Czym umyć dach przed malowaniem i jak go odtłuścić? - Blog Grupy Biotop
Czym umyć dach przed malowaniem i jak go odtłuścić?
< wszystkie artykuły

Czym umyć dach przed malowaniem i jak go odtłuścić?

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 25 stycznia, 2024

5 minut
5/5 - (1 głosów)

Z czym kojarzy Ci się malowanie dachu? Z łatwym, szybkim zadaniem? Myślisz, że wystarczy machnąć kilka razy pędzlem i voilà? Nic bardziej mylnego! Zanim Twój dach stanie się perłą wśród okolicznych posiadłości, musisz go odpowiednio przygotować. Ocena stanu dachu, uszczelnienie i wymiana uszkodzonych elementów – wszystkie te czynności są bardzo ważne, ale dzisiaj skupimy się na tym co dzieje się później – czyli na myciu i odtłuszczaniu dachu.

Mycie dachu przed malowaniem

Pewnie przeszło Ci przez myśl takie pytanie: czy można umyć dach przed malowaniem samą wodą? To zagadnienie, które bardzo często słyszymy od naszych klientów. 

Dlatego odpowiadamy – aby mycie dachu było skuteczne i gwarantowało dobre przyleganie farby, musi być dokładne, nie wystarczy więc do niego sama woda czy pierwszy lepszy detergent. Poniżej przykładowe zdjęcie dachu, który został umyty, ale niedokładnie. Widać, że obszary wyczyszczone różnią się od tych na których w dalszym ciągu znajdował się brud. 

Ten dach nadawał się tylko do… ponownego mycia. Gdybyśmy go nie oczyścili drugi raz, położona na niego farba przylegałaby do brudu, a nie materiału, i po jakimś czasie zaczęłaby razem z nim schodzić. 

Dlatego przestrzegamy, aby wykonać dokładne mycie dachu, konieczne jest użycie odpowiednich środków i detergentów rozbijających cząsteczki zabrudzeń, dzięki czemu ich usuwanie jest łatwiejsze. W przypadku czyszczenia dachówek ceramicznych lub betonowych (cementowych) ważna jest także neutralizacja zarodników mchów, grzybów i innych porostów, dlatego środki czyszczące powinny zawierać substancje biobójcze, które pomogą się ich pozbyć i zapobiec ponownemu zakorzenieniu się na dachu.

Oprócz doboru odpowiednich detergentów, ważna jest także kolejność wykonywania poszczególnych kroków. Najpierw nakładamy na dach czyszczący środek penetrujący, który zmiękcza zabrudzenia, rozbija tłuste plamy i neutralizuje zarodniki mchów, alg czy grzybów. W przypadku dachów blaszanych nie może się oczywiście obejść bez mechanicznego usunięcia ognisk rdzy. W tym celu wykorzystuje się przeznaczone do tego szlifierki z odpowiednimi szczotkami.

Następnie za pomocą spalinowych myjek ciśnieniowych o odpowiednio wysokim ciśnieniu ściągamy z dachu zabrudzenia – nasz sprzęt jest przystosowany do materiałów, z których wykonany jest dach, dlatego skutecznie usuwa zabrudzenia, a jednocześnie jest dla nich bezpieczny.

Odtłuszczanie dachu – dlaczego jest konieczne?

Malowanie dachu ma być inwestycją na co najmniej kilkanaście lat. Żeby dachówki lub blachy dachowe mogły być skutecznie chronione przez taki okres, warstwa farby musi bardzo dobrze przylegać do powierzchni, nie może się łuszczyć, kruszyć i odpadać, a tym samym wystawiać dachówek i blach na działanie czynników zewnętrznych. Właściwy poziom przyczepności farby zależy nie tylko od jej odpowiedniego przygotowania, ale też dokładnego wyczyszczenia malowanej powierzchni. Właśnie w tym celu należy usunąć:

  • ogniska rdzy z dachów blaszanych;
  • mchy i inne porosty, a także ich zarodniki;
  • pozostałości poprzedniej powłoki farby;
  • tłuste plamy.

O ile pierwsze trzy rodzaje zabrudzeń możesz usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej i specjalnego preparatu, co wyjaśniliśmy wyżej, o tyle do pozbycia się tłustych plam potrzeba czegoś więcej. 

Odtłuszczenie dachu odpowiednim środkiem, zawierającym rozpuszczalniki m.in. alkohole, ketony czy inne, pomoże Ci się pozbyć tego problemu. Ponadto odtłuszczenie dachu przed malowaniem daje gwarancję, że nałożona farba będzie dobrze przylegała do dachu, pokrycie materiału będzie jednolite, a pod powłoką ochronną nie będą tworzyły się zagięcia i pęcherzyki powietrza. Odtłuszczanie blachy powinno uwzględniać także jej podatność na korozję, dlatego środki wykorzystywane do usuwania tłustych plam z dachów blaszanych powinny zawierać inhibitory korozji, które zabezpieczają materiał przed rdzą. Wszystko to sprawia, że umyty, odtłuszczony i pomalowany dach będzie przez dłuższy czas odporny na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia.

Czym odtłuścić i umyć dachu przed malowaniem?

Producenci środków do mycia i odtłuszczania dachów wiedzą, jak ważne są obie te czynności, dlatego większość produktów łączy w sobie składniki, które pozwalają za jednym zamachem wykonać je obie, warto więc zwrócić na to uwagę. Zdajemy sobie sprawę, z tego, że możesz chcieć umyć i odtłuścić dach samodzielnie, więc poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie opisy środków zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych.

Ogólnodostępne:

POLIFARB ŁÓDŹ – EMULSOR RN-1

Emulsor RN-1 to skuteczny środek czyszczący. Skomponowany z niejonowych środków powierzchniowo czynnych i wzbogacony o inhibitor korozji, z łatwością radzi sobie z tłuszczami, olejami oraz innymi zanieczyszczeniami. Co więcej, Emulsor RN-1 jest przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, posiada także atest PZH. Jego zastosowanie jest wszechstronne: od odtłuszczania stali, żeliwa, metali kolorowych, stali ocynkowanej, po tworzywa sztuczne. Emulsor RN-1 sprawdza się również w przygotowaniu do renowacji powierzchni już pomalowanych. Do użycia wystarczy rozcieńczyć 0,5l produktu w 16-25 litrach wody, najlepiej ciepłej. Środek można aplikować na różne sposoby – ręcznie, za pomocą pędzla, szczotki, mopa, a także natryskowo. Po zakończonym myciu zalecane jest spłukanie czystą wodą, aby zapewnić najlepszy efekt.

RAFIL – RADACH PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA

Gwarantuje dokładne odtłuszczenie materiałów takich jak ocynk, stal i aluminium. Skutecznie rozprawia się z wszelkim brudem, tłuszczem, a także nieproszonymi gośćmi jak glony i mech, tworząc idealne warunki do malowania. Jego formuła to skoncentrowana, lepka i przejrzysta ciecz, będąca ekologiczną mieszanką detergentów, emulgatorów i inhibitorów korozji, co czyni go przyjaznym dla środowiska wyborem. Preparat przeznaczony jest do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni metalowych (stali, stali ocynkowanej, żeliwa, metali kolorowych, aluminium) przed aplikacją powłok malarskich.

SIKA POLAND – SIKAGARD 715 W

Ten wszechstronny preparat to Twój sojusznik w walce z mchem, porostami czy  algami. Idealny do odtłuszczania dachów, rynien, tarasów, balkonów, a także daszków, ścian, podłóg, stolarki, czy nawet elementów z kamienia jak nagrobki, a także dla plandek, przyczep czy pojazdów. Jego wodorozcieńczalna formuła z doskonałymi właściwościami czyszczącymi świetnie radzi sobie z różnorodnymi podłożami, zarówno zwartymi, jak i porowatymi. Co więcej, preparat ten jest przyjazny dla środowiska i użytkownika – nie znajdziesz w nim organicznych rozpuszczalników czy fosforanów, a brak drażniących oparów pozwala na bezpieczne stosowanie nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Jest bezpieczny dla większości materiałów budowlanych, nie pozostawia plam ani zanieczyszczeń.

AKSIL – AKSIKOR PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA

To produkt o skoncentrowanej formule, opartej na niejonowych środkach powierzchniowo czynnych z dodatkiem inhibitora korozji. Aksikor nie tylko skutecznie czyści, ale również zabezpiecza przed rdzą. Dodatkowo, jego zdolność do biodegradacji czyni go wyborem przyjaznym dla środowiska. Można stosować go w przygotowaniu metalowych powierzchni do malowania (takich jak stal, ocynk, żeliwo, metale kolorowe, aluminium oraz różnego rodzaju blachy). Nie ogranicza się on jednak tylko do metali – z powodzeniem można go stosować również na tworzywach sztucznych, elementach gumowych oraz innych twardych powierzchniach, w tym posadzkach. 

Profesjonalne:

ORGANIKA  – EMULSOR RN EXTRA 

Emulsol RN Extra to zaawansowany środek odtłuszczający dach, charakteryzujący się szerokim zakresem zastosowań. Jako silnie skoncentrowany, przemysłowy detergent, doskonale radzi sobie z odtłuszczaniem różnorodnych powierzchni, w tym stali, żeliwa, metali kolorowych, gumy, tworzyw sztucznych, a także stali tradycyjnej i ocynkowanej. Dzięki swojej wszechstronności, Emulsol RN Extra sprawdza się w różnych metodach mycia: ręcznym, zanurzeniowym, a także natryskowym, gdzie w formie aktywnej piany, aplikowanej przy użyciu myjek ciśnieniowych, ujawnia swoje pełne możliwości.

Stosowanie tego produktu wymaga rozcieńczenia 1 litra koncentratu w 20-40 litrach wody, w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni. Optymalne efekty mycia osiągane są w temperaturze powyżej 30°C, a po nałożeniu piany, należy dokładnie spłukać powierzchnię czystą wodą pod ciśnieniem po około 15 minutach.

Przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego Emulsol RN Extra wymaga od aplikatorów odpowiedniego szkolenia, doświadczenia, a także dostępu do niezbędnych urządzeń do prawidłowego stosowania produktu, zgodnie z wytycznymi technicznymi producenta. Podczas pracy zalecane jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć ryzyka zdrowotnego.

PCC – EXOCLEAN AC

EXOclean AC to wyjątkowy preparat czyszczący, którego siła tkwi w unikalnej kombinacji anionowych i niejonowych środków powierzchniowo czynnych, mieszanki kwasów nieorganicznych i organicznych, a także inhibitora korozji. Jest to koncentrat o silnie kwaśnym charakterze, przeznaczony do zadań specjalistycznych, szczególnie tam, gdzie kluczowe jest użycie preparatu o niskim pH – poniżej 2. EXOclean AC wyróżnia się znakomitą rozpuszczalnością w wodzie oraz niską temperaturą zamarzania, sięgającą około -11°C, co ułatwia jego stosowanie w różnorodnych warunkach, zarówno podczas użytkowania, jak i przechowywania czy transportu. Został zaprojektowany, aby efektywnie radzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami na takich powierzchniach jak stal kwasoodporna, anodowane aluminium, lakierowane blachy, a także na powierzchniach glazurowanych i szklanych. Dzięki swojej bazie kwasu fosforowego i obecności inhibitora korozji, EXOclean AC jest bezpieczny dla metali, oferując jednocześnie ochronę przed korozją. Ten specjalistyczny produkt znajduje zastosowanie w usuwaniu zabrudzeń mineralnych, takich jak resztki cementu, osady wapienne, tłuste plamy czy pyły, co czyni go idealnym rozwiązaniem do czyszczenia wewnętrznych części cystern, rurociągów, zbiorników, kontenerów oraz innych powierzchni wymagających szczególnej uwagi.

PCC – EXOCLEAN MC

EXOclean MC to wysokiej klasy preparat zaprojektowany specjalnie z myślą o efektywnym czyszczeniu i odtłuszczaniu powierzchni metalowych przed aplikacją powłok malarskich. Dzięki unikalnej, skoncentrowanej formule opartej na środkach powierzchniowo czynnych wyróżnia się na tle standardowych rozwiązań do odtłuszczania metali, głównie ze względu na brak w jego składzie rozpuszczalników. Ma zasadowe pH, wahające się od 8,5 do 10,5. Wprowadzony do składu inhibitor korozji skutecznie zapobiega pojawieniu się rdzy na oczyszczonych powierzchniach metalowych, co jest kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków do nanoszenia powłok antykorozyjnych. Jego wyjątkowe właściwości odtłuszczające dach, znacznie poprawiają przyczepność malowanych warstw. Zastosowanie EXOclean MC jest wszechstronne i obejmuje szeroką gamę: stali, żeliwa, stali galwanizowanej (m. in. ocynkowanej, chromowanej, niklowanej) czy stopów metali nieżelaznych.

PCC – EXOCLEAN CR

EXOclean CR to wyspecjalizowany preparat, którego skuteczność opiera się na starannie dobranych kwasach organicznych i aktywnych związkach powierzchniowo czynnych. Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie do usuwania resztek betonu z metalowych powierzchni, elementów konstrukcyjnych, narzędzi oraz części maszyn  zachowujące ich integralności. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom czyszczącym oraz niskiemu pH, EXOclean CR sprawdza się w każdych warunkach, rozpuszczając się doskonale w wodzie. Formuła EXOclean CR, oparta na hydroksykwasach organicznych, gwarantuje nie tylko efektywne, ale również bezpieczne usuwanie osadów, bez ryzyka korozji czy niepożądanych oparów, które często towarzyszą stosowaniu kwasów mineralnych. 

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Efekty jakie można uzyskać po zastosowaniu profesjonalnych środków do czyszczenia i odtłuszczania dachu, widać gołym okiem. 

Brudny dach?

Po umyciu.

Po malowaniu!

Sprawdź nasze usługi

Malowanie dachów

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli zastanawiasz się czym odtłuścić i umyć dach oraz czy uda Ci się zrobić to samodzielnie i trochę boisz się tego wyzwania, albo po prostu nie wiesz jaki środek będzie do tego najlepszy – zachęcamy do kontaktu z nami. Zadbamy o odpowiednie wyczyszczenie Twojego dachu od samego początku pracy. Dzięki swojemu doświadczeniu wiemy, czym umyć dachówkę przed malowaniem, aby skutecznie pozbyć się tłustych plam, zarodników porostów oraz innych zanieczyszczeń, zachowując bezpieczeństwo dla materiału. Możemy także przeprowadzić malowanie starej powłoki dachowej, w szybki i efektywny sposób. Twój dach z nami, może zyskać drugie życie, a Ty – spokój i komfort. Zgłoś się przez formularz kontaktowy na naszej stronie: https://www.grupabiotop.pl/cennik/, albo zadzwoń pod numer: 510 333 101. Czekamy na Ciebie!

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *