Zabezpieczenie dachu przed śniegiem - jak to zrobić? - Blog Grupy Biotop
Zabezpieczenie dachu przed śniegiem – jak to zrobić?
< wszystkie artykuły

Zabezpieczenie dachu przed śniegiem – jak to zrobić?

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 14 marca, 2024

5 minut
5/5 - (2 głosów)

Zima to piękna pora roku, kiedy wszystko pokrywa biały puch… No właśnie, wszystko – łącznie z naszymi dachami! I o ile przy pierwszych opadach, możemy być zadowoleni, że nasze domy wyglądają jak wyjęte z kartek świątecznych, to wraz ze wzrostem ilości śniegu na dachu, wzrasta także zagrożenie, jakie może on stanowić. Aby chronić swoich bliskich i zapobiec sytuacji, że spadający ze szczytu domu śnieg zrobi im krzywdę, musisz odpowiednio zabezpieczyć dach przed śniegiem. W jaki sposób? Odpowiedzią są śniegołapy oraz drabinki śniegowe, których zastosowanie szczegółowo omówimy w tym artykule. 

Co to są śniegołapy i jakie są ich rodzaje?

Śniegołapy – jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za “łapanie” śniegu. Pomagają skutecznie zapobiegać sytuacji, w której nagromadzony na dachu biały puch, zamarznie i będzie się z niego zsuwał.  Zabezpieczenia te są przydatne szczególnie w regionach, gdzie opady śniegu są intensywne i długotrwałe. Konstrukcje śniegołapów mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się do tego celu blachę ocynkowaną, ze względu na jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Śniegołapy mogą przybierać różne formy, na przykład niewielkich trójkątów, które efektywnie rozdzielają śnieg na mniejsze fragmenty, ułatwiając jego stopniowe zsuwanie się z dachu. Mogą to być także szersze pasy blachy, które skutecznie zatrzymują większe kawałki śniegu, zapobiegając ich nagłemu osuwaniu się.

Ich zastosowanie ogranicza się jednak do dachów o większym nachyleniu, takich jak dachy dwuspadowe lub czterospadowe, ponieważ dachy płaskie z reguły nie wymagają takich zabezpieczeń przed śniegiem – należy je po prostu regularnie odśnieżać. W trosce o bezpieczeństwo należy więc już na etapie projektowania domu, zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu. Zamontowanie śniegołapów zalecane jest gdy przekracza on 30 stopni. Pomimo tego, że w Polsce nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby ich montaż, zaleca się go na połaciach dachowych o długości większej niż 3 metry. 

Dostępność różnych modeli śniegołapów, umożliwia dobranie rozwiązania, które najlepiej odpowiada potrzebom konkretnego dachu, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań znajdują się:

 • śniegołapy rurowe – idealne do montażu na dachach pokrytych blachą. Składają się one z dwóch długich rur ułożonych równolegle, które mają za zadanie zatrzymać zsuwający się śnieg i spowolnić jego opadanie;
 • płotki śniegowe – przypominają niskie ogrodzenie i działają podobnie do śniegołapów rurowych, zatrzymując masy śniegu spadające z dachu;
 • śniegołapy typu łezka – charakteryzują się kształtem kołnierza i są zaprojektowane do spowalniania większych kawałków śniegu, podczas ich zsuwania się z dachu;
 • śniegołapy rozbijacze – to małe, wygięte kawałki blachy z ostrym zakończeniem, przypominające wsporniki. Montuje się je gęsto na dachu, tak aby rozbijały osuwającą się masę śnieżną.

Jeżeli chodzi o wymiary, śniegołapy w kształcie łezki charakteryzują się zazwyczaj szerokością około 20 cm. Z kolei modele rurowe i drabinkowe osiągają długość w przedziale 200-300 cm, przy czym ich wysokość to zwykle 15 lub 20 cm. Podczas montażu, można je oczywiście dociąć na potrzebną długość, jeżeli będzie to konieczne do zabezpieczenia dachu przed śniegiem.

Zabezpieczenie na dachu przed śniegiem – dlaczego warto je zastosować? 

Śniegołapy, które zazwyczaj są instalowane wzdłuż krawędzi dachu, pełnią kluczową rolę w zapobieganiu nagłemu zsuwaniu się śniegu. Zaleca się ich montaż w obszarach takich jak wyjścia z domu oraz w miejscach, gdzie duże okna czy tarasy mogą być narażone na uszkodzenia spowodowane uderzeniami śniegu. Oto kilka argumentów, które mogą przekonać Cię do zainstalowania śniegołapów:

 • Zapobieganie gwałtownemu osuwaniu się śniegu – śniegołapy skutecznie zatrzymują nagromadzony śnieg na dachu. Chronią przechodniów, pojazdy i otaczające budynki przed spadającym śniegiem i lodem, co jest szczególnie ważne w miejscach publicznych.

 • Ochrona konstrukcji dachu – gwałtowne zsuwanie się dużych mas śniegu może uszkodzić elementy dachu, takie jak rynny i spusty deszczowe. Śniegołapy pomagają rozłożyć ich ciężar równomiernie, zmniejszając ryzyko uszkodzeń i efektywnie zabezpieczając dach przed śniegiem.

 • Regulacja topnienia śniegu – poprzez zatrzymywanie śniegu na dachu, śniegołapy umożliwiają jego stopniowe topnienie i odprowadzanie wody, co zapobiega gromadzeniu się lodu i potencjalnym uszkodzeniom spowodowanym przez jego ciężar.

Jak wybrać zabezpieczenia przeciwśniegowe na dach?

Śniegołapy, noski śniegowe, stopery dachowe, rozpraszacze śniegu – niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, są one przeznaczone do większości rodzajów pokrycia, więc można je zamontować w zasadzie na każdym dachu (zarówno z gontu, papy, a także blachy i na wszelkiego rodzaju dachówkach). To czym się różnią, to sposób montażu. I właśnie ze względu na ten aspekt np. do dachu z blachy łatwiej przymocować dedykowane do niego:

 • śniegołapy rurowe do blachodachówki,
 • śniegołapy do blachy na rąbek,
 • śniegołapy do blachy trapezowej.

Tak samo w przypadku dachówki. Na rynku są dostępne specjalne modele przeznaczone do dachówki betonowej, ceramicznej itd. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze śniegołapów, jest dopasowanie ich koloru do tego, który jest na dachu. Na szczęście, dzięki bogatej ofercie producentów, zabezpieczenia przeciwśniegowe dostępne są w szerokiej palecie barw. Można również wybierać między wykończeniem matowym a błyszczącym, w zależności od indywidualnych preferencji i estetycznych potrzeb danego budynku.

Montaż śniegołapów, krok po kroku

Jak w przypadku wielu innych elementów składających się na pokrycie dachu, także w tym, właściwy montaż to podstawa prawidłowego zabezpieczenia dachu przed śniegiem. Przy montowaniu śniegołapów, niezależnie od rodzaju pokrycia, pierwszym krokiem jest odnalezienie łat dachowych, do których będą one przykręcane. Bezpośrednie mocowanie do pokrycia dachowego, takiego jak blacha czy dachówka, nie zapewni stabilności ani bezpieczeństwa, ponieważ materiały te nie posiadają wystarczającej wytrzymałości, aby utrzymać śniegołapy w jednym miejscu, zwłaszcza pod naciskiem śniegu.

Ważnym aspektem jest również to, że śniegołapy powinny być instalowane w linii ścian, a nie na samych końcach dachu. To bardzo często popełniany błąd, który powoduje, że śniegołapy po pewnym czasie zaczynają się przechylać ku ziemi i przestają spełniać swoją funkcję. 

Prawidłowy montaż śniegołapów na dachu blaszanym

Prawidłowy montaż śniegołapów na dachu blaszanym przedstawimy na przykładzie śniegołapów typu “łezka”. Przy takim rodzaju pokrycia należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby co najmniej dwa górne mocowania (farmery) były przykręcane w miejscach, gdzie pod blachą dachową znajduje się łata. Można ją zlokalizować po wkrętach, które już znajdują się na dachu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie górna część śniegołapu jest najbardziej narażona na działanie sił, które mogą wyrwać go z dachu. Zapewniając solidne mocowanie w tych krytycznych punktach, znacząco zwiększamy stabilność i trwałość całego systemu. Śniegołapy należy przykręcać do dachu za pomocą wkrętów bądź szczelnych nitów zrywalnych. Zalecana ilość śniegołapów na 1 mb to 3-4 szt. Bezpośrednio przed przykręceniem śniegołapów należy zerwać folię ochronną. 

Jeżeli nie potrafisz zlokalizować łat na dachu z blachy, konieczny może być tymczasowy demontaż części pokrycia. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak jest to niezbędny krok, byś miał pewność, że śniegołapy są prawidłowo zainstalowane i że będą pełniły swoją funkcję przez długi czas.

Montaż śniegołapów na dachówce

Co jest potrzebne?

 • łaty do wzmocnienia,
 • płotki o długości i wysokości dostosowanej do wielkości dachu,
 • uchwyty + mocowania,
 • wkrętarka i wkręty.


Rozpoczynając prace, należy najpierw delikatnie usunąć drugi i trzeci rząd dachówek (licząc od dołu). Pozostawiamy tylko skrajne dachówki, znajdujące się po obu stronach, na końcach dachu. Pomocny przy wyciąganiu dachówek, może okazać się mały kawałek drewna, który będzie służył do ich podważania.

Następnie przygotowujemy łaty (najczęściej są to łaty o wymiarach 5 cm x 6 cm), które układamy zarówno powyżej, jak i poniżej starych łat. Ważne jest, aby dachówka idealnie przylegała do łat i się na nich nie kołysała, zapewni to stabilność całej konstrukcji. Na górnej łacie, zaczepiamy uchwyt do śniegołapu i mocujemy go za pomocą wkrętów. Dopasowujemy wysokość łaty tak, aby uchwyt kończył się na dolnej dachówce, nie przeszkadzając w montażu kolejnych dachówek powyżej. Wtedy dopiero przykręcamy górną łatę do będącego już na dachu drewna. 

W dachówce, która ma być umieszczona powyżej uchwytu, wycinamy od spodu prostokątny otwór (tak by uchwyt się w niego wpasował), a następnie wsuwamy dachówki poniżej i powyżej uchwytu, kontynuując ich układanie i montując w ten sam sposób kolejne uchwyty co 2 lub 3 dachówki.

Na końcach drabinek lub rurek, które mają zatrzymywać śnieg umieszczamy łączniki, zarówno na górze, jak i na dole, a następnie wsuwamy tak przygotowany element w zamontowane na dachu uchwyty. Muszą one być umieszczone pionowo do powierzchni dachu. Jeżeli jest taka potrzeba, wsuwamy kolejne drabinki/rurki w łączniki, które na koniec zaciskamy. Śniegołapy instalujemy zarówno na przodzie, jak i na tyłach dachu.

Ile kosztują śniegołapy?

Jeżeli zainteresował Cię montaż śniegołapów, kolejne Twoje pytanie dotyczy zapewne kosztów, które są z tym związane. Zamontowanie śniegołapów na dachu, nie jest drogie, jednak w znacznym stopniu zależy od rodzaju konstrukcji jaki wybierzesz. Ceny poszczególnych elementów prezentują się tak:

 • śniegołapy typu łezka: od 3-5 zł/szt.
 • śniegołapy rurowe: ok. 150-300 zł/szt.
 • płotki śniegowe: ok. 130-200 zł/szt. 
 • śniegołapy rozbijacze: od 11 zł/szt.

Należy jednak pamiętać, że śniegołapy typu łezka, czy rozbijacze, montuje się w większej ilości, więc koszt podany za jedną sztukę należy pomnożyć o ich liczbę potrzebną na konkretny dach. Natomiast w przypadku śniegołapów rurowych i płotków śniegowych, które są dłuższe, zazwyczaj wystarczy zakupić kilka sztuk. 

Montaż śniegołapów przez profesjonalistów to koszt około 40-50 zł za sztukę, lub metr bieżący. Jeżeli jednak jest to usługa wykonywana przy okazji np. wymiany całego pokrycia lub jego części np. rynien, zazwyczaj można liczyć na rabat. 

Zabezpieczenie dachu przed nadejściem zimy to inwestycja, która może uchronić przed wieloma problemami i dodatkowymi wydatkami w przyszłości. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub szukasz profesjonalnej porady, serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z nami poprzez naszą stronę internetową. Nasi eksperci z przyjemnością doradzą i pomogą wybrać rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do specyficznych wymogów Twojego dachu.

W kolejnych artykułach skupimy się na zagadnieniach związanych z ochroną dachu, na działaniach konserwacyjnych, które są kluczowe przed nadejściem zimy, a także na przeglądzie jego kondycji, gdy na zewnątrz pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Zachęcamy do lektury!

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena