Malowanie tradycyjne czy natryskowe? - Blog Grupy Biotop

Malowanie tradycyjne czy natryskowe?

Malowanie dachówki betonowej

Kategoria: Porady

Opublikowano: 24 czerwca, 2021

2 minut

Malowanie dachu za pomocą metod natryskowych jest dzisiaj oczywiście normą, która gwarantuje ekonomiczność i skuteczność tego procesu. Jednakże nie da się od początku do końca pomalować dachu za pomocą agregatu bez użycia pędzla, tam, gdzie jest to konieczne. Podpowiadamy, które etapy malowania dachu wymagają użycia klasycznych metod malowania, a kiedy można w pełni zdać się na metodę natryskową.

Malowanie dachu metodą hydrodynamiczną – jakie zalety niesie to rozwiązanie?

Malowanie za pomocą natrysku hydrodynamicznego (bezpowietrznego) jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik pokrywania farbą różnych powierzchni w branży budowlanej. Farba ulega rozbiciu na mikrocząsteczki bez użycia sprężonego powietrza. Powszechność tego rozwiązania nie jest przypadkowa, bowiem niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak:

  • wysoka wydajność malowania,
  • skrócenie czasu pracy,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na farby i rozcieńczalniki,
  • doskonałe krycie powierzchni równomierną warstwą farby,
  • szybki czas schnięcia farby po nałożeniu na powierzchnię,
  • bardzo dobra przyczepność farby.

Wszystkie te zalety sprowadzają się do zasadniczej korzyści, czyli obniżenia kosztów malowania dachu. Skrócony czas pracy oraz mniejsze zużycie farb i rozpuszczalników przekładają się oczywiście na niższy koszt usługi.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Możliwość podgrzania farby

Możliwość podgrzania farby podczas malowania hydrodynamicznego daje jeszcze większe możliwości i niesie dodatkowe korzyści. Po podgrzaniu obniża się lepkość farby, przez co zapotrzebowanie na rozcieńczalniki jest jeszcze mniejsze, a malowanie dachówki może odbywać się przy niższym ciśnieniu wytwarzanym przez agregat. Dzięki temu farba wydobywa się dyszy z mniejsza prędkością, co przekłada się na większą kontrolę nad strumieniem. W związku z niską zawartością rozcieńczalników wykazuje lepszą przyczepność i ma mniejszą tendencję do tworzenia zacieków. Z kolei mniejsza tendencja do tworzenia zacieków pozwala na nakładanie grubszych powłok farby.

Malowanie dachów o większej powierzchni najkorzystniejsze okaże się zatem, kiedy zostanie wykorzystana metoda malowania hydrodynamicznego, a tym bardziej jeśli farba zostanie przy tym podgrzana. Jednakże powierzchnię najpierw należy dobrze do tego przygotować i właśnie tutaj nie obejdzie się bez pędzla.

Kiedy używać pędzla podczas malowania dachu?

Pociągnięcia pędzlem sprawiają, że farba wnika znacznie głębiej w strukturę powierzchni, szczególnie kiedy mówimy o miejscach skorodowanych. Dlatego wszelkie prace przygotowawcze, np. nałożenie farby podkładowej w miejscu, gdzie na blachodachówka lub blachach trapezowych występowały ogniska rdzy, wykonuje się właśnie za pomocą pędzla.

Dotyczy to również wstępnego malowania trudno dostępnych miejsc, gdzie uzyskanie odpowiednio grubej powłoki farby za pomocą natrysku może okazać się trudne. Niekiedy warto również obmalować obrys dachu pędzlem, np. kominach czy fragmentach elewacji. Ma to na celu uniknięcie dozowania farby z agregatu na elewację.

Należy oczywiście pamiętać o tym, żeby używać pędzli o wysokiej jakości, które nie gubią włosia podczas nakładania warstw farby.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Accessibility