Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć? - Blog Grupy Biotop

Mech na dachu – skąd się bierze i dlaczego trzeba się go pozbyć?

Skąd się bierze mech na dachu

Kategoria: Porady

Opublikowano: 29 marca, 2023

Niekiedy na dachu może zadomowić się mech, czyli nieproszony gość, który obniży estetyczne i użytkowe walory dachówek. Dowiedz się, dlaczego koniecznie musisz się go pozbyć i jak to zrobić.

Kiedy na dachu pojawia się mech?

Jeśli dach nie jest pielęgnowany, prędzej czy później mech na pewno się na nim pojawi. Jednak intensywność porastania oraz czas, w jakim nieproszony zielony gość zadomowi się na Twoim dachu, są uzależnione od kilku czynników. Niektóre z nich znacznie sprzyjają rozwojowi mchu oraz innych porostów. Co do nich należy?

 • Słabe nasłonecznienie – mchy dobrze czują się w miejscach zacienionych. Dlatego najczęściej pojawiają się od północnej oraz północno-zachodniej strony dachu, gdzie dociera najmniejsza ilość promieni słonecznych.
 • Wysoka wilgotność – na ten czynnik trudno znaleźć inną receptę niż impregnacja, ponieważ dachy są wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, takich jak opady czy mgły.
 • Bliska obecność drzew – rozłożyste korony drzew rozciągające się nad dachem mogą mieć swój urok, jednak zdecydowanie nie sprzyjają utrzymaniu dachu w dobrym stanie. Pierwszym powodem jest wspomniane wyżej zacienienie dachu. Inny to soki z drzew o kwasowym odczynie, który sprzyja porastaniu mchów.

Jaki rodzaj pokrycia sprzyja mchom?

Bardzo wiele zależy również od rodzaju pokrycia dachu. Niektóre rodzaje dachówek stanowią lepsze podłoże dla porostów, z kolei inne opierają się mchom przez znacznie dłuższy czas. Najbardziej narażone na porastanie są dachówki ceramiczne bez polewy, a także cementowe, które nie zostały zaimpregnowane zaraz po położeniu. Nie oznacza to jednak, że mech nie pojawi się także na dachówkach glazurowanych, których powierzchnia jest wygładzona, a także blachodachówkach, blachach i gontach bitumicznych. Porastanie zajmie po prostu trochę więcej czasu – przy mniej sprzyjających warunkach może zająć to nawet 15 lat. Impregnacja dachu pozwala na opóźnienie rozwoju mchów nawet na materiałach bardziej sprzyjających ich porastaniu.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Czy mech na dachu zawsze jest szkodliwy?

Mech na dachu zazwyczaj jest szkodliwy. Można powiedzieć, że stwarza zagrożenie dla pokrycia dachowego zawsze wtedy, kiedy jego obecność nie wynika z celowego i planowego działania, a dach nie został odpowiednio przygotowany.

Istnieją jednak rozwiązania projektowe, które zakładają wykorzystanie mchu na dachu w celu zapewnienia lepszej izolacji termicznej i ochrony przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Projektowanie zielonych dachów należy do działań ekologicznych i sprzyja zmniejszeniu obciążenia kanalizacji i złagodzeniu klimatu w okolicy. Takie dachy są efektowne i dodają uroku przestrzeni miejskiej. Zawsze jednak wymagają przemyślanego projektu i zastosowania dodatkowych rozwiązań chroniących poszycie dachowe.

Jak zabezpieczyć dach przed mchem?

Skuteczne zabezpieczenie dachu przed mchem wymaga regularnych działań. Niektóre skutecznie chronią dach przez długi czas, inne należy podejmować regularnie. Dzieli się je na działania na dachu i w jego otoczeniu, a każde z nich zalicza się do działań profilaktycznych.

Profilaktyka – najskuteczniejszy sposób walki z mchem

Jeśli chcesz opóźnić rozwój mchów, grzybów oraz innych porostów od razu po położeniu pokrycia dachu zadbaj o to, by został on zaimpregnowany. My preferujemy nanohydrofobową impregnację dachówki, która umożliwia głęboką penetrację materiału. Preparaty chronią dach przed wilgocią, promieniami UV, a przede wszystkim posiadają właściwości grzybobójcze i zapobiegają rozwojowi mchów i porostów. Przed zaimpregnowaniem konieczne jest oczywiście dokładne czyszczenie dachu, podczas którego usunięte zostaną porosty i mchy, twardsze zabrudzenia oraz plamy po sokach z drzew.

Profilaktyczne działania w pobliżu dachu

Czasami można ograniczyć rozwój mchów przez zadbanie o otoczenie domu. Pomóc może przycinanie gałęzi drzew, sadzenie ich w większej odległości od domu oraz niedopuszczanie do nadmiernego rozrostu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, soki z drzew znacząco przyczyniają się do przyspieszenia wzrostu mchów.

Jak pozbyć się mchu z dachu?

Czasami jednak nie udaje się zapobiec porastaniu dachu mchem. W takiej sytuacji konieczne jest jego czyszczenie. Jak usunąć mech z dachu? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które jednak są zależne od rodzaju pokrycia dachowego. Przed podjęciem działania przeczytaj uważnie poniższe wskazówki lub skontaktuj się z fachowcami.

Jak wyczyścić dach z mchu?

Czym usunąć mech z dachu? W większości przypadków sprawdza się myjka ciśnieniowa i miękka szczotka. Profesjonalne firmy używają także specjalistycznych środków, które w nieinwazyjny sposób pozwalają przywrócić pokryciu dachowemu pierwotny wygląd. Szczegółowy opis, jak przebiega mycie dachu z mchu, zawarliśmy przy konkretnych rodzajach dachu.

Jak usunąć mech z dachu blaszanego?

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie mchu z blachodachówki jest użycie karchera lub innej myjki ciśnieniowej i odpowiednich środków. Czyszczenie dachu z mchu przebiega wówczas w następującej kolejności:

 1. Oczyszczanie dachu z dużych zanieczyszczeń i grubej warstwy mchu mechanicznie lub metodą ciśnieniową.
 2. Pokrycie dachu środkiem chemicznym przeznaczonym do usuwania mchu z dachu.
 3. Oczyszczenie z resztek mchu i innych zanieczyszczeń rynien.
 4. Spłukanie dachu wodą.
 5. Przegląd dachu w celu znalezienia ewentualnych uszkodzeń spowodowanych porastającym mchem.

Mech na dachu z blachy usuwa się dość prosto, ale wszystkie prace na wysokości wymagają odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego. Jeśli go nie posiadasz, lepiej wezwij fachowców.

Czym zmyć mech z dachu?

Poza wspomnianymi środkami chemicznymi dedykowanymi do oczyszczania dachu istnieją domowe metody oczyszczania dachu z mchu. Zakładają one obniżenie pH powierzchni dachu, co doprowadza do obumarcia mchu. W metodach tych zaleca się stosowanie octu z solą i amoniakiem. My jednak polecamy, aby usunąć mech z blachodachówki z pomocą szybszych i skuteczniejszych metod, wymienionych w poprzednim akapicie.

Jak usunąć mech z dachówki?

Mech na dachówkach jest bardziej niebezpieczny niż na blachodachówkach. Wykorzystuje bowiem każdą szczelinę, powoli uszkadzając pokrycie i niszcząc jego walory użytkowe. Czyszczenie dachówki z mchu odbywa się na podobnej zasadzie, co mycie dachu z blachy. Ważne jest jednak pamiętanie o kilku zasadach:

 • mech na dachówce ceramicznej należy usuwać z góry do dołu,
 • do usuwania mchu zwłaszcza z dachówki betonowej nie należy używać zbyt wysokiego ciśnienia,
 • aby nie uszkodzić powłoki dachu przez szorowanie szczotką lepiej użyć środków biobójczych.

Kiedy usuniesz mech na dachu z dachówki, powinieneś go też zaimpregnować, co pozwoli na dłuższe cieszenie się efektem.

Podsumowanie: jak zwalczyć mech na dachu?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Pracownicy firmy Biotop wiedzą, jak zlikwidować mech na dachu. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne działanie, pamiętaj o odpowiedniej asekuracji podczas pracy na dachu i środkach ochrony osobistej. Następnie oczyść dach z dużych zanieczyszczeń, pokryj odpowiednim środkiem, udrożnij rynny i zmyj środek po upłynięciu czasu podanego przez producenta.


Sprawdź także artykuły:

https://www.grupabiotop.pl/skad-sie-bierze-mech-na-dachu/