Odśnieżanie dachów – cennik - Blog Grupy Biotop
Odśnieżanie dachów – cennik
< wszystkie artykuły

Odśnieżanie dachów – cennik

Kategoria: Porady

Opublikowano: 20 grudnia, 2023

3 minut
5/5 - (2 głosów)

Odśnieżanie dachów stało się nieodłącznym elementem zimowej rutyny dla wielu właścicieli nieruchomości, zwłaszcza w obszarach charakteryzujących się dużymi opadami śniegu. Na jakie koszty trzeba się przygotować, jeżeli chcemy wynająć do tego zadania profesjonalną firmę? Ile kosztuje odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych? Oraz od czego zależy cena tej usługi? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dachu budynku? 

Zgodnie z postanowieniami ustawy z 7 lipca 1994 roku obowiązek odśnieżania dachu budynku spoczywa na właścicielu. Przepisy jasno określają, że jeśli jesteś właścicielem budynku, to na Tobie ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania budynku, co obejmuje również usunięcie śniegu z dachu. Możesz to oczywiście zrobić samodzielnie, jednak jeśli nie wiesz jak albo nie masz na to czasu, to odśnieżanie dachu możesz zlecić profesjonalnej firmie. Gdy już postanowisz to zrobić, na pewno w Twojej głowie pojawi się myśl: “Ale ile to będzie kosztowało?”. Poniżej przedstawiamy odpowiedź. 

Jaka jest cena za odśnieżanie dachu?

Oczywiście podane stawki są tylko szacunkowe i mają za zadanie nakreślić zakres cenowy. Zazwyczaj w przypadku dachów wielkopowierzchniowych można liczyć na niższą cenę ze względu na dużą powierzchnię do odśnieżenia. Z kolei w przypadku domów jednorodzinnych cena w znacznej mierze zależy od ilości i stanu zgromadzonego na dachu śniegu (zamarznięty, świeży) oraz lokalizacji budynku. 

WojewództwoInterwencyjne odśnieżanie dachu – cena na domu jednorodzinnymCena odśnieżania dachów płaskich o powierzchni 1000/2000 m2 i więcejCena wywiezienia śniegu z terenu posesji 
dolnośląskie9-14 zł/m28-10 zł/m230-60 zł/m3
kujawsko-pomorskie12-16 zł/m210-14 zł/m230-60 zł/m3
lubelskie10-14 zł/m29-12 zł/m230-60 zł/m3
lubuskie10-14 zł/m29-12 zł/m230-60 zł/m3
łódzkie 10-14 zł/m29-12 zł/m230-60 zł/m3
małopolskie9-12 zł/m28-10 zł/m230-60 zł/m3
mazowieckie12-16 zł/m210-14 zł/m230-60 zł/m3
opolskie10-14 zł/m29-12 zł/m230-60 zł/m3
podkarpackie10-14 zł/m29-12 zł/m230-60 zł/m3
podlaskie15-20 zł/m215 zł/m230-60 zł/m3
pomorskie15-20 zł/m215 zł/m230-60 zł/m3
śląskie9-12 zł/m28-10 zł/m230-60 zł/m3
świętokrzyskie15-20 zł/m215 zł/m230-60 zł/m3
warmińsko-mazurskie15-20 zł/m215 zł/m230-60 zł/m3
wielkopolskie12-16 zł/m210-14 zł/m230-60 zł/m3
zachodniopomorskie15-20 zł/m215 zł/m230-60 zł/m3

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń.

Co wpływa na cenę odśnieżania dachu?

Cena odśnieżania dachu może zależeć od kilku kluczowych czynników. Oto niektóre z nich:

 1. Rozmiar i rodzaj dachu – większe dachy lub dachy o skomplikowanej konstrukcji będą wymagały więcej czasu i pracy, co może zwiększyć koszty. Również dostępność dachu ma znaczenie – trudniej dostępne dachy mogą wymagać specjalistycznego sprzętu.
 2. Ilość śniegu – im więcej śniegu się nagromadziło, tym dłużej potrwa jego usunięcie i tym wyższa może być cena.
 3. Lokalizacja – koszty mogą różnić się w zależności od lokalizacji, ponieważ dostępność budynku i jego otoczenie (np. wysokimi drzewami) mogą wpływać na ostateczną cenę.
 4. Częstotliwość odśnieżania – regularne usługi odśnieżania mogą być tańsze w ramach abonamentu lub umowy sezonowej.
 5. Wysokość dachu i kąt nachylenia – zależy od niego między innymi to, czy przy odśnieżaniu trzeba będzie wykorzystać techniki alpinistyczne.
 6. Dodatkowe usługi – koszty mogą również wzrosnąć, jeśli oprócz samego śniegu trzeba usunąć lód lub zastosować środki zapobiegające ponownemu oblodzeniu.
czy trzeba odsniezac dach plaski czyli kilka slow o odsniezaniu hal

Czy koszt odśnieżania dachu można odliczyć od podatku?

W przypadku niewielkich firm, gdzie obszar do odśnieżania jest niewielki, drobne narzędzia do uprzątania śniegu czy skuwania lodu mogą być wystarczające. Natomiast jeżeli chodzi o duże przedsiębiorstwa, których teren i budynki obejmują duże powierzchnie, konieczne jest skorzystanie z bardziej wydajnych i zaawansowanych technicznie rozwiązań.

Jednym z nich może być zakup i użytkowanie odśnieżarek spalinowych lub elektrycznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm świadczących usługi w tym zakresie. Przedsiębiorca powinien zastanowić się, która z tych opcji będzie dla niego bardziej opłacalna finansowo, biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności oraz posiadane nieruchomości.

W przypadku zakupu odśnieżarek spalinowych lub elektrycznych do firmy, naliczony przy takim zakupie VAT(związany z prowadzoną działalnością gospodarczą), może być odliczony. Podobnie, przy zakupie paliwa używanego do tego typu urządzeń. Na podstawie art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ustawy o VAT  podatnicy mają prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa, pod warunkiem że jest ono wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

VAT można też odliczyć przy zakupie usług odśnieżania terenu przedsiębiorstwa, świadczonych przez zewnętrzne firmy specjalizujące się w tym obszarze. Dotyczy to zarówno odśnieżania parkingów, dróg, dachów czy chodników. Poniesione w tym celu wydatki są bowiem związane z funkcjonowaniem podatnika i mają pośredni związek z jego działalnością gospodarczą. Jednak warunkiem możliwości odliczenia VAT z faktur dokumentujących te usługi jest spełnienie wszystkich wymaganych przepisami przesłanek, takich jak związek tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi przez podatnika będącego czynnym podatnikiem VAT.

W przypadku niespełnienia tych przesłanek, na przykład ze względu na brak statusu czynnego podatnika VAT, odliczenie VAT od takich zakupów (zarówno usług jak i sprzętu) nie będzie możliwe.

Oferta i cena odśnieżania dachów w Grupie Biotop

Zalegający śnieg na dachu oraz sople zwisające z okapu mogą stwarzać poważne zagrożenie nie tylko dla osób przebywających w budynku lub w jego okolicy, ale także dla zaparkowanych w pobliżu pojazdów. Dlatego regularne odśnieżanie budynków i usuwanie sopli jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom obiektu. Usuwanie śniegu z dachu jest najbardziej efektywnym sposobem na zapobieganie tragicznym katastrofom budowlanym, do których doszło w Polsce w ostatnich latach.

Biotop pomaga uniknąć tego problemu. Od ponad 17 lat świadczymy usługi odśnieżania dachów, zarówno tych wielkopowierzchniowych, jak i na domach prywatnych. Nasze usługi obejmują usuwanie śniegu z:

 • kamienic,
 • szkół,
 • uczelni,
 • kościołów,
 • hal przemysłowych,
 • domów prywatnych.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Niezależnie od przeznaczonej do odśnieżenia powierzchni niezbędne jest zabezpieczenie takich miejsc jak podjazdy, parkingi czy chodniki. W trakcie prac, przy zrzucaniu śniegu czy usuwaniu sopli, obszar wokół budynku powinien być wolny od osób i pojazdów, które mogłyby zostać uszkodzone. Dlatego zawsze dokładnie zabezpieczamy teren przed rozpoczęciem odśnieżania, aby mieć pewność, że nikt nie zostanie poszkodowany i że nasze działania nie spowodują żadnych strat materialnych.

Ważne jest także zabezpieczenie samego dachu. Używamy specjalistycznego sprzętu oraz środków chemicznych, które są bezpieczne dla różnych rodzajów pokryć dachowych, takich jak dachówki, blachy dachowe czy gonty, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas prac.

Chcesz dowiedzieć się, ile wynosi cena za odśnieżanie dachu Twojego budynku? Skontaktuj się z nami, przedstaw szczegółu, a my dokonamy wyceny i wszystkim się zajmiemy. 

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *