Jak odśnieżać dach? - Blog Grupy Biotop

Jak odśnieżać dach?

odśnieżanie dachu

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 20 stycznia, 2022

Chociaż opady śniegu w ostatnich latach są coraz mniej obfite, to jednak w okresie od grudnia do lutego, a w porywach nawet od listopada do marca, nie powinny nikogo dziwić, a co ważniejsze – zaskakiwać. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie przytoczymy kilka cennych wskazówek na temat odśnieżania dachu.

Dlaczego należy odśnieżać dach?

Tutaj sprawa jest prosta i oczywista – według prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, które a ten obiekt oddziałują. Takim czynnikiem niewątpliwie jest zalegający na dachu śnieg, który może powodować niebezpieczeństwo w dwojaki sposób:

  • podczas topnienia śnieg staje się cięższy przez co może zsuwać się ze skośnego dachu i stanowić niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w pobliżu;
  • zalegający śnieg swoim ciężarem może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu, a w skrajnych sytuacjach nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej;
  • wskutek wiejącego wiatru śnieg może gromadzić się w jednym miejscu, np. w okolicy komina, i bardzo mocno obciążać wybrany fragment.

Chociaż profesjonalnie wykonany dach jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie, to musisz pamiętać o tym, że jeden metr sześcienny śniegu może osiągnąć masę aż 250 kg, natomiast masa jednego metra sześciennego topniejącego, mokrego śniegu może wynieść nawet 900 kg.

Konsekwencje zalegającego śniegu na dachu

Pomijając kwestie bezpieczeństwa, które powinny być oczywistością, musisz pamiętać także o tym, że zalegające na dachu warstwy śniegu mogą bezpośrednio przełożyć się na spadek jego jakości. Śnieg na dachu to nieustanny kontakt materiału z wilgocią – w przypadku niewykrytych wcześniej uszkodzeń może to prowadzić do postępującego spadku jakości.

  • Blacha z uszkodzoną powłoką farby będzie narażona na korodowanie. Dlatego też zimą należy upewnić się, czy nie jest konieczne malowanie dachu.
  • Nieszczelne dachówki mogą przepuszczać wilgoć do głębszych warstw dachu i powodować np. gnicie krokwi.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Odśnieżanie dachów

Jak ocenić, czy dach trzeba odśnieżyć?

Na to pytanie nie ma niestety łatwej odpowiedzi. Na rynku dostępne są co prawda urządzenia zwane śniegowskazami, które pozwalają wstępnie oszacować ciężar śniegu i na podstawie tych szacunków zdecydować, czy konieczne jest odśnieżanie. Niemniej, prognoza pogody, która nie sugeruje żadnej zmiany i zalegająca warstwa śniegu, powinny być jasnym sygnałem do tego, aby podjąć decyzję o odśnieżeniu dachu.

Jak bezpiecznie odśnieżyć dach?

W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które mogą znaleźć się w pobliżu. W tym celu zabezpiecz się uprzężą przed upadkiem, a także wyznacz miejsce zrzutu śniegu, najlepiej ogradzając cały budynek. Zaopatrz się w łopatę śnieżną oraz zgarniacz do śniegu. Pamiętaj, żeby odśnieżanie zacząć od miejsca, w którym pokrywa śnieżna jest najgrubsza.

Sprawdź także artykuły: