Jak zamontować system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu? - Blog Grupy Biotop
Jak zamontować system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu?
< wszystkie artykuły

Jak zamontować system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 9 lipca, 2022

2 minut
Oceń ten post

Świadcząc usługi czyszczenia i malowania dachu, dbamy przede wszystkim o jakość i trwałość Twoich dachówek lub blach, a dopiero później – choć to oczywiście także jest bardzo istotne – o jego walory estetyczne. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek na temat montażu systemu rynnowego, który jest niezwykle ważny w kwestii odprowadzania wody opadowej.

Rola systemu rynnowego

Rynny mają jeden zasadniczy cel – odprowadzać wodę opadową z dachu we właściwy sposób, możliwie jak najdalej od ścian budynku. W ten sposób budynek jest zabezpieczony przed skutkami nagromadzenia się wody w pobliżu ścian, m.in. przed zalaniem piwnicy lub dolnych kondygnacji.

Budowa systemu rynnowego

System rynnowy składa się ułożonych poziomo wzdłuż krawędzi dachu rynien, które mogą mieć profil półokrągły, kwadratowy bądź eliptyczny, a wykonane są najczęściej z tworzyw PCV lub metalu. Do poziomej rynny zamontowana jest pionowa rura spustowa, która odprowadza wodę deszczową do ziemi lub kanalizacji deszczowej, jeśli taka została zbudowana na terenie nieruchomości. W skład systemu rynnowego wchodzą też elementy montażowe i podtrzymujące, takie jak:

 • narożniki,
 • wylewki,
 • haki,
 • obejmy,
 • łączniki do rynien i rur spustowych.

Skuteczność odprowadzania wody przez system rynnowy zależy od prawidłowego montażu wszystkich elementów oraz ich połączeń.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Montaż rynien – krok po kroku

Przed rozpoczęciem montażu systemu rynnowego należy dokończyć wszystkie obróbki blacharskie okapu dachowego. Następnie postępuj zgodnie z zasadami, które pozwalają osiągnąć skuteczne odprowadzanie wody.

 1. Wyznaczenie miejsc mocowania rynien – rynny powinny być zainstalowane 1–2 cm poniżej linii, która jest przedłużeniem płaszczyzny dachu. Wówczas efektywność odprowadzania deszczówki wzrasta, a ponadto rynny nie są narażone na uszkodzenia spowodowane osuwającym się śniegiem w porze zimowej.
 2. Ustalenie pozycji leja spustowego – jest to najniższy poziom części rynnowej. Prawidłowe odprowadzanie wody osiągniemy przy ustalenie spadku rynny w kierunku rury spustowej, który wyniesie 0,2–0,5% na odcinku 1 metra. Uzyskanie właściwego spadku jest możliwe po odpowiednim rozlokowaniu haków. W pierwszej kolejności wyznacz umiejscowienie uchwytu znajdującego się najdalej od leja spustowego (tym samym znajdującego się najwyżej), a następnie uchwytu przy leju spustowym. Pozostałe uchwyty montujemy na linii rozciągającej się pomiędzy skrajnymi hakami.
 3. Rodzaj haków i odległości między hakami – najczęściej stosuje się haki doczołowe, rozmieszczone co około 50–60 cm. W pobliżu narożników, odpływów i połączeń zagęszczenie haków powinno być większe.
 4. Mocowanie rynien – wywinięcie rynny wkłada się w nosek frontowy, natomiast wewnętrzna część rynny powinna być wciśnięta pod nosek tylny. Ważne jest to, że rynny nie mogą być przymocowane na sztywno. Powinny wisieć lub opierać się na hakach.
 5. Łączenie rynien z rurami spustowymi – w tym celu należy wykorzystać leje spustowe, czyli tzw. sztucery. Montuje się je dopiero po zamontowaniu rynien i sprawdzeniu, czy rynny prawidłowo odprowadzają wodę.
 6. Mocowanie rur spustowych – wykorzystaj do tego uchwyty obręczowe. Zacznij od osadzenia dybli w elewacji, następnie nałóż kostki obejm i finalnie same obejmy.

Czyszczenie dachu a system rynnowy

Grupa Biotop świadczy usługę czyszczenia dachów, która może poprzedzać malowanie dachówek lub być osobną usługą. Ważne jest, aby w czasie czyszczenia dachu zadbać także o drożność systemu rynnowego, który może być zapchany liśćmi, gałęziami lub innymi zanieczyszczeniami, przez cały rok spadającymi na dach i zmywanymi przez wodę opadową do rynien, lejów i rur spustowych.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *