Malowanie natryskowe dachu czy malowanie pędzlem? Przegląd metod malowania dachu, od tradycyjnych po nowoczesne - Blog Grupy Biotop
Malowanie natryskowe dachu czy malowanie pędzlem? Przegląd metod malowania dachu, od tradycyjnych po nowoczesne
< wszystkie artykuły

Malowanie natryskowe dachu czy malowanie pędzlem? Przegląd metod malowania dachu, od tradycyjnych po nowoczesne

Kategoria: Porady

Opublikowano: 1 grudnia, 2023

8 minut
Oceń ten post

W dzisiejszych czasach, kiedy kluczową rolę w utrzymaniu wartości nieruchomości odgrywają estetyka i trwałość dachu, wybór metody malowania staje się coraz ważniejszy. Chociaż tradycyjne techniki malowania pędzlem mają swoje miejsce, szczególnie w zastosowaniach wymagających precyzji, to rozwój technologii malowania natryskowego otwiera nowe możliwości. Natryskowe malowanie dachu, cenione za efektywność, szybkość i doskonałe wykończenie, zdobywa uznanie w branży. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego malowanie dachu natryskowo dachu zyskuje na popularności i jakie korzyści niesie w porównaniu do tradycyjnych metod.

Malowanie pędzlem czy malowanie dachu natryskowo? Wybór metody a jakość wykonania

Wybierając technikę malowania dachu, należy wziąć pod uwagę jakość pracy, czas wykonania i efekt końcowy. Obecnie, coraz więcej specjalistów decyduje się na natryskowe malowanie dachu, korzystając z agregatów malarskich. Poniżej wyjaśniamy powody tej zmiany.

Malowanie dachu natryskiem bezpowietrznym

Natryskowe malowanie dachu, znane również jako malowanie hydrodynamiczne, jest najszybszą, najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą malowania dachów, niezależnie od tego, czy są to dachówki ceramiczne, cementowe, czy dachy blaszane. Ważnym czynnikiem, podobnie jak inne czynności przygotowawcze takie jak mycie dachu czy usuwanie rdzy, jest wybór odpowiedniej dyszy.

Metoda hydrodynamiczna bazuje na podawaniu farby bez użycia sprężonego powietrza. Specjalna pompa spręża farbę do poziomu 120-500 bar. Następnie farba jest wyrzucana przez specjalne dysze na powierzchnię dachu. Metoda ta jest najszybszym sposobem malowania dachów, dzięki możliwości bezpośredniego pobierania farby z opakowań producenta i transportowania jej do pistoletu, eliminując konieczność częstego napełniania niewielkiego zbiornika.

Obie metody malowania natryskowego zapewniają wysokiej jakości wykończenie. Malowanie bezdotykowe daje szczelną warstwę równej grubości, zapewniającą optymalną elastyczność pokrycia.

Farby do pokryć dachowych muszą spełniać wysokie wymagania, takie jak odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz zachowanie trwałości koloru. Dlatego też, malowanie dachu powinno być przeprowadzone w optymalnych warunkach, i z wykorzystaniem wydajnych metod malowania natryskowego dachu.

Efektywność i precyzja – zasada działania agregatu malarskiego 

Agregat hydrodynamiczny marki Graco to zaawansowane urządzenie do wysokociśnieniowej aplikacji farby.  Kluczowym elementem tej technologii jest zdolność do pracy pod bardzo wysokim ciśnieniem, które może osiągać nawet 500 bar To pozwala na efektywne malowanie trudno dostępnych miejsc farbami o wysokiej lepkości, jak ciasne przestrzenie pod panelami fotowoltaicznymi, które nie mogą być demontowane, wąskie zakamarki w pobliżu wentylatorów czy klimatyzatorów w halach przemysłowych, a także skomplikowane obszary dachówek i konstrukcji dachowych. Dzięki temu agregat ten jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających precyzji i skuteczności w trudnych warunkach.

Wysokie ciśnienie jest niezbędne do efektywnego nakładania farb o wysokiej gęstości i lepkości, co jest typowe dla farb używanych w agregatach malarskich. Zastosowanie takiego ciśnienia pozwala na równomierne rozprowadzenie farby, zapewniając jednolitą i trwałą powłokę. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdzie tradycyjne metody malowania, takie jak użycie pędzla, mogą być niewystarczające lub nieefektywne.

W agregatach hydrodynamicznych Graco farba jest tłoczona do dyszy bez udziału powietrza, co minimalizuje ryzyko powstawania pęcherzy powietrza oraz zapewnia bezpośredni i równomierny kontakt farby z podłożem. To z kolei przekłada się na lepszą jakość powłoki malarskiej oraz zwiększa jej trwałość

Podsumowując, agregat hydrodynamiczny Graco wykorzystuje wysokie ciśnienie do efektywnego i równomiernego nakładania farb o wysokiej gęstości, co jest kluczowe do osiągnięcia jednolitych i trwałych powłok malarskich, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.

Malowanie hydrodynamiczne dachu – jakie zalety niesie to rozwiązanie?

Malowanie dachu natryskowo to rozwiązanie, które niesie wymierne korzyści, przekładające się na wydajność pracy oraz ekonomiczność i ekologiczność usługi. Oto lista najważniejszych zalet tego rozwiązania:

 • Wysoka wydajność – metoda ta pozwala szybko i efektywnie pokryć duże powierzchnie, zwiększając wydajność malowania. Przykładowo, malowanie dachu tą metodą umożliwia pokrycie do 4m² powierzchni na minutę.

 • Przyczepność i trwałość powłoki – malowanie na gorąco umożliwia stosowanie farb wymagających wyższych temperatur, co poprawia przyczepność i trwałość.

 • Skrócenie czasu pracy – wydajność tej metody znacząco przyspiesza proces malowania.

 • Oszczędność farby i rozcieńczalników – efektywna aplikacja farby zmniejsza jej zużycie oraz potrzebę stosowania rozcieńczalników.

 • Doskonałe krycie powierzchni – malowanie natryskowe dachu zapewnia równomierną warstwę farby, trudną do uzyskania metodami tradycyjnymi.

 • Szybkie schnięcie farby – natryskowa schnie szybciej niż przy tradycyjnych metodach aplikacji.

 • Grubsza warstwa przy mniejszym nakładzie pracy – malowanie dachów natryskowe umożliwia aplikowanie warstw farby o grubości nawet do 500 µm w jednym przejściu, w porównaniu do 100-160 µm w dwóch warstwach przy metodach tradycyjnych.

 • Uniwersalność w stosowaniu farb – metoda jest skuteczna przy szerokiej gamie farb, w tym tych o wysokiej gęstości i lepkości.

 • Lepsza przyczepność farby – zapewnia trwałość i wytrzymałość malowanej powierzchni.

 • Precyzyjne nakładanie farby – hydrodynamiczne natryskowe malowanie dachów umożliwia dokładne pokrycie nawet trudno dostępnych miejsc.

 • Wysoka jakość wykończenia – gładkie i jednolite efekty, często trudne do osiągnięcia przy metodach tradycyjnych.

 • Redukcja emisji LZO – możliwość stosowania farb z niższą zawartością lotnych związków organicznych.

 • Efektywność kosztowa – krótszy czas pracy i mniejsze zużycie materiałów mogą obniżyć ogólne koszty projektu.

 • Możliwość malowania wielkich powierzchni – szczególnie efektywna przy dużych budynkach przemysłowych i halach.

 • Lepsze pokrycie trudno dostępnych miejsc – ciśnienie używane w tej metodzie umożliwia dokładne malowanie zakamarków i łączeń.

 • Efektywność transportu farby – farba, znajdująca się na poziomie gruntu, jest transportowana na dach za pomocą pompy, eliminując potrzebę ręcznego przenoszenia.

Hydrodynamiczne malowanie natryskowe to zaawansowana technika, która oferuje lepszą jakość wykończenia, efektywność czasową i materiałową, oraz wszechstronność w zakresie aplikacji różnych rodzajów farb. Dzięki tym zaletom, technika ta zyskuje coraz większą popularność w branży budowlanej, szczególnie w projektach malowania dachów.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Dachy jak nowe – zaawansowane malowanie natryskowe na gorąco

Malowanie natryskowe dachów na gorąco to nowoczesna technika stosowana w branży budowlanej, zapewniająca jeszcze większą jakość i trwałość powłoki malarskiej. Kluczowym aspektem tej metody jest odpowiednie przygotowanie i podgrzewanie farby, co gwarantuje jej optymalne właściwości aplikacyjne i pozwala na utrzymanie stałej temperatury aplikacji, niezależna od warunków zewnętrznych. Technika ta oferuje wiele korzyści, takich jak:

 • optymalna grubość powłoki zapewniająca lepszą ochronę i trwałość;

 • doskonała atomizacja, gwarantująca równomierne pokrycie i wysoką jakość wykończenia farbami o wysokiej lepkości;

 • stabilność farby w różnych warunkach, zapewniająca jednolitą konsystencję;

 • zwiększona przyczepność, umożliwiająca efektywne pokrycie trudnych powierzchni;

 • efekt wulkanizacji;

 • gładka i estetycznie atrakcyjna powierzchnia;

 • zniwelowanie zapylenia powstałego w wyniku malowania natryskowego.

Ponadto, malowanie na gorąco jest korzystne dla środowiska, ponieważ ogranicza emisję lotnych związków organicznych (VOC) i minimalizując ilość odpadów chemicznych. Farby stosowane w tej technologii mają wyższą zawartość żywic i wypełniaczy czyli wyższe S.O.P.

Szczegółowe informacje o procesie, zaletach i aspektach środowiskowych malowania dachu na gorąco znajdziesz w poniższym artykule.

Sprzęt Biotop

Właściwe zastosowanie pędzla w malowaniu dachu

Chociaż technologie natryskowe dominują w malowaniu dachów ze względu na ich efektywność i ekonomiczność, istnieją sytuacje, gdzie użycie pędzla jest niezbędne. Oto przegląd etapów malowania dachu, gdzie klasyczne metody są preferowane, i sytuacje, w których metoda natryskowa jest wystarczająca.

Pędzel jest niezastąpiony w pracach przygotowawczych, zwłaszcza przy nakładaniu punktowym farby podkładowej na uszkodzone i skorodowane powierzchnie. W takich miejscach, jak na blachodachówce lub blachach trapezowych z ogniskami rdzy, pędzel jest bardziej dokładny.

Również przy malowaniu trudno dostępnych miejsc, gdzie osiągnięcie odpowiedniej grubości powłoki farby natryskowej może być wyzwaniem, warto użyć pędzla. Dotyczy to miejsc jak obrzeża dachu, kominy czy fragmenty przy elewacji, gdzie precyzja aplikacji jest kluczowa, aby uniknąć zabrudzenia elewacji farbą z agregatu.

Przy wyborze narzędzi, kluczowa jest jakość pędzli – powinny być one wytrzymałe i nie tracić włosia, co zapewnia równomierną aplikację farby i profesjonalny wygląd wykończenia.

Rewolucja w malowaniu dachów przez firmę Biotop – od malowania natryskowego do metody na gorąco

W 2006 roku firma Biotop zrewolucjonizowała polski rynek malowania dachów, wprowadzając technikę malowania natryskowego. Przed tym odkryciem, większość dachów malowano tradycyjnymi metodami, takimi jak użycie pędzla czy wałka, które choć efektywne, miały swoje ograniczenia, jak nierównomierna aplikacja farby i długi czas pracy.

Innowacyjne malowanie na gorąco

W 2014 roku Biotop znowu wyznaczył nowy standard, wprowadzając technikę malowania dachów na gorąco na polski rynek. Ta zaawansowana metoda wykorzystuje farbę podgrzaną do wysokiej temperatury, co znacząco poprawia jej przyczepność i trwałość. Malowanie na gorąco umożliwia głębszą penetrację farby w powierzchnię dachu, co zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy wilgoć.

Ekologiczne korzyści z połączonych technik malowania przez firmę Biotop

Integracja technik malowania natryskowego i na gorąco oferowana przez firmę Biotop wnosi istotne korzyści ekologiczne. Lepsza przyczepność i trwałość farby, charakterystyczna dla tych metod, oznacza rzadszą potrzebę przeprowadzania prac konserwacyjnych na dachach. To z kolei przekłada się na zmniejszone zużycie materiałów i redukcję odpadów. Dodatkowo, obie techniki pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie farb, co ogranicza ich zużycie oraz negatywny wpływ na środowisko.

Przełom w branży malowania dachów

Wprowadzenie przez Biotop technik malowania natryskowego i na gorąco stanowi przełom w branży malowania dachów. Te innowacyjne metody nie tylko podnoszą efektywność i trwałość malowania, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska. Biotop, dzięki temu, ustanowił nowe standardy w branży, oferując swoim klientom rozwiązania, które są jednocześnie wydajne i ekologiczne.

Efektywne malowanie dachu metodą natryskową krok po kroku

 1. Przygotowanie powierzchni
  • Czyszczenie – usuń brud, mech i zanieczyszczenia, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej.
  • Naprawy – wymień uszkodzone dachówki i wykonaj kompleksowy przegląd dachu.
 2. Wybór farby i sprzętu
  • Dobór farby – rozważ użycie farby rozpuszczalnikowej dla lepszej trwałości odporności na warunki atmosferyczne.
  • Przygotowanie agregatu – upewnij się, że sprzęt natryskowy jest odpowiednio dopasowany do typu farby.
 3. Zabezpieczenie terenu i bezpieczeństwo
  • Ochrona Otoczenia – zabezpiecz obszar dookoła dachu, aby uniknąć zabrudzenia elewacji i otoczenia.
  • Środki Bezpieczeństwa – użyj odpowiednich środków, takich jak uprzęże, kaski i rękawice.
 4. Proces malowania
  • Test sprzętu – przetestuj agregat na niewielkiej powierzchni, aby zapewnić równomierność natrysku.
  • Aplikacja farby – zacznij od krawędzi i narożników, następnie kontynuuj na większych powierzchniach. Utrzymuj stałą odległość od dachu, aby zapewnić jednolite pokrycie.
 5. Sprawdzanie i poprawki
  • Kontrola jakości – Po zakończeniu, sprawdź równomierność pokrycia.
  • Poprawki – dokonaj potrzebnych korekt pędzlem lub mniejszym sprzętem natryskowym.
 6. Czyszczenie i utrzymanie
  • Czyszczenie sprzętu – dokładnie oczyść agregat po użyciu.
  • Konserwacja dachu – regularnie monitoruj stan dachu i wykonuj prace konserwacyjne.
 7. Dodatkowe wskazówki
  • Warunki pogodowe – wybierz suchy i bezwietrzny dzień do malowania.
  • Temperatura – uważaj na odpowiednią temperaturę do aplikacji farby.
 8. Porady dla amatorów
  • Wypożyczanie sprzętu – rozważ wypożyczenie sprzętu zamiast zakupu.
  • Ćwiczenie techniki – trenuj równomierne pokrycie, unikając błędów.
 9. Technika malowania
  • Równoległe pasy – maluj równoległe pasy, utrzymując stały dystans dyszy.
  • Dopasowanie prędkości – dostosuj prędkość do grubości warstwy farby.
  • Podział powierzchni – dziel większe powierzchnie na mniejsze sekcje.
  • Dobór dysz – wybierz odpowiednie dysze i ciśnienie w zależności od elementu dachu.

Pamiętaj, że skrupulatne przygotowanie i właściwa aplikacja farby to klucz do trwałego i estetycznego wykończenia dachu. Malowanie natryskowe wymaga wprawy i specjalistycznego sprzętu, ale może znacząco poprawić wartość i wygląd Twojej nieruchomości.

Poznaj szczegóły malowania dachów – krok po kroku.

Koszt utrzymania agregatu malarskiego w porównaniu do używania pędzli – analiza ekonomiczna

Inwestycja w agregat malarski dla wielu firm dekarskich i malarskich jest ważnym krokiem. Jednakże, równie ważne jest zrozumienie kosztów związanych z eksploatacją, serwisem i wymianą dysz, szczególnie w porównaniu do tradycyjnego malowania pędzlem. W tym artykule przeanalizujemy te aspekty, aby pomóc w ocenie, która metoda jest bardziej ekonomiczna.

Eksploatacja i serwis agregatu malarskiego

Wdrożenie metody malowania natryskowego dachów do oferty firmy wiąże się nie tylko z kosztem zakupu agregatu, ale też innymi kosztami eksploatacji tych narzędzi. Przedstawiamy je poniżej.

 • Zakup i amortyzacja – inwestycja w agregat malarski może być znacząca, ale jest to jednorazowy wydatek, który amortyzuje się z czasem. Należy uwzględnić koszt zakupu urządzenia oraz jego ewentualną amortyzację.

 • Koszty serwisowe – regularne przeglądy i serwis agregatu są niezbędne, aby zapewnić jego sprawność i długą żywotność. Koszty te mogą różnić się w zależności od modelu i intensywności użytkowania.

 • Wymiana dysz i części –dysze w agregatach malarskich zużywają się i wymagają okresowej wymiany, co generuje dodatkowe koszty.

 • Zużycie farby – agregaty mogą być bardziej efektywne w zużyciu farby niż tradycyjne metody, co przekłada się na oszczędności w dłuższej perspektywie.

Koszty używania pędzli

 • Niewielkie inwestycje początkowe – pędzle są znacznie tańsze w zakupie niż agregaty, co stanowi ich główną zaletę dla małych firm lub indywidualnych wykonawców.

 • Wymiana i utrzymanie – choć pędzle wymagają okresowej wymiany, ich koszt jest znacznie niższy niż koszty związane z serwisem i wymianą części w agregatach.

 • Zużycie farby – malowanie pędzlem może prowadzić do większego zużycia farby, co zwiększa koszty materiałów.

Analiza Ekonomiczna

 • Długoterminowe koszty – inwestycja w agregat malarski może być bardziej opłacalna w długiej perspektywie, szczególnie przy dużych projektach i regularnym użyciu. Amortyzacja początkowej inwestycji oraz oszczędności na farbie mogą przeważyć nad wyższymi kosztami serwisowymi.

 • Koszty krótkoterminowe – dla mniejszych firm lub pojedynczych zleceń, użycie pędzli może być bardziej opłacalne ze względu na niższe koszty początkowe i brak potrzeby regularnego serwisu.

Wnioski

Decyzja o wyborze między agregatem a pędzlem zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i częstotliwości projektów, dostępności kapitału na inwestycje początkowe oraz preferencji dotyczących efektywności i jakości pracy. Dla dużych firm i regularnych projektów, agregat malarski może być bardziej ekonomiczną opcją. Dla mniejszych przedsiębiorstw lub pojedynczych zadań, tradycyjne metody malowania pędzlem mogą być bardziej przystępne i równie efektywne.

Agregat to nie wszystko! Poznaj szczegółowy cennik malowania dachu, znajdujący się w artykule.

Nowości technologiczne w malowaniu dachów – od dysz niskociśnieniowych po węże z ogrzewaniem

Trendy i nowinki techniczne w malowaniu natryskowym dachów obejmują najnowsze rozwiązania technologiczne, które znacząco ułatwiają proces malowania. Wśród innowacji warto wymienić takie czynniki, jak:

 • Niskociśnieniowa dysza RAC X Fine Finish – ta dysza jest zaprojektowana do osiągania wyjątkowych rezultatów malowania przy stosowaniu niskiego ciśnienia. Zapewnia równomierną aplikację farby, co jest kluczowe dla osiągnięcia gładkiego i profesjonalnego wykończenia.

 • System wymiany pomp ProConnect – umożliwia szybką i łatwą wymianę pompy na miejscu pracy, minimalizując tym samym przestoje i zwiększając efektywność pracy. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych i podczas intensywnych projektów malarskich.

 • Regulacja ciśnienia ProControl II z SmartControl – umożliwia precyzyjne kontrolowanie ciśnienia natryskiwania, co jest istotne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów malowania przy różnych typach powierzchni i rodzajach farb.
 • Akumulator litowo-jonowy DeWALT – zapewnia możliwość natryskiwania do 3,8 litra farby na jednym ładowaniu, co zwiększa mobilność i efektywność pracy, eliminując potrzebę częstego ładowania urządzenia.

 • Elektryczny agregat natryskowy E-XTREME EX45 – charakteryzujący się jeszcze wyższym ciśnieniem na poziomie 350 bar, jest idealny do zastosowań wymagających wysokiej siły natrysku i precyzyjnego rozprowadzania farby.

 • Węże z ogrzewaniem elektrycznym i wodnym – przeznaczone do stosowania w urządzeniach do wykonywania powłok wieloskładnikowych. Zdolne do wytrzymywania ciśnienia na poziomie 7250 psi (500 bar, 50 MPa), te węże są kluczowe w utrzymaniu odpowiedniej temperatury farby, co jest istotne dla zachowania jej właściwości i zapewnienia równomiernego rozprowadzenia. 

Te nowoczesne rozwiązania znacząco wpływają na efektywność, jakość i trwałość malowania natryskowego dachów, odpowiadając na rosnące wymagania rynku w zakresie precyzji i wydajności.

Malowanie dachu – ewolucja od tradycji do technologii natryskowych

Artykuł przedstawia szczegółowe porównanie tradycyjnych i nowoczesnych metod malowania dachów, ze szczególnym uwzględnieniem zalet malowania natryskowego. Podkreśla się w nim, że malowanie natryskowe, w tym metody hydrodynamiczne, jest szybsze, bardziej efektywne i ekonomiczne w porównaniu z tradycyjnym malowaniem pędzlem.

Technika ta zapewnia dokładne pokrycie i równomierne wykończenie, umożliwiając aplikację grubszych warstw farby oraz skrócenie czasu pracy. Nowoczesne agregaty malarskie, pracujące pod wysokim ciśnieniem, zapewniają dokładne pokrycie nawet trudno dostępnych miejsc, co jest kluczowe dla zapewnienia trwałej powłoki. Dodatkowo, artykuł podkreśla korzyści ekologiczne stosowania tych technik, takie jak zmniejszenie zużycia materiałów i odpadów.

Pomimo tych zalet, nadal istnieje miejsce dla tradycyjnych metod malowania pędzlem, szczególnie w precyzyjnych aplikacjach. Artykuł zawiera także wskazówki dotyczące przygotowania powierzchni, wyboru farby i sprzętu, a także analizę ekonomiczną kosztów utrzymania agregatów malarskich w porównaniu do używania pędzli.

Zakończenie artykułu podkreśla znaczenie nowych trendów i innowacji technologicznych w malowaniu natryskowym, które zwiększają efektywność, jakość i trwałość malowania dachów.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *