Renowacja dachu z blachy – czyszczenie rdzy i antykorozja - Blog Grupy Biotop
Renowacja dachu z blachy – czyszczenie rdzy i antykorozja
< wszystkie artykuły

Renowacja dachu z blachy – czyszczenie rdzy i antykorozja

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 18 stycznia, 2024

10 minut
5/5 - (1 głosów)

Kilkunastoletnie dachy blaszane wymagają regularnych kontroli i działań antykorozyjnych, które pomogą uniknąć kosztownej wymiany. Jeżeli na swoim domu masz właśnie taki dach, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Dzięki niemu dowiesz się jak promieniowanie UV, opady i inne warunki atmosferyczne wpływają na Twój dach. Wyjaśnimy Ci jak skutecznie zabezpieczać blachy dachowe przed korozją. Szczegółowo omówimy procesy czyszczenia dachu z rdzy i malowania oraz kryteria wyboru odpowiednich farb antykorozyjnych. Na końcu artykułu przedstawimy Ci praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania do samodzielnego malowania dachu.

Artykuł, oparty na 20-letnim doświadczeniu specjalistów w renowacji dachów blaszanych, jest kompleksowym przewodnikiem po ochronie dachów blaszanych i przedmiotów stalowych przed korozją.

Zardzewiały dach z blachy – przyczyny 

Aby dach z blachy służył Ci przez wiele lat, musisz przede wszystkim poznać czynniki, które go wyniszczają. Blachy dachowe, wykonane głównie ze stali, są naturalnie podatne na korozję. Głównym czynnikiem przyspieszającym ten proces jest wilgoć, która może pochodzić zarówno z opadów, jak i wilgoci zawartej w powietrzu. Regularne narażenie dachu na deszcz, śnieg czy wysoką wilgotność zwiększa ryzyko powstawania rdzy. 

W celu ochrony blachy, producenci stosują powłoki antykorozyjne, takie jak cynkowanie czy użycie specjalistycznych farby. Jednak nie są one pancerne. Uszkodzenia tych powłok, spowodowane np. przez uderzenia czy zarysowania, mogą odsłonić metal i uczynić go bardziej podatnym na korozję. Zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak sole drogowe, chemikalia, czy ptasie odchody, również mogą przyspieszać korozję.

Niewłaściwa instalacja i brak regularnej konserwacji dachu mogą sprzyjać akumulacji wilgoci i zanieczyszczeń, zwiększając ryzyko korozji, zwłaszcza w rejonach morskich z wysoką zawartością soli w powietrzu.

Aby skutecznie chronić dach przed korozją, istotne jest regularne sprawdzanie i konserwowanie dachu. Naprawianie wszelkich uszkodzeń powłoki ochronnej i czyszczenie dachu z rdzy. Stosowanie odpowiednich środków ochronnych i wybieranie materiałów odpornych na korozję również może znacząco poprawić trwałość i estetykę blachy dachowej.

9 alarmujących znaków, że renowacja dachu z blachy jest nieunikniona

Oznaki wskazujące na potrzebę malowania dachu z blachy obejmują kilka kluczowych wskaźników. Sprawdź czy występują na Twoim dachu:

 1. Blaknięcie koloru – jednym z najbardziej oczywistych sygnałów, że dach potrzebuje odświeżenia, jest wyblaknięcie koloru. Słońce i inne warunki atmosferyczne mogą powodować, że pierwotny kolor dachu traci swoją intensywność.
 2. Pojawienie się rdzy – jeśli na metalowym dachu zaczynają pojawiać się plamy rdzy, jest to wyraźny znak, że należy podjąć działania ochronne, takie jak malowanie zardzewiałego dachu.
 3. Obróbka krawędzi – zniszczenia lub pęknięcia w obróbkach krawędziowych, mogą wskazywać na to, że dach wymaga nie tylko napraw, ale także nowej warstwy farby.
 4. Ogólny stan powierzchni – jeśli dach wykazuje ogólne oznaki starzenia się, takie jak pęknięcia, łuszczenie się farby lub inne uszkodzenia, może to wskazywać na potrzebę ponownego malowania.
 5. Wyciekająca powłoka ochronna – jeżeli powłoka ochronna zaczyna wyciekać lub pękać, oznacza to, że jej skuteczność zmniejszyła się, a dach wymaga ponownego pokrycia.
 6. Zanieczyszczenia i wzrost organizmów – obecność mchu, glonów, czy grzybów na dachu to znak, że powierzchnia może nie być już w pełni ochronna i wymaga dodatkowej warstwy farby.
 7. Nierównomierna kolorystyka – jeśli na dachu widać nierównomierne odcienie, może to być wynikiem erozji powłoki ochronnej w różnych tempach.
 8. Wizualne wrażenie starości – jeśli dach wygląda na stary i zaniedbany, malowanie może znacznie poprawić jego estetykę i ogólny wygląd budynku.
 9. Zalecenia producenta – niektóre rodzaje dachów wymagają regularnego malowania zgodnie z zaleceniami producenta w celu zachowania gwarancji.

Regularne przeglądy dachu na podstawie tych wskazówek i odpowiednie reakcje na te oznaki mogą zapobiec poważniejszym problemom i przedłużyć żywotność dachu.

Skuteczne metody antykorozji DIY (zrób to sam)

Chcesz samodzielnie wyczyścić zardzewiały dach z ognisk korozji i zabezpieczyć materiał? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod czyszczenia i usuwania rdzy z blach dachowych oraz ochrony przed korozją.

Ręczne techniki czyszczenia dachu z rdzy i starej farby.

Przed przystąpieniem do malowania konieczne jest dokładne usunięcie rdzy, starej farby i zabrudzeń. W tym celu zastosuj skrobanie, szlifowanie i szczotkowanie. Te metody pomagają w wygładzeniu powierzchni dachu i przygotowaniu go do nałożenia nowych warstw farby.

Wykorzystanie szczotki nylonowej

Szczotka nylonowa jest skutecznym narzędziem do usuwania i czyszczenia rdzy z dachu. Jest mniej inwazyjna niż ostre szczotki druciane czy szpachelki, które mogą uszkodzić ochronną warstwę cynku na dachu, jeśli są używane nieumiejętnie.

Odpylanie i mycie dachu przed malowaniem

Po usunięciu rdzy i starej farby, musisz dokładnie odpylić i umyć dach. Możesz użyć w tym  celu myjki ciśnieniowej lub mokrej gąbki, następnie pozostaw dach do wyschnięcia.

Ważne wskazówki dotyczące warunków malowania

Malowanie dachu zaleca się tylko w odpowiednich warunkach pogodowych. Jego powierzchnia musi być całkowicie sucha przed przystąpieniem do pracy. Upewnij się, że nie pada deszcz ani nie zanosi się na niego – sprawdź prognozę pogody. Bardzo ważna jest też temperatura powietrza, która powinna być wyższa niż 10°C, ale równa bądź niższa niż 25°C.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości

Przed rozpoczęciem prac malarskich na dachu, wyposaż się w odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak lina asekuracyjna, specjalne szelki, kask ochronny i jeśli to możliwe w odzież ochronną.

Wybór narzędzi do malowania

Do równomiernego rozprowadzania farby na dachu doskonale nadają się wałki malarskie z długimi uchwytami lub profesjonalne urządzenia natryskowe. Kluczowe jest dopasowanie narzędzia do wielkości dachu, własnych umiejętności oraz specyfiki używanej farby, zwłaszcza jej lepkości.

Pamiętaj, że wyższa lepkość farby może sprawiać trudności przy aplikacji pędzlem. W przypadku farb o zwiększonej lepkości, nawet zaawansowane agregaty malarskie, takie jak Graco Ultra Max 795 lub mocniejsze, mogą być wymagane do efektywnego rozprowadzenia materiału. Podgrzewanie farby, zmniejszające jej lepkość, może być pomocne w sytuacji, gdy używane są agregaty o mniejszej mocy.

Czyszczenie dachu z rdzy. Jak to robią profesjonaliści? 

Proces czyszczenia dachu z rdzy przez profesjonalistów to skomplikowana procedura, wymagająca precyzji i specjalistycznych umiejętności. Działania te mają na celu przywrócenie stalowego dachu do stanu przed malowaniem. Poniżej przedstawiamy etapy ich pracy:

 1. Zastosowanie środków chemicznych – do czyszczenia dachu z rdzy profesjonaliści stosują specjalistyczne środki chemiczne w formie aktywnej piany, często z inhibitorami korozji, równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni zardzewiałego dachu. Po odpowiednim czasie działania, pianę dokładnie spłukuje się wodą.
 2. Mycie ciśnieniowe – następnym krokiem przy czyszczeniu dachu z rdzy jest intensywne mycie pod wysokim ciśnieniem, zazwyczaj powyżej 500 barów. Pozwala usunąć resztki rdzy, stare powłoki i brud.
 3. Obróbka mechaniczna powierzchni dachu – w celu osiągnięcia pożądanego stopnia czystości, specjaliści przeprowadzają dokładne szlifowanie powierzchni dachu, usuwając luźną rdzę i przygotowując dach do malowania.
 4. Odpylanie powierzchni – po zakończeniu szlifowania, dach jest dokładnie odpylany, aby usunięte zostały wszelkie resztki pyłu i drobin.
 5. Kontrola i ostateczne przygotowanie do malowania – po zakończeniu procesu przygotowawczego, przeprowadzana jest dokładna kontrola powierzchni dachu, aby upewnić się, że jest ona idealnie przygotowana do malowania.

Dzięki temu procesowi, stalowy dach jest gotowy do nałożenia nowej warstwy farby, co zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale także długotrwałą ochronę przed korozją. Zaleca się regularną konserwację i kontrolę stanu dachu przez specjalistów, co pozwala na szybką identyfikację i rozwiązanie potencjalnych problemów. W razie potrzeby, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą fachowych porad i zaproponują odpowiednie rozwiązania w zakresie czyszczenia i malowania zardzewiałego dachu.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Jak zabezpieczyć dach antykorozyjnie? Wybór i właściwości polecanych farb antykorozyjnych

Po starannym przygotowaniu powierzchni blaszanego dachu do malowania, niezwykle istotne jest natychmiastowe zabezpieczenie go przed ponownym wystąpieniem korozji. Stal, zwłaszcza po usunięciu rdzy i innych zanieczyszczeń, jest wyjątkowo podatna na warunki atmosferyczne. Nawet krótkotrwała ekspozycja na wilgoć może skutkować szybkim pojawieniem się nalotu korozyjnego.

Niezbędne działanie – aplikacja podkładu antykorozyjnego

Bezpośrednio po zakończeniu procesu czyszczenia, dach powinien być natychmiast pokryty podkładem antykorozyjnym, zarówno na całej powierzchni, jak i punktowo. Taki podkład tworzy skuteczną barierę ochronną, hamując rozwój rdzy i przygotowując powierzchnię do nałożenia farby wykończeniowej.

Jest to kluczowy etap w renowacji zardzewiałego dachu z blachy, który nie tylko chroni metal przed korozją, ale również zwiększa przyczepność i trwałość końcowej powłoki malarskiej. Ważne jest, abyś podczas aplikacji podkładu przestrzegał zaleceń producenta, dotyczących techniki nakładania i czasu schnięcia, a także byś robił to przy odpowiedniej pogodzie.

Jakie są klasy korozyjności i jak dobrać do nich podkład?

Klasy korozyjności to kategorie określające poziom agresywności środowiska, w którym znajduje się metalowa konstrukcja lub powłoka. Mają kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich środków ochrony antykorozyjnej. Są podzielone w zależności od rodzaju i intensywności występujących czynników korodujących, takich jak wilgotność, obecność soli, zanieczyszczeń przemysłowych czy chemicznych. Szczegóły znajdziesz w tabeli poniżej:

Klasa korozyjnościPoziom agresji korozjiOpis środowiska
C1bardzo niskiŚrodowiska wewnętrzne, np. pomieszczenia mieszkalne bez znaczących czynników korodujących.
C2niskiObszary wiejskie, mniejsze miasta z niewielkimi zanieczyszczeniami przemysłowymi, obszary o niskiej wilgotności.
C3umiarkowanyŚrodowiska miejskie z umiarkowanym zanieczyszczeniem, nadmorskie obszary nie narażone bezpośrednio na sól morską.
C4wysokiPrzemysłowe i nadmorskie środowiska z wysokim zanieczyszczeniem i obecnością soli morskiej.
C5bardzo wysokiZakłady przemysłowe z wysokim stopniem zanieczyszczenia, obszary z silną ekspozycją na sól morską.

Domy prywatne położone w typowym rejonie miejskim i wiejskim, najczęściej wymagają zastosowania podkładu antykorozyjnego klasy C2 lub C3

 • Klasa C2 – ta klasa jest odpowiednia dla środowisk o niskiej agresji, takich jak obszary wiejskie i miejskie z ograniczonym zanieczyszczeniem powietrza. Jest to odpowiedni wybór, jeśli dom jest położony z dala od dużych zakładów przemysłowych lub rejonów nadmorskich.

 • Klasa C3 – ta klasa jest przeznaczona dla obszarów miejskich i przemysłowych z umiarkowanym zanieczyszczeniem oraz rejonów nadmorskich z umiarkowanym stężeniem soli. Jest to bardziej uniwersalna opcja, która zapewnia dobrą ochronę w większości warunków miejskich, szczególnie w obszarach, gdzie występuje wyższy poziom zanieczyszczeń.

Ostateczny wybór klasy korozyjności powinien być oparty na ocenie lokalnych warunków, zaleceniach producenta farby oraz ewentualnych poradach specjalistów w dziedzinie ochrony antykorozyjnej. Firma Biotop zawsze stosuje podkłady antykorozyjne w klasie minimum C4 (HIGH), niezależnie od budynku i środowiska. Jest to podyktowane ujednoliceniem rodzajów farb i wysokim poziomem zabezpieczenia dachu.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne pomalowanie dachu, musisz zwrócić uwagę na specyficzne warunki panujące w Twojej lokalizacji. Jeśli dom znajduje się w pobliżu przemysłowych stref emisji zanieczyszczeń lub w rejonie o wyższym stopniu zanieczyszczenia, może być wskazane zastosowanie klasy korozyjności C3. Natomiast w typowo miejskim środowisku, bez szczególnych czynników zwiększających ryzyko korozji, klasa C2 zwykle będzie wystarczająca.

Wybór systemu malarskiego – estetyka i ochrona

System malarski to zestaw powłok malarskich stosowanych na powierzchnie, zwłaszcza w celu ochrony dachu przed korozją, ale także dla dekoracji. W skład systemu malarskiego zazwyczaj wchodzą różne rodzaje farb i powłok, które są aplikowane w określonej kolejności i ilości, aby zapewnić optymalną ochronę i estetykę powierzchni. Kluczowymi elementami systemu malarskiego są:

 • podkład (grunt): Jest to pierwsza warstwa, która bezpośrednio przylega do powierzchni. Ma za zadanie poprawić przyczepność kolejnych warstw oraz często chroni materiał (np. metal) przed korozją.

 • warstwa pośrednia (podkład wzmocniony): Stosowana w niektórych systemach, ta warstwa zwiększa grubość ochronną i może dodatkowo wzmacniać ochronę przed korozją.

 • powłoka nawierzchniowa (Topcoat): Jest to zewnętrzna warstwa systemu malarskiego, która jest widoczna i stanowi ostateczną barierę ochronną. Ta warstwa zapewnia odporność na czynniki atmosferyczne, chemikalia, UV oraz nadaje powierzchni pożądany kolor i wykończenie.

 • dodatkowe warstwy lub powłoki specjalne: W zależności od wymagań i środowiska, mogą być stosowane dodatkowe powłoki, np. antykorozyjne, ogniochronne, izolacyjne czy antypoślizgowe.

Decydując się na system malarski, warto zwrócić uwagę na trwałość i estetykę dachu oraz skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i korozją. Na rynku dostępne są produkty od renomowanych producentów, takich jak: ROYAL, JOTUN, SIGMA, HEMPEL, INTERNATIONAL i BRANTHO KORRUX. Oferują oni szeroką gamę rozwiązań dedykowanych ochronie i wykończeniu powierzchni stalowych.

Korzystanie z produktów sprawdzonych producentów zapewnia długotrwałą ochronę i atrakcyjny wygląd dachu. Zalecamy konsultację z ekspertami lub bezpośrednio z producentami w celu wyboru najbardziej odpowiedniego systemu malarskiego dla konkretnego projektu.

Poznaj naszą ofertę

Malowanie blachodachówki

Farby antykorozyjne na dach, polecane przez Biotop

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o dach z blachy, będą profesjonalne rozpuszczalnikowe farby antykorozyjne klasy C4. W porównaniu do standardowych farb dostępnych w sklepach, które zazwyczaj mieszczą się w klasach C2 lub C3, są to produkty o dużo wyższej jakości, warte swojej ceny. 

Co ważne, farby te, są odpowiednie także dla osób pragnących samodzielnie zabezpieczyć swój dach przed korozją. Ich zastosowanie pozwala na większą tolerancję w przypadku niedoskonałego przygotowania powierzchni.

Co prawda charakteryzują się wyższą ceną, ale jako ważny element renowacji dachu z bllachy, stanowią wartościową inwestycję. W atrakcyjnych cenach można je znaleźć na platformach aukcyjnych, a także nabyć bezpośrednio u dystrybutorów. Ponadto, korzystne rabaty przy większych ilościach oraz możliwość zakupu nowych, nieprzeterminowanych produktów z drugiej ręki, sprawiają, że są to atrakcyjne opcje dla osób dbających o jakość i trwałość swojego dachu.

Przedstawiamy Państwu wyselekcjonowane propozycje farb antykorozyjnych, które zasługują na szczególną uwagę.

 • Jotun Vinyguard Silvergrey 88

Ten produkt wyróżnia się wyjątkową łatwością aplikacji, nawet prostszą niż farby wodne, umożliwiając efektywne zabezpieczanie dużych powierzchni. Należy jednak pamiętać, że dostępny jest w ograniczonej palecie kolorystycznej, obejmującej odcienie srebrnoszary i czerwono-różowy. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą samodzielnie zabezpieczyć dach przed korozją.

 • Sikacor 6630M

Ta farba wymaga większej precyzji w aplikacji, ale rekompensuje to możliwością zakupu w każdym odcieniu z palety RAL, model HS. Charakteryzuje się dużą zawartością części stałych, zapewniając solidne zabezpieczenie powierzchni, co sprawia, że 10-litrowa puszka waży ponad 15 kg.

 • Sigmafast 210 HS

Wybór odpowiedni dla wymagających zastosowań. To profesjonalna, dwuskładnikowa, grubopowłokowa grunto-emalia poliuretanowa, pigmentowana fosforanem cynku. Jest doskonała do malowania elementów ocynkowanych, konstrukcji stalowych, bram, ogrodzeń, dachów i maszyn rolniczych. Dostępna w pełnej palecie kolorów RAL, ta farba antykorozyjna cechuje się wysoką jakością i efektywnością. Jako produkt chemoutwardzalny, wymaga mieszania z utwardzaczem, co ogranicza czas na aplikację. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na proces schnięcia i generować odpady, więc zaleca się stosowanie Sigmafast 210 HS w stabilnych warunkach pogodowych.

 • Jotun Jotamastic 90

Norweska farba okrętowa klasy premium o silnych właściwościach antykorozyjnych. Jest to epoksydowy podkład dostępny w różnorodnych kolorach z palety RAL, oparty na syntetycznym polimerze z cyklicznym trójatomowym pierścieniem, czyli mastyce epoksydowej. Charakteryzuje się niezwykłą odpornością na trudne warunki atmosferyczne, sól i nawet słabo przygotowane podłoża, a także trwałością i odpornością na ścieranie. Idealnie sprawdzi się do malowania stali węglowej, stali ocynkowanej, stali nierdzewnej, aluminium, betonu i innych powierzchni wcześniej malowanych farbami przemysłowymi. Jotun Jotamastic 90 jest też rekomendowana jako trwałe zabezpieczenie antykorozyjne dla pojazdów osobowych, terenowych, ciężarowych, naczep, maszyn rolniczych, silosów, maszyn budowlanych i statków. Produkt jest przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego. Aplikatorzy i operatorzy muszą być przeszkoleni i doświadczeni, mając odpowiednie możliwości oraz urządzenia do mieszania i aplikacji zgodnie z dokumentacją techniczną Jotun. Podczas pracy konieczne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.

 • ROYAL ANTICOR EXTRA 

Od 2014 roku, ROYAL ANTICOR EXTRA ugruntowała swoją pozycję jako preferowany wybór wśród farb antykorozyjnych. Jej wyjątkowość polega na możliwości dopasowania koloru podkładu do finalnej warstwy. Dodatkowym atutem jest sposób jej rozprowadzania. Nakładanie na gorąco, poprawiające tixotropię zapewnia zarówno estetykę, jak i długotrwałą ochronę dachów. Bogata w pigmenty, takie jak fosforan cynku, mika żelaza i miox, farba ta oferuje niezawodną ochronę dachu przed korozją, jednocześnie poprawiając wygląd pomalowanej powierzchni. Dodatkowym atutem jest eliminacja problemu kontrastujących podkładów, często widocznych pod ciemnymi warstwami farby, co jest istotne przy malowaniu dachów na odcienie takie jak ciemny brąz czy grafit. ROYAL ANTICOR EXTRA to jednak produkt wymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności aplikacyjnych, które mogą nie być proste dla amatorów.

ROYAL ANTICOR EXTRA prezentuje się jako innowacyjna farba antykorozyjna, która tworzy grube, elastyczne i wodoszczelne powłoki, skutecznie chroniące przed korozją. Jej łatwa aplikacja, możliwość nałożenia grubych warstw bez zacieków oraz opcja dostosowania koloru sprawiają, że jest ona niezwykle pożądana w branży. To produkt, który zdecydowanie przekonuje do siebie – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, zasługując na miano „must-have” w każdym projekcie malarskim. Dzięki swojej wszechstronności, ROYAL ANTICOR EXTRA minimalizuje ilość odpadów i ułatwia efektywne planowanie zużycia, co czyni ją wyborem profesjonalistów ceniących niezawodność i najwyższą jakość.

Farby wodne czy rozpuszczalnikowe? Analiza wpływu farb na środowisko

Wybór między farbami wodnymi a rozpuszczalnikowymi powinien uwzględniać zarówno praktyczność ich użycia, jak i wpływ na środowisko. Farby rozpuszczalnikowe są bardziej tolerancyjne na zanieczyszczenia powierzchni, łatwiej zakrywają niedoskonałości i zapewniają lepszą ochronę metalu. Jednak wymagają specjalistycznej utylizacji i mogą być szkodliwe dla środowiska.

Farby wodne z kolei potrzebują czystego podłoża i są bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne. Odpowiednie wykorzystanie i utylizacja farb rozpuszczalnikowych może minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. Więcej informacji o wpływie farb na środowisko znajduje się na naszym blogu.

W przypadku potrzeby indywidualnego doradztwa, zachęcamy do kontaktu z nami – pomożemy Ci dobrać najlepsze farby dostosowane do Twoich potrzeb.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami

Kontakt

Jak przygotować się do malowania dachu blaszanego?

Jeśli chcesz samodzielnie pomalować dach z blachy, musisz uwzględnić kilka kluczowych elementów, aby praca ta była efektywna i bezpieczna. Poniżej przedstawiamy wskazówki, na które warto zwrócić uwagę:

Odpowiednie warunki pogodowe

 • Malowanie powinno być planowane, gdy temperatura powietrza oscyluje między 10°C a 25°C. Takie warunki zapewniają optymalne schnięcie farby i minimalizują ryzyko uszkodzenia powłoki przez skrajne temperatury. Oczywiście jest to ogólna informacja a zakresy temperatur optymalne do aplikacji farby każdy producent określa w swojej karcie produktu. Na przykład farbę Royal można aplikować nawet w skrajnie wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o minimalną temperaturę 10°C jest ona stała dla każdego systemu.

 • Upewnij się, że w dniu malowania oraz w najbliższych dniach po nim, nie są prognozowane opady deszczu. Wilgoć może negatywnie wpłynąć na proces schnięcia farby i przyczepność powłoki do powierzchni.

 • Przed przystąpieniem do malowania, dach musi być całkowicie suchy. Nawet niewielka wilgoć może zakłócić proces malowania i osłabić ochronne właściwości farby.

Bezpieczeństwo pracy

 • Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości jest absolutnie kluczowe. Zainwestuj w linę asekuracyjną i specjalne szelki, które zapobiegają upadkom z dachu.

 • Używaj kasku ochronnego, aby chronić głowę przed urazami w przypadku upadku lub uderzenia.

 • Jeśli to możliwe, wybierz również odzież ochronną, która zabezpieczy cię przed farbą oraz możliwymi uszkodzeniami skóry.

Wybór narzędzi do malowania

 • Do malowania możesz użyć wałka malarskiego z długą rączką, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby i dostęp do trudniej dostępnych miejsc.

 • Profesjonalne urządzenie natryskowe to alternatywa dla wałka, zapewniająca szybsze i bardziej jednolite pokrycie. Jest to szczególnie przydatne na większych powierzchniach lub w przypadku dachów o złożonej geometrii.

 • Niezależnie od wybranego narzędzia, ważne jest, aby farba była równomiernie rozprowadzona na całej powierzchni dachu, unikając nadmiernego nakładania warstw.

Przygotowanie farby i materiałów

 • Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że masz wystarczającą ilość farby. Zawsze lepiej mieć nieco więcej, niż za mało.

 • Jeśli stosujesz podkład antykorozyjny, nałóż go zgodnie z instrukcjami przed nałożeniem warstwy kolorowej.

 • Przeczytaj instrukcje dotyczące mieszania i przygotowania farby. Niektóre produkty mogą wymagać specjalnego przygotowania przed użyciem.

Planowanie pracy

 • Zaplanuj swoją pracę tak, aby zacząć od części dachu najbardziej oddalonej od drabiny lub punktu dostępu, pracując stopniowo w kierunku wyjścia. Dzięki temu unikniesz chodzenia po świeżo pomalowanym dachu.

 • Pamiętaj o regularnych przerwach, aby uniknąć zmęczenia, które może wpływać na jakość pracy.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże zapewnić, że praca będzie wykonana bezpiecznie, efektywnie i z najlepszymi możliwymi wynikami.

Czy Grupa Biotop przeprowadza prace w zakresie renowacji lub czyszczenia dachu z rdzy?

Grupa Biotop to doświadczony wykonawca specjalizujący się w czyszczeniu i renowacji dachów blaszanych, w tym w usuwaniu rdzy. Oferujemy kompleksowe usługi malowania dachów, które obejmują etapy takie jak odtłuszczanie detergentami, mycie pod ciśnieniem do 700 bar, mechaniczne usuwanie korozji z zardzewiałego dachu oraz dwukrotne malowanie na gorąco.

Nasze usługi obejmują malowanie różnych typów dachów blaszanych, w tym ocynkowanych, aluminiowych oraz powlekanych poliestrem i teflonem. Dzięki naszemu procesowi malowania, zapewniamy długotrwałą ochronę przed korozją i utlenianiem, nadając blachom gładkość, lśniący wygląd oraz trwały kolor z różnymi opcjami wykończenia. Stosujemy również powłoki samoczyszczące, które pomagają utrzymać dach w czystości.

Klienci, którzy wybierają Grupę Biotop, mogą oczekiwać, że ich dach będzie wyglądał jak nowy, a cały budynek zyska odświeżony wygląd. Regularna konserwacja i właściwa ochrona są niezbędne, by Twoje stalowe konstrukcje służyły Ci jak najdłużej. 

Dziękujemy za zaufanie, jakim obdarzyliście nas, wybierając nasz poradnik jako źródło wiedzy o renowacji dachów z blachy. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule będą pomocne w utrzymaniu Twojego dachu w doskonałym stanie przez wiele lat.

Poznaj naszą ofertę

Malowanie blachodachówki

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena