6 minut Dach jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo każdego domu. Jego odpowiednia kondycja ma znaczenie dla ochrony całej struktury budynku. Jeśli zatem zauważysz, że Twoja […]
Jak zamontować system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu?
Kategoria: PoradyOpublikowano: 9 lipca, 2022
2 minutŚwiadcząc usługi czyszczenia i malowania dachu, dbamy przede wszystkim o jakość i trwałość Twoich dachówek lub blach, a dopiero później – choć to oczywiście także jest bardzo istotne – o jego walory estetyczne. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek na temat montażu systemu rynnowego, który jest niezwykle ważny w kwestii odprowadzania wody opadowej.
Sekcje artykułu
Rola systemu rynnowego
Rynny mają jeden zasadniczy cel – odprowadzać wodę opadową z dachu we właściwy sposób, możliwie jak najdalej od ścian budynku. W ten sposób budynek jest zabezpieczony przed skutkami nagromadzenia się wody w pobliżu ścian, m.in. przed zalaniem piwnicy lub dolnych kondygnacji.
Budowa systemu rynnowego
System rynnowy składa się ułożonych poziomo wzdłuż krawędzi dachu rynien, które mogą mieć profil półokrągły, kwadratowy bądź eliptyczny, a wykonane są najczęściej z tworzyw PCV lub metalu. Do poziomej rynny zamontowana jest pionowa rura spustowa, która odprowadza wodę deszczową do ziemi lub kanalizacji deszczowej, jeśli taka została zbudowana na terenie nieruchomości. W skład systemu rynnowego wchodzą też elementy montażowe i podtrzymujące, takie jak:
- narożniki,
- wylewki,
- haki,
- obejmy,
- łączniki do rynien i rur spustowych.
Skuteczność odprowadzania wody przez system rynnowy zależy od prawidłowego montażu wszystkich elementów oraz ich połączeń.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Czyszczenie i mycie dachówMontaż rynien – krok po kroku
Przed rozpoczęciem montażu systemu rynnowego należy dokończyć wszystkie obróbki blacharskie okapu dachowego. Następnie postępuj zgodnie z zasadami, które pozwalają osiągnąć skuteczne odprowadzanie wody.
- Wyznaczenie miejsc mocowania rynien – rynny powinny być zainstalowane 1–2 cm poniżej linii, która jest przedłużeniem płaszczyzny dachu. Wówczas efektywność odprowadzania deszczówki wzrasta, a ponadto rynny nie są narażone na uszkodzenia spowodowane osuwającym się śniegiem w porze zimowej.
- Ustalenie pozycji leja spustowego – jest to najniższy poziom części rynnowej. Prawidłowe odprowadzanie wody osiągniemy przy ustalenie spadku rynny w kierunku rury spustowej, który wyniesie 0,2–0,5% na odcinku 1 metra. Uzyskanie właściwego spadku jest możliwe po odpowiednim rozlokowaniu haków. W pierwszej kolejności wyznacz umiejscowienie uchwytu znajdującego się najdalej od leja spustowego (tym samym znajdującego się najwyżej), a następnie uchwytu przy leju spustowym. Pozostałe uchwyty montujemy na linii rozciągającej się pomiędzy skrajnymi hakami.
- Rodzaj haków i odległości między hakami – najczęściej stosuje się haki doczołowe, rozmieszczone co około 50–60 cm. W pobliżu narożników, odpływów i połączeń zagęszczenie haków powinno być większe.
- Mocowanie rynien – wywinięcie rynny wkłada się w nosek frontowy, natomiast wewnętrzna część rynny powinna być wciśnięta pod nosek tylny. Ważne jest to, że rynny nie mogą być przymocowane na sztywno. Powinny wisieć lub opierać się na hakach.
- Łączenie rynien z rurami spustowymi – w tym celu należy wykorzystać leje spustowe, czyli tzw. sztucery. Montuje się je dopiero po zamontowaniu rynien i sprawdzeniu, czy rynny prawidłowo odprowadzają wodę.
- Mocowanie rur spustowych – wykorzystaj do tego uchwyty obręczowe. Zacznij od osadzenia dybli w elewacji, następnie nałóż kostki obejm i finalnie same obejmy.
Czyszczenie dachu a system rynnowy
Grupa Biotop świadczy usługę czyszczenia dachów, która może poprzedzać malowanie dachówek lub być osobną usługą. Ważne jest, aby w czasie czyszczenia dachu zadbać także o drożność systemu rynnowego, który może być zapchany liśćmi, gałęziami lub innymi zanieczyszczeniami, przez cały rok spadającymi na dach i zmywanymi przez wodę opadową do rynien, lejów i rur spustowych.
Sprawdź także artykuły: