Jak odśnieżać dach? - Blog Grupy Biotop
Jak odśnieżać dach?
< wszystkie artykuły

Jak odśnieżać dach?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 25 grudnia, 2023

4 minut
5/5 - (1 głosów)

Chociaż opady śniegu w ostatnich latach są coraz mniej obfite, to jednak nie maleje ryzyko jakie konstrukcji dachu może wyrządzić śnieg. Chcesz się dowiedzieć jak bezpiecznie pozbyć się śniegu z dachu? Jakie narzędzia wybrać do takiej pracy? Oraz czy warto zatrudniać do tego zadania profesjonalną firmę? Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie przytoczymy kilka cennych wskazówek na temat odśnieżania dachu.

Śnieg na dachu – kiedy trzeba się go pozbyć? 

Podstawowym kryterium oceny w tym przypadku powinien być zdrowy rozsądek. Oczywiście należy kierować się danymi i tym, co zostało już oszacowane przez specjalistów. Ponieważ bardzo często nawet mała ilość białego puchu, która na pierwszy rzut oka wydaje się być lekka, może ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Na początek więc ustalmy kilka faktów. Przede wszystkim, jakie ryzyko niesie za sobą brak odśnieżania:

 • podczas topnienia śnieg staje się cięższy przez co może zsuwać się ze skośnego dachu i stanowić niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w pobliżu;

 • zalegający śnieg swoim ciężarem może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu, a w skrajnych sytuacjach nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej;

 • wskutek wiejącego wiatru śnieg może gromadzić się w jednym miejscu, np. w okolicy komina, i bardzo mocno obciążać wybrany fragment.

Chociaż profesjonalnie wykonany dach jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie, to musisz pamiętać o tym, że jeden metr sześcienny śniegu może osiągnąć masę aż 250 kg, natomiast masa jednego metra sześciennego topniejącego, mokrego śniegu może wynieść nawet 900 kg. Oczywiście liczby te trzeba w jakiś sposób odnieść do swojego dachu, by móc ocenić czy 250 kilogramów na metr sześcienny, to ciężar, który mu zagraża, czy jeszcze nie. Jak to zrobić? 

Śnieg jest jednym z głównych obciążeń klimatycznych, które podlegają zmianom w czasie i są istotne podczas projektowania konstrukcji budowlanych. Wartość obciążenia śniegiem nie jest stała i zależy od wielu czynników. Między innymi od warunków klimatycznych charakterystycznych dla regionu, w jakim znajduje się dach, a także od ukształtowania terenu wokół. Zmienną są także takie czynniki jak: właściwości termiczne dachu, temperatura w środku budynku, czas przez jaki śnieg zalega na dachu, a także rodzaj pokrycia i jego kształt. 

Do obliczania obciążenia konstrukcji śniegiem stosuje się normę PN-EN 1991-1-3 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. W załączniku krajowym do tej normy, wyróżniono dwa przypadki. Pierwszy, w którym bierzemy pod uwagę normalne warunki i trwałą lub przejściową sytuację obliczeniową. Oraz drugi, gdzie bierzemy pod uwagę warunki wyjątkowe, takie jak na przykład zamieć śnieżną, czy inne ekstremalne warunki pogodowe, podczas których gromadzący się śnieg bardzo szybko tworzy wielkie zaspy. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, aby obliczyć jakie obciążenie śniegu może przyjąć Twój dach możesz zastosować poniższy wzór: 

𝑆= μ𝑖𝐶𝑒𝐶𝑡𝑠𝑘 (wzór 5.1 PN-EN 1991-1-3)

Gdzie:

μ𝑖 – to współczynnik kształtu dachu

𝐶𝑒 – to współczynnik ekspozycji

𝐶𝑡 – to współczynnik termiczny

𝑠𝑘 – to obciążenie śniegiem gruntu

Choć na pierwszy rzut oka, może to wyglądać jak czarna magia, to obliczenia, nie są trudne. Musisz ustalić jaką wartość mają poszczególne współczynniki, a potem je przez siebie pomnożyć. Ale zacznijmy od początku: 

μ𝑖 to nic innego jak kąt spadku dachu. Należy go wyznaczyć na podstawie poniższej tabeli:

Więc jeżeli kąt spadku Twojego dachu wynosi 20°, to w miejsce μ𝑖 we wzorze musisz wstawić wartość 0,8. 

𝐶𝑒 – współczynnik ekspozycji, który pozwala określić, na jakie działanie wiatru jest narażony budynek. Wiadomo, że jeżeli dom stoi na odsłoniętej przestrzeni i wokół niego nie ma innych zabudowań, to będzie na niego działała większa siła wiatru, niż w przypadku domu, który znajduje się wśród zabudowań lub na przykład wysokich drzew. 

I tak:

 • w przypadku terenu wystawionego na działanie wiatru przyjmuje się, że 𝐶𝑒 wynosi 0,8;

 • terenu normalnego: 1,0;

 • natomiast w przypadku terenu, który jest zabudowany, lub w inny sposób osłonięty od działania wiatru: 1,2.

 𝐶𝑡 to współczynnik, który określa przenikanie ciepła z wnętrza budynku przez przegrodę dachową. Jednak na potrzeby szacunkowych obliczeń, najbezpieczniej jest przyjąć, że 𝐶𝑡 wynosi po prostu 1. 

𝑠𝑘 natomiast określa się na podstawie podziału Polski na strefy śniegowe. 

Dla poszczególnych stref współczynnik 𝑠𝑘, wyznacza się na podstawie tabeli:

Jeżeli jednak te obliczenia wydają się być zbyt skomplikowane, maksymalne obciążenie śniegiem, dla każdego dachu powinno być określone w projekcie. 

Usuwanie śniegu z dachu. Jak to zrobić?

Jak przy wszystkich pracach na wysokości, także podczas usuwania śniegu z dachów liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo.

W przypadku domu jednorodzinnego sprawa jest stosunkowo prosta, wystarczy, że poinformujesz domowników o planowanym usuwaniu śniegu z dachu, tak by nie znaleźli się w strefie zrzutu podczas prac. Jeżeli jednak jest to budynek przylegający do chodnika lub drogi, strefa zrzutu śniegu musi być oddzielona specjalną taśmą. Jeżeli nie możesz tego zrobić, możesz poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie pilnowała żeby nikt nie przechodził pod dachem w czasie zrzucania śniegu. 

Zwróć uwagę także na to, czy w pobliżu budynku nie znajduje się wartościowe mienie, takie jak na przykład samochód lub sprzęt rolniczy, który mógłby zostać uszkodzony przez spadający śnieg. 

Zadbaj także o swoje bezpieczeństwo. Wyposaż się w linę zabezpieczającą, uprząż lub po prostu wysoką drabinę, która będzie stabilnie ustawiona. Ubierz wygodne buty, najlepiej z podeszwą antypoślizgową. Więcej o zasadach BHP, podczas usuwania śniegu z dachu piszemy tutaj: 

odsniezanie dachow kary prawo obowiazki

Czym odśnieżać dach?

O ile większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas prac na dachu, o tyle nie każdy wie, czym tak naprawdę dach można odśnieżyć oraz jak prawidłowo to zrobić. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad:

 1. Śnieg z dachu najlepiej usuwać przy pomocy specjalnej łopaty, plastikowej lub drewnianej z gumowym końcem. Metalowe narzędzia mogłyby uszkodzić dach i prowadzić do jego degradacji.

W sklepach dostępne są również szufle z trzonkiem teleskopowym, zgarniacze do śniegu, szczotki a także wiele innych narzędzi. One również mogą ułatwić Ci pracę podczas usuwania śniegu. 

 1. Prace należy rozpocząć od miejsca w którym jest najwięcej śniegu, powoli wybieraj go z dachu i stopniowo zrzucaj do wyznaczonej strefy zrzutu. Nie staraj się zgarnąć wszystkiego na raz i nie gromadź śniegu w jednym miejscu na dachu, bo może to znacznie obciążyć jego konstrukcję i spowodować jej uszkodzenie. 

Samodzielne odśnieżanie dachu, a wynajęcie specjalistów

Jak pisaliśmy wyżej, jeżeli masz mały dach, z niewielkim spadem to możesz zrzucić śnieg z dachu samodzielnie, jeżeli jednak nie wiesz jak to zrobić, albo powierzchnia Twojego dachu jest większa, to warto rozważyć zatrudnienie w tym celu profesjonalnie wyposażonej firmy. To rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku konieczności usuwania śniegu z dachu hali, magazynu lub kościoła. 

Co zyskasz, stawiając na Biotop?

Grupa Biotop to renomowana firma świadcząca profesjonalne usługi odśnieżania dachów w Krakowie oraz innych miejscowościach województwa małopolskiego. Jak również na terenie całego kraju, w przypadku wielkopowierzchniowych dachów. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu oraz wyspecjalizowanemu sprzętowi, gwarantujemy skuteczne i bezpieczne usuwanie śniegu z różnego rodzaju obiektów. Nasze usługi obejmują:

 • Usuwanie śniegu z dachów kamienic,
 • Usuwanie śniegu z dachów szkół,
 • Usuwanie śniegu z dachów uczelni,
 • Usuwanie śniegu z dachów kościołów,
 • Usuwanie śniegu z dachów dachów wielkopowierzchniowych,
 • Usuwanie śniegu z dachów hal przemysłowych i targowych,
 • oraz innych budynków.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dostosowujemy metody odśnieżania do konkretnych warunków, takich jak rodzaj budynku, konstrukcja dachu, powierzchnia oraz ilość śniegu. W naszej ofercie znajdziesz:

 • ręczne usuwanie śniegu – stosowane w przypadku dachów płaskich o mniejszej powierzchni. W takich sytuacjach korzystamy z prostych narzędzi ręcznych.

 • mechaniczne odśnieżanie – wykorzystujemy odśnieżarki oraz inne maszyny, a zebrany śnieg jest usuwany z terenu obiektu.

 • chemiczne odśnieżanie – stosujemy bezpieczne środki rozpuszczające śnieg, które nie szkodzą powierzchni dachu.

Nasi pracownicy są wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia, chroniące ich przed upadkiem z wysokości oraz poślizgiem na śliskiej powierzchni dachu. W przypadku konieczności odśnieżania stromych dachów, korzystamy z technik alpinistycznych.

Podczas pracy związanej z usuwaniem śniegu z dachu dbamy także o bezpieczeństwo okolicy, w której znajduje się budynek, takich jak podjazdy, parkingi czy chodniki. Aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć uszkodzeń, podczas prac nie dopuszczamy do obecności osób ani pojazdów w rejonie wykonywanych działań.

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz skorzystania z naszych usług.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *