Czy trzeba odśnieżać dach płaski? Czyli kilka słów o odśnieżaniu hal - Blog Grupy Biotop
Czy trzeba odśnieżać dach płaski? Czyli kilka słów o odśnieżaniu hal
< wszystkie artykuły

Czy trzeba odśnieżać dach płaski? Czyli kilka słów o odśnieżaniu hal

Kategoria: Porady

Opublikowano: 15 grudnia, 2023

6 minut
5/5 - (1 głosów)

Wraz z nadejściem zimy i opadów śniegu właściciele hal przemysłowych i magazynowych stają przed istotnym zadaniem zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności swoich obiektów. Zalegający na dachach płaskich śnieg może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynków, zwiększając ryzyko ich uszkodzenia lub nawet zawalenia. Proces odśnieżania hal jest zadaniem wymagającym odpowiedniej wiedzy, narzędzi, a nieraz także pomocy profesjonalistów. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom prawidłowego odśnieżania dachów hal, zwracając uwagę na techniki, narzędzia oraz środki bezpieczeństwa, które zapewnią skuteczność tych działań bez narażania budynków na dodatkowe ryzyko. 

Odśnieżanie dachu płaskiego. Czy to konieczne? 

Jeżeli rozważasz odśnieżanie dachu płaskiego, w pierwszej kolejności musisz zdać sobie sprawę z tego, że konstrukcja każdego dachu jest zaprojektowana w taki sposób, by przyjąć obciążenie różnego rodzaju, w tym to spowodowane nagromadzeniem śniegu. Nie ma więc powodu do paniki, jeżeli na Twoim dachu znajduje się niewielka ilość białego puchu. Szczególnie nowe budynki są projektowane z uwzględnieniem większych obciążeń niż te, które zazwyczaj występują w Polsce w czasie zimy. 

Podczas projektowania konstrukcji architekci muszą przestrzegać norm, takich jak PN-EN 1991-1-3: 2005 Eurokod 1: „Oddziaływania na konstrukcje”, oraz PN-80/B-02010/Az1: 2006 „Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenie śniegiem”. W nowej wersji normy wzięto pod uwagę mapę podziału Polski na pięć stref klimatycznych, każdej strefie przypisano wartości obciążenia śniegiem Qk. Są one większe (w porównaniu do wcześniejszych norm) o 30%, natomiast na Warmii i Mazurach oraz w okolicach Lublina o 70%. 

Dachy płaskie, mimo że projektowane tak, by przyjmować duże obciążenia, mogą wymagać odśnieżania – zwłaszcza w przypadku długotrwałych opadów, podczas których może spaść więcej śniegu, niż przewidują normy. Również w przypadku dachów zbudowanych przed wprowadzeniem obecnie obowiązujących norm odśnieżanie może być konieczne, ze względu na to, że ich konstrukcje są mniej wytrzymałe. 

Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że śnieg na dachach płaskich gromadzi się znacznie szybciej i w większej ilości, niż na dachach, które mają spadek i z których się on po prostu zsuwa lub na których można zamontować śniegołapy, o czym pisaliśmy tutaj:

Zagrożenie może wynikać także z topniejącego śniegu – zwłaszcza, gdy jest go dużo. Woda może gromadzić się za przeszkodami, takimi jak kominy czy attyki, co powoduje, że na konstrukcję miejscowo działa zwiększone obciążenie. Dodatkowo, taka sytuacja może doprowadzić do przecieków.

Szczególne niebezpieczeństwo może stanowić zalegająca gruba warstwa śniegu, która wskutek wahań temperatury, staje się coraz cięższa, powoli zamieniając się w lód. Jeden metr sześcienny takiego mokrego śniegu może ważyć nawet 800 kilogramów, a łączny ciężar białego puchu na dachu o powierzchni 150 m², w takiej sytuacji, może sięgnąć nawet kilkudziesięciu ton. 

Dlatego, zarówno dla trwałości konstrukcji, jak i bezpieczeństwa osób przebywających w budynku, tak ważne jest regularne usuwanie dużych warstw śniegu z dachów płaskich. Specjaliści zalecają jednak, by prace te były wykonywane rozsądnie. Nie ma uzasadnienia dla usuwania całości śniegu zalegającego na dachu. Jego cienka warstwa, zalegająca na dachu, nie jest w stanie wpłynąć na niego negatywnie, a chęć jej usunięcia może prowadzić do wielu problemów, takich jak:

 • całkowite odsłonięcie pokrycia na uszkodzenia spowodowane wykorzystaniem sprzętu do odśnieżania dachu płaskiego,

 • zwiększenie prawdopodobieństwa uszkodzenia pokrycia lub warstwy izolacyjnej, poprzez jej zdarcie,

 • ryzyko powstania nieszczelności i dostania się wilgoci do wnętrza budynku. 

Najlepiej więc usunąć większość śniegu, pozostawiając na dachu warstwę o grubości około 5-8cm. Tak działając zyskujemy pewność, że dach będzie odciążony, a jego konstrukcja i izolacja nie zostaną uszkodzone. 

Kiedy ciężar śniegu na dachu płaskim jest za duży?

W przypadku dachów płaskich, szczególnie tych wielkopowierzchniowych, coraz częściej montuje się systemy monitorujące stan konstrukcji. Mają na celu dostarczanie informacji o tym, w jakim stanie jest konstrukcja, oraz alarmowanie w przypadku zagrożenia jej bezpieczeństwa. Systemy te pozwalają między innymi na zmierzenie grubość pokrywy śnieżnej w różnych miejscach dachu.

 1. Systemy monitorujące

Taki system składa się zazwyczaj z zestawu laserowych sensorów oraz tarcz pomiarowych, których liczba uzależniona jest od wielkości dachu oraz rodzaju jego konstrukcji. Sensory są mocowane w miejscu podparcia kratownicy, natomiast tarcza pomiarowa umieszczana jest w połowie jej rozpiętości. Pomiar ugięcia, którego dokładność wynosi 1 mm, odbywa się w płaszczyźnie dachu. Dodatkowo, sensory są wyposażone w inklinometry, które korygują pomiary ugięć oraz na bieżąco mierzą pionowość słupów. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko podczas intensywnych opadów śniegu, wskazując moment, w którym odśnieżenie dachu płaskiego jest konieczne, ale również przy planowanych dodatkowych obciążeniach dachu, takich jak montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu systemowi możliwe są ciągłe monitorowanie stabilności konstrukcji budynku oraz odpowiednie reagowanie na zmiany warunków atmosferycznych i obciążeń.

 1. Śniegowskazy – czyli jak w łatwiejszy sposób zadbać o dach

Kolejnym rozwiązaniem służącym do określenia, jaka ilość śniegu znajduje się na dużym dachu płaskim, jest umieszczenie na nim wskaźników w formie słupków, zwanych śniegowskazami. Można je ustawić poprzez wklejenie lub umieszczenie nadstawek na dachu, z kolorowymi pasami (zazwyczaj montuje się je co 10 cm), używając kolorów białego i czerwonego. Dodatkowo, na stałych elementach dachu, takich jak na przykład komin, można umieścić łaty z podziałką co 10 cm, również malowane naprzemiennie. W takiej sytuacji monitorowanie, jaka warstwa śniegu zalega na dachu, odbywa się poprzez obserwowanie nagrań z systemu kamer przemysłowych. Jest to opcja budżetowa, ale również skuteczna. 

 1. Automatyczne wagi śniegowe

Centralnym elementem tego systemu jest pojemnik z zamontowaną wagą umieszczoną w jego dnie. Pojemnik ten montuje się na dachu. Waga ciągle monitoruje ciężar śniegu i przekazuje zmierzoną wartość do cyfrowego wzmacniacza pomiaru, umieszczonego wewnątrz budynku. Na wyświetlaczu prezentowana jest aktualna waga śniegu, przeliczona na kilogramy na metr kwadratowy. Wzmacniacz może być wyposażony w sygnalizator alarmowy, który ostrzega dźwiękiem lub miganiem światełka, gdy osiągnięta zostanie ustalona wartość graniczna. Wartości mogą być także przesyłane poprzez złącze do sieci internetowej lub telefonu komórkowego. Jeżeli dach ma większą powierzchnię, dzięki wagom można stworzyć cały system monitorowania poprzez połączenie ze sobą kilku takich pojemników.

Kiedy odśnieżać płaski dach?

Skoro wiesz już, jak sprawdzić, czy na dachu zalega zbyt duża ilość śniegu, stanowiąca zagrożenie dla budynku, przeanalizujmy jeszcze inne aspekty wskazujące na konieczność jego usunięcia. Mogą to być:

 • obserwacja prognozowanych opadów śniegu jeżeli na dachu leży już sporo śniegu, a prognozy wskazują, że opady będą się powtarzać w niedługim okresie, to dobry moment by odśnieżyć płaski dach. W trakcie kolejnych opadów, może być już za późno;

 • zmiana warunków atmosferycznych jest to o tyle ważne, że różnice temperatur mogą powodować zamarzanie i topnienie śniegu, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na jego ciężar;

 • obserwacja stanu rynien i spustów szczególnie w zimie mogą one być blokowane przez zalegający lód i śnieg, przez co woda z dachu może nie być prawidłowo odprowadzana. Natomiast gromadzenie się jej na dachu może negatywnie wpływać na jego szczelność i trwałość pokrycia. 

Instrukcja odśnieżania dachu płaskiego – krok po kroku

Oto kilka praktycznych porad, w jaki sposób usunąć śnieg z dachu płaskiego. Jeżeli jest to dach o małej powierzchni, a od jednej do drugiej krawędzi nie jest daleko, musisz pamiętać tylko o kilku podstawowych zasadach:

 • Bezpieczeństwo – jak w przypadku wszystkich prac na wysokości musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wyposaż się w linę, uprząż i buty z podeszwami antypoślizgowymi. Poinformuj domowników lub pracowników o planowanych pracach. Zadbaj także o bezpieczeństwo pozostawionych wokół budynku rzeczy – poproś o usunięcie np. samochodów, tak by spadający z dachu śnieg ich nie uszkodził. 

 • Wyznacz strefy zrzutu śniegu – najlepiej kilka wokół budynku i odpowiednio je zabezpiecz, tak by podczas pracy nikt się w nich nie znalazł. 

 • Zorganizuj potrzebne narzędzia – wysoka drabina, łopata z gumową końcówką, młotek do rozbijania sopli i ewentualnie środek chemiczny do spryskania pozostałej po odśnieżaniu cienkiej warstwy śniegu – to niezbędne narzędzia. 

 • Po przystąpieniu do pracy – rozpocznij ją od miejsca, w którym wyszedłeś na dach, stopniowo przesuwając się w jego głąb. Pamiętaj, żeby usuwać śnieg małymi partiami, a jego nadmiar zrzucać do wcześniej wydzielonych stref zrzutu. Nie gromadź śniegu w jednym miejscu, w celu późniejszego usunięcia, ponieważ może to prowadzić do miejscowego przeciążenia konstrukcji dachu. Pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas zbliżania się do krawędzi dachu, która może być oblodzona. 

W przypadku odśnieżania dachów płaskich o dużych powierzchniach, może pojawić się więcej problemów. Tutaj zwykła łopata i siła ludzkich mięśni to za mało. Główną przeszkodę, w przypadku odśnieżania wielkopowierzchniowych dachów płaskich, stanowią odległości, które trzeba pokonać, by zrzucić śnieg na dół. Dlatego należy pamiętać o:

 • Przyczepieniu mocowań do lin na powierzchni dachu, w miejscach o przystosowanej do tego nośności. Dzięki nim pracownicy wykonujący odśnieżanie będą zabezpieczeni, przed ewentualnym upadkiem.  

 • Wybraniu odpowiedniej metody transportu śniegu. Przenoszenie śniegu przy użyciu taczek lub koleb może być ryzykowne lub nawet niemożliwe przy niektórych rodzajach pokrycia, które są podatne na przebicia w niskich temperaturach. Aby rozwiązać ten problem, stosuje się transport śniegu na plandekach i matach ciągniętych po połaci, co zapewnia równomierny nacisk na pokrycie i chroni je przed uszkodzeniami.

 • Nowoczesnej myśli technologicznej. Na przykład odśnieżarek z bocznym wyrzutem śniegu. Ich zastosowanie jest jednak ograniczone do krawędzi dachu oraz obszarów, gdzie nie ma przeciwwskazań do zrzutu śniegu w otoczeniu budynku. Urządzenie to jest pomocne w usuwaniu śniegu z dalszych partii dachu, szczególnie w sytuacjach, gdy krawędź dachu jest oblodzona, a ręczne usuwanie śniegu byłoby zbyt niebezpieczne. 

 • Dużej ilości śniegu, którą nie zawsze można pozostawić na terenie obiektu. W związku z tym trzeba zadbać także o jego wywiezienie z posesji, co bardzo często sprowadza się do kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu, kursów samochodów ciężarowych. 

Bardzo dobrą praktyką, jaką stosuje większość właścicieli budynków wielkopowierzchniowych, takich jak hale, zakłady produkcyjne czy magazyny, jest przygotowanie planu działania i odśnieżania jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg. Pozwala on bez stresu i nerwów uporać się z zalegającym na dachu śniegiem. To co należy w nim uwzględnić to:

 • zawarcie umów z firmami odśnieżającymi,

 • ewentualne przeszkolenie i wyposażenie swoich pracowników w sprzęt potrzebny do odśnieżania dachu płaskiego,

 • warto w takim planie umieścić informacje dotyczące tego gdzie i jak będzie zrzucany śnieg oraz jakimi drogami będzie transportowany po dachu. Warto także pomyśleć o dodatkowym umocnieniu pokrycia od spodu w tych miejscach. 

Systemy roztapiające śnieg do dachów płaskich

Dla tych, którzy są zmęczeni tradycyjnymi metodami usuwania śniegu, na rynku dostępne są także systemy automatyczne. Poniżej opisujemy rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę.

Maty grzejne

Umożliwiają szybkie usuwanie zalegającego śniegu i mogą być montowane na stałe lub tylko na okres zimowy. Mając zwiększoną moc jednostkową, maty te mogą być wykorzystywane do topienia śniegu bezpośrednio na dachu, eliminując potrzebę zrzucania i wywożenia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne i efektywne utrzymanie dachu w czystości i bezpieczeństwie, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach oraz podczas intensywnych opadów śniegu. Jednak aby wszystko działało tak jak powinno, system odprowadzania wody z dachu musi być wydajny i w pełni drożny. 

System Snow Out 

Działa poprzez używanie powietrza o dużej prędkości, jako czynnika zdmuchującego śnieg z dachu. Działanie to jest osiągane poprzez zespół wentylatorów, które generują silny podmuch powietrza, kierowany na połacie dachu za pomocą specjalnie dobranej dyszy. Zespół wentylatorów jest starannie dobrany tak, aby objąć całą powierzchnię dachu, co sprawia, że każde urządzenie jest projektowane indywidualnie dla konkretnego obiektu. Dzięki temu system Snow Out zapewnia skuteczne i precyzyjne usuwanie śniegu, redukując ryzyko uszkodzeń konstrukcji dachu oraz zapewniając bezpieczeństwo w trudnych warunkach zimowych.

Środki chemiczne

Takie jak na przykład antylód, który roztapia śnieg i pozwala na efektywne usunięcie roztopionego śniegu z dachu. 

Ponadto na dachu można zainstalować także podgrzewane wpusty dachowe czy kable grzejne. Te dodatkowe rozwiązania mają na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa utrzymania dachu w dobrym stanie, zwłaszcza w okresach intensywnych opadów śniegu.

Potrzebujesz pomocy przy odśnieżaniu dachu płaskiego?

Zalegający na dachach śnieg oraz wiszące z okapów sople mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w obrębie budynków, ale także dla zaparkowanych w pobliżu samochodów. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników obiektów oraz przechodniów, niezbędne jest regularne odśnieżanie dachów płaskich i usuwanie sopli. 

W Grupie Biotop świadczymy profesjonalne usługi odśnieżania dachów wielkoformatowych i płaskich. Nasza współpraca z klientami gwarantuje wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Posiadamy bogate doświadczenie i dysponujemy specjalistycznym sprzętem, który umożliwia efektywne usuwanie śniegu, minimalizując ryzyko uszkodzenia dachu. Nasze działania obejmują odśnieżanie:

 • kamienic,
 • szkół i uczelni,
 • obiektów sakralnych, takich jak kościoły,
 • dachów wielkopowierzchniowych,
 • odśnieżanie hal przemysłowych i targowych,
 • inne rodzaje budynków.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Zachęcamy do współpracy z Grupą Biotop, gdzie profesjonalizm spotyka się z doświadczeniem, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność Państwa obiektów zimą. 

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *