagają bowiem eksploatacji kopalń, z których wydobywane są minerały, stosowane jako napełniacze. W przypadku farb wodnych również konieczne są synteza polimerów, zastosowanie środków konserwujących czy biocydów. Farby wodne są ponadto mniej odporne na warunki atmosferyczne, co wprost wiąże się z koniecznością częstszego malowania dachu, ale również wypłukiwaniem przez wodę biocydów do kanalizacji. Częstsze malowanie sprowadza się do:

  • zużywania większej ilości farby;
  • większej emisji spalin, związanej z transportem;
  • wykorzystania większej ilości farb, impregnatów, środków konserwujących i szkodliwych biocydów które wypłukują się z farb wodnych.

Czym tak naprawdę jest ekologiczność farby?

Na ekologiczność farby wpływa tak naprawdę trwałość jej powłoki. Na tym obszarze znacznie lepiej wypadają farby rozpuszczalnikowe, które charakteryzują się czterokrotnie większą wytrzymałością, a dodatkowo mają znacznie lepszą odporność na korozję czy porastanie mchem. Również pod względem utrzymania są rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla środowiska. Utrzymują bowiem samoczyszczącą powłokę z wysokim S.O.P (stężenie objętościowe pigmentów), a także przez kilkanaście lat zachowują żywą barwę, gwarantując satysfakcjonujący efekt wizualny i nie skłaniając właściciela obiektu do ponownego malowania.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Czym będzie skutkować pomalowanie dachu farbą wodną?

Malowanie dachu teoretycznie ekologiczną farbą wodną będzie skutkowało podjęciem nieekologicznych działań w przyszłości.

Klient, który zauważy jej niską trwałość, będzie zmuszony pomalować dach ponownie po krótszym okresie niż w przypadku farb rozpuszczalnikowych. Wówczas zdecyduje się na farbę rozpuszczalnikową. Jeżeli wskutek szybkiej utraty jakości dojdzie również do uszkodzenia pokrycia dachu, wówczas konieczna będzie jego wymiana, która wiąże się z produkcją dachówek i utylizacją starych.

Zalety farb wodnych

Farby wodne są łatwiejsze w użyciu, dlatego nie wymagają aż tak fachowego podejścia jak farby rozpuszczalnikowe i malowanie dachu z ich pomocą jest łatwiejsze. Same w sobie farby wodne nie są złym kierunkiem, jednakże powinno stosować się je we wnętrzach, gdzie nie są narażone wilgotność, wysokie i niskie temperatury oraz szorowanie śniegu. Dzięki czemu do ich degradacji nie dochodzi aż tak szybko.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *