Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć? - Blog Grupy Biotop
Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć?
< wszystkie artykuły

Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 16 listopada, 2023

5 minut
5/5 - (1 głosów)

Niekiedy na dachu może zadomowić się mech, czyli nieproszony gość, który obniża estetyczne i użytkowe walory dachówek. Dowiedz się, dlaczego koniecznie musisz się go pozbyć i jak to zrobić.

Kiedy na dachu pojawia się mech?

Kiedy mech zaczyna kolonizować dach? Niechciana zielenina na dachach jest częstym problemem dla wielu właścicieli nieruchomości. Chociaż mech nadaje krajobrazowi naturalny i czasem nawet malowniczy charakter, jego obecność na dachu może prowadzić do problemów. Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się mchu na dachach?

Przyczyny wzrostu mchu na dachu:

1. Ograniczone nasłonecznienie – mchy najlepiej rozwijają się w miejscach zacienionych. Często można je zaobserwować na północnych i północno-zachodnich stokach dachów, gdzie promienie słoneczne docierają rzadko, nie zapewniając wystarczającego wysychania.

2. Zwiększona wilgotność – dachy, zwłaszcza te o niskim kącie nachylenia, mają tendencję do gromadzenia wody, tworząc idealne warunki do rozwoju mchów. Regularna impregnacja może pomóc w zabezpieczeniu dachu przed nadmierną wilgotnością.

3. Proksymalność drzew – drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie dachów, nie tylko zacieniają je, ale także sprzyjają zatrzymywaniu wody i wzrostowi mchów, poprzez zrzucane liście czy igliwie. Sok z drzew o kwasowym pH, dodatkowo stwarza dogodne środowisko dla mchów na dachu.

4. Zanieczyszczenie powietrza – w miejscach o zwiększonym zanieczyszczeniu powietrza, dachy są bardziej narażone na osadzanie się drobnych cząstek, które mogą sprzyjać rozwojowi organizmów, takich jak mchy.

5. Materiał dachowy – niektóre materiały dachowe, takie jak dachówki ceramiczne czy łupki, mogą być bardziej podatne na porastanie mchem, niż metalowe czy bitumiczne pokrycia.

6. Niedostateczna wentylacja – jeśli pod dachem nie ma odpowiedniej wentylacji, może to prowadzić do kondensacji wilgoci, co z kolei sprzyja wzrostowi mchów na dachu.

7. Brak regularnej konserwacji – dachy, które nie są regularnie czyszczone i pielęgnowane, są bardziej narażone na pojawienie się mchów. Regularna kontrola i czyszczenie mogą zapobiegać ich rozwojowi.

Mech na dachu nie jest tylko estetycznym problemem. Może prowadzić do zatrzymywania wody, co z czasem może uszkodzić dach. Warto więc dbać o regularną pielęgnację i kontrolę stanu dachu, aby uniknąć długoterminowych problemów.

Mech na dachu – jakie powierzchnie sprzyjają jego rozwojowi?

Rodzaj materiału użytego do pokrycia dachu oraz jego położenie geograficzne mają kluczowe znaczenie w kwestii podatności na mchy i porosty.

Dachówki ceramiczne bez powłoki (angoby/glazury) są szczególnie narażone na kolonizację przez mchy, podobnie jak dachówki cementowe/betonowe, które nie były odpowiednio zaimpregnowane zaraz po ich położeniu. W porównaniu, blachodachówki i blachy są generalnie mniej podatne na mchy, choć nie są od nich całkowicie wolne. Nawet gładkie dachówki glazurowane oraz gonty bitumiczne mogą zostać skolonizowane przez mchy, chociaż proces ten jest wolniejszy.

Położenie geograficzne dachu również odgrywa ważną rolę w kontekście wzrostu mchów. Dachy o ekspozycji wschód/zachód są mniej narażone na ich rozwój. W przypadku dachów o ekspozycji północ/południe sytuacja jest bardziej skomplikowana. Strona południowa, często nasłoneczniona, zazwyczaj pozostaje wolna od mchów na dachu. Tymczasem strona północna, z racji swojego stałego zacienienia, jest bardziej podatna na obrost mchami.

Aby zminimalizować ryzyko obrostu dachów mchami, kluczem jest regularna impregnacja oraz konserwacja dachu (malowanie).

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Kiedy mech na dachu jest problemem, a kiedy korzyścią?
Czy zawsze jest szkodliwy?

Grzyby, porosty czy mech na dachu są często oznaką niekontrolowanego rozwoju mikroorganizmów. W wielu przypadkach taka niekontrolowana obecność jest szkodliwa, szczególnie dla dachówki ceramicznej czy betonowej. Gdy porosty te nie są skutkiem celowego działania i dach nie został przygotowany pod ich wzrost, mogą powodować poważne uszkodzenia pokrycia dachowego.

Z drugiej strony istnieje koncepcja zielonych dachów, które są projektowane z myślą o wykorzystaniu roślinności i mchu na dachu. Jednakże takie rozwiązanie opiera się na specjalnie zakupionych systemach, które gwarantują kontrolowany rozwój roślinności oraz odpowiednią ochronę dachów. Są one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również przynoszą liczne korzyści ekologiczne.

Jednak wracając do problemu niekontrolowanego rozwoju mchu na dachu – w przypadku dachówki betonowej usunięcie tzw. korozji biologiczno-chemicznej może nie być optymalnym rozwiązaniem. Proces ten może prowadzić do otwarcia porów dachówki, co skutkuje większym nasiąkaniem wodą. Z kolei woda, która gromadzi się w dachówce podczas opadów, może zamarzać w chłodniejsze noce, powodując zwiększenie jej objętości i potencjalne pękanie dachówki. Ponadto, nasiąknięta wodą dachówka znacząco zwiększa swoją masę, co może dodatkowo obciążać konstrukcję dachu. Dlatego, po takim czyszczeniu, szczególnie zalecane jest malowanie dachówki betonowej w celu stworzenia powłoki hydrofobowej, która zabezpieczy ją przed niszczącym działaniem wody i mrozem.

Jak skutecznie zabezpieczyć dach przed mchem?

Pomalowanie dachu to nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne działanie, które w istotny sposób przyczynia się do ograniczenia rozwoju porostów. Dzięki odpowiedniej technologii i specjalistycznym farbom, możemy stworzyć powierzchnię, która jest nie tylko odporna na działanie czynników atmosferycznych, ale również nie sprzyja osiedlaniu się mchów na dachu  i innych organizmów.

Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest jednak nie tylko stosowanie odpowiednich produktów, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie. Znajomość właściwości dachówki, jej składu oraz sposobów oddziaływania różnych substancji na jej powierzchnię pozwala na dokładne dostosowanie technologii malowania do konkretnego typu dachu. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że dach będzie nie tylko piękny, ale przede wszystkim skutecznie zabezpieczony przed działaniem niechcianych porostów i mchu na dachu na wiele lat.

Profilaktyka jest ważna – inwestuj we wczesną ochronę.

Aby  skutecznie zahamować rozwój grzybów, porostów i mchów na dachu, istotne jest zainicjowanie działań profilaktycznych po upływie pierwszego roku użytkowania, kiedy to pH materiału budowlanego stabilizuje się. Przeprowadzenie impregnacji zanim materiał osiągnie równowagę pH może być przedwczesne i nie dać oczekiwanych rezultatów. To samo dotyczy kostki brukowej – odpowiednia pielęgnacja i impregnacja mogą znacząco opóźnić pojawianie się niechcianych roślinności. Wskazane jest, by już w początkowej fazie położenia pokrycia dachowego zastosować odpowiednie środki impregnujące. My szczególnie polecamy impregnację nanohydrofobową dachówki. Dzięki niej możliwa jest głęboka penetracja materiału, co przekłada się na trwalszą i bardziej skuteczną ochronę.

Tego typu preparaty skutecznie zabezpieczają dach przed niekorzystnym działaniem wilgoci i promieni UV. Co więcej, ich grzybobójcze właściwości przeciwdziałają osiedlaniu się oraz rozwojowi porostów i mchów na dachu, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania estetyki i funkcjonalności pokrycia. Warto jednak pamiętać, że przed samym procesem impregnacji konieczne jest dokładne oczyszczenie pokrycia dachowego. Usuwane wtedy są nie tylko porosty i mchy z dachu, ale również inne zabrudzenia oraz plamy po sokach z drzew, które mogą dodatkowo sprzyjać namnażaniu się organizmów.

Działania profilaktyczne w otoczeniu dachu.

 Aby skutecznie ograniczyć rozwój mchów na dachu, warto zwrócić uwagę na jego bezpośrednie otoczenie. Odpowiednia pielęgnacja terenu wokół domu może istotnie przyczynić się do zapobiegania namnażaniu się niechcianych porostów. Wskazane jest systematyczne przycinanie gałęzi drzew oraz sadzenie ich w odpowiedniej odległości od budynku, co pozwoli zapewnić pokryciu lepsze nasłonecznienie i zmniejszy ryzyko osiedlania się mchów na dachu. Jak wcześniej podkreśliliśmy, soki drzewne mogą znacząco przyspieszać wzrost mchów, dlatego tak ważne jest monitorowanie roślinności w najbliższym sąsiedztwie dachu i dbanie o jej odpowiednią kondycję.

Mech wychodzący z dachówki

Usuwanie mchu z dachówki i blachy – jak to zrobić skutecznie?

Usuwanie mchu z dachów, niezależnie od rodzaju pokrycia – dachówki ceramicznej, betonowej czy blachy – wymaga dokładności i ostrożności. Oto sprawdzone kroki, które można zastosować dla obu typów pokryć.

Usuwanie mchu oraz grubszych zanieczyszczeń – w przypadku dachówek, ze względu na ich delikatniejszą strukturę, najlepiej rozpocząć od delikatnego usunięcia mchu z dachu i zanieczyszczeń mechanicznie, np. za pomocą miękkiej szczotki. Natomiast dla blachodachówki metoda ciśnieniowa jest bardziej odpowiednia, używając do tego myjki ciśnieniowej.

Aplikacja środka chemicznego – po wstępnym oczyszczeniu, należy nałożyć specjalistyczny preparat do usuwania mchu z dachu. Niezależnie od materiału, ważne jest użycie środków, które nie uszkodzą powłoki dachu.

Oczyszczanie rynien – w trakcie usuwania mchu z dachu, resztki mogą dostać się do rynien. Dlatego po zakończonym procesie warto je oczyścić z pozostałości mchu oraz innych zanieczyszczeń.

Spłukanie dachu wodą – zarówno w przypadku dachówki, jak i blachy, po zastosowaniu środków chemicznych dach należy dokładnie spłukać.

Przegląd dachu – po procesie czyszczenia warto dokładnie sprawdzić stan dachu, aby wykryć ewentualne uszkodzenia, które mogły powstać wskutek obrostu mchem.

Niezależnie od rodzaju pokrycia, prace na wysokości niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia i sprzętu zabezpieczającego, warto powierzyć usuwanie mchu specjalistom.

Domowe mieszanki do usuwania mchu z dachu.

Wykorzystanie domowej roboty mieszanek z octu, soli i amoniaku w celu obniżenia pH i zahamowania wzrostu mchów, zyskują na popularności wśród osób poszukujących alternatywnych rozwiązań. Jednakże, choć domowe metody usuwania mchu z dachu mogą wydawać się ekonomiczne i łatwo dostępne, często nie dorównują skutecznością profesjonalnym preparatom przeznaczonym do tego celu i nie zapewniają trwałości efektów. Co więcej, stosowanie amoniaku i podobnych składników może mieć niepożądane skutki dla struktury dachowej.

Warto pamiętać, że doświadczenie i profesjonalizm w pielęgnacji dachu to klucz do zachowania jego kondycji na lata. Zanim zdecydujesz się na samodzielne działania, konieczne jest podjęcie środków bezpieczeństwa, takich jak zapewnienie odpowiedniej asekuracji oraz stosowanie środków ochrony osobistej. Prace należy zacząć od usunięcia skupisk mchu z dachu i większych zanieczyszczeń, wybrać środki odpowiednie do rodzaju dachu, przestrzegać instrukcji ich stosowania, a także oczyścić rynny i dokładnie spłukać pokrycie po zastosowaniu preparatów.

Podsumowanie: jak zwalczyć mech na dachu?

Chociaż domowe sposoby na pozbycie się mchu z dachu mogą wydawać się atrakcyjne, zespół Biotop zaleca skorzystanie z profesjonalnych usług. W Biotopie nie tylko dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, ale również wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt, który gwarantuje efektywne i bezpieczne usunięcie mchu z dachu. Kompleksowa usługa, którą oferujemy, obejmuje dokładną ocenę stanu dachu oraz doradztwo dotyczące dalszych działań profilaktycznych.

Jeżeli rozważasz wybór najlepszego sposobu na pielęgnację dachu lub potrzebujesz bezpłatnej wyceny, zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie internetowej lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego na 510-333-101. Nasi eksperci udzielą fachowych porad i przedstawią najskuteczniejsze rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dachu. Unikaj samodzielnych eksperymentów, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i powierz troskę o swój dach fachowcom z Biotopu.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena


Sprawdź także artykuły:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *