Jak odnowić dachówkę i uporać się z przeciekami? - Blog Grupy Biotop
Jak odnowić dachówkę i uporać się z przeciekami?
< wszystkie artykuły

Jak odnowić dachówkę i uporać się z przeciekami?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 24 stycznia, 2023

2 minut
5/5 - (1 głosów)

Jak odnowić dachówkę – to pytanie zadają sobie właściciele obiektów, który dostrzegli problem z przeciekającym dachem. Tego typu usterka jest nie tylko uciążliwa, ale i zbyt późno dostrzeżona oraz zlokalizowana, przyczynia się do konieczności poniesienia sporych kosztów napraw. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy dach trzeba w całości wymienić. Jak uporać się z przeciekami?

Jak odnowić dachówkę – eliminowanie usterek

Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak odnowić dachówkę, to – możliwie szybko uporać się z występującymi usterkami, a następnie zadbać o właściwą pielęgnację i malowanie. Poszycie dachowe może zmagać się z rozmaitymi problemami. Wśród najczęstszych jest nagromadzenie zabrudzeń, wilgoć, która z czasem przyczynia się do powstania ognisk korozji, a także sprzyja gromadzeniu mchu czy glonów.

Do nierzadko zgłaszanych usterek zalicza się również przeciekanie dachówek. Właściciele czy domownicy zazwyczaj szybko dostrzegają przecieki, ale ich zlokalizowanie jest już znacznie trudniejsze. Co więcej, usterka szybko może przerodzić się w tak duży problem, że naprawa nie będzie już możliwa, a to oznacza konieczność wymiany całego dachu. Zadanie czasochłonne i niezwykle kosztowne.

Łatanie dachu blaszanego – co warto wiedzieć?

Z naprawą przeciekającego dachu trzeba poczekać, aż pozwolą na to warunki pogodowe. Gdy przyjdzie pora praktycznych działań, należy zacząć nie od samej naprawy, lecz dokładnego oczyszczenia miejsca, w którym znajduje się usterka. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że naprawa przyniesie pożądane efekty, a dach nie będzie ponownie przeciekał w krótkim czasie od momentu jego załatania.

Dokładne czyszczenie dachu i odtłuszczanie najlepiej powierzyć profesjonalistom. Samodzielne działania są nie tylko trudne i czasochłonne, lecz również ryzykowne. Źle dobrany preparat, pominięcie ważnych etapów eliminowania usterki dla pozornego skrócenia czasu naprawy, w większości przypadków oznacza jeszcze większe problemy. Fachowcy dysponują profesjonalnymi, dedykowanymi do typu dachówki produktami czyszczącymi i odtłuszczającymi. Ponadto wiedzą, w jaki sposób zająć się naprawą przeciekającego dachu, aby zabezpieczyć go na kolejne lata użytkowania.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów blaszanych

Niezbędne produkty

Nieszczelności, które udało się zlokalizować na dachu, należy wyeliminować poprzez pokrycie taśmą butylową. To najskuteczniejszy sposób na uporanie się z przeciekami. Do uszczelniania zlokalizowanych dziur nadaje się również silikon dekarski, jest to jednak tylko doraźne rozwiązanie, sprawdzające się wtedy, gdy przez jakiś czas niemożliwe jest wykonanie odpowiedniej naprawy.

Czy warto malować dach?

Naprawiony dach należy regularnie oczyszczać z gromadzących się zanieczyszczeń, aby uchronić go przed kolejnymi usterkami. A czy warto malować dach? Zarówno po wyeliminowaniu usterki, w tym przecieków, jak i celem uzyskania dodatkowego zabezpieczenia, dobrze jest co jakiś czas na nowo pomalować dach. To bowiem nie tylko kwestia estetyki, ale i impregnacji i ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *