Ile kosztuje malowanie dachu z blachy – cena za m2 w 2024 roku - Blog Grupy Biotop
Ile kosztuje malowanie dachu z blachy – cena za m2 w 2024 roku
< wszystkie artykuły

Ile kosztuje malowanie dachu z blachy – cena za m2 w 2024 roku

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 22 stycznia, 2024

11 minut
Oceń ten post

Malowanie dachu z blachy to nie tylko poprawa estetyki, ale przede wszystkim klucz do jego długowieczności. Dzięki profesjonalnym usługom proces ten jest szybki i bezproblemowy. Ten artykuł przedstawia aktualne ceny malowania dachu z blachy za m2 na 2024 rok, w tym ceny dla blachodachówek i blachy trapezowej. Omówimy także ważne aspekty przygotowania do malowania blachodachówki i wyboru odpowiednich materiałów. Poznasz najnowsze trendy i techniki, które pomogą Ci w podejmowaniu świadomych decyzji.

Zgłębimy czynniki wpływające na koszty, takie jak wielkość dachu, jego stan, rodzaj blachy, metoda malowania, i lokalizacja. Wyjaśnimy, dlaczego cena malowania blachodachówki może być wyższa i porównamy to z kosztami malowania innych rodzajów blach. Rozważymy także, czy samodzielne malowanie dachu się opłaca oraz jakie zalety mają profesjonalne usługi malowania dachu z blachy. Na zakończenie przedstawimy nasze nowoczesne metody wyceny, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Cena malowania dachu z blachy – zrozumienie kosztów

Koszty malowania dachu blaszanego, w tym cena robocizny oraz wydatki na materiały, są uwarunkowane przez wiele elementów. Część z nich możesz kontrolować, co daje Ci możliwość zredukowania kosztów, ale są też takie, które mogą spowodować, że będą one wyższe niż przeciętna w Twojej okolicy. Ważnym przykładem jest wybór farby i jej cena. Wzrost ostatecznych kosztów, ze względu na cenę farby, doskonale obrazuje ten przykład. 

Dla dachu o wielkości około 100 m², potrzebny będzie zakup farby za około 800-1200 zł. Przy wyborze droższej farby i większej grubości powłoki ten koszt może wzrosnąć do 1800-2000 zł. Dobór najodpowiedniejszej farby najlepiej pozostawić specjalistom, którzy już na etapie wyceny mogą zaproponować kilka opcji.

Kluczowe czynniki wpływające na to, ile kosztuje malowanie dachu z blachy

 • Powierzchnia dachu – większa powierzchnia dachu zwykle oznacza więcej pracy, co zwiększa całkowity koszt, ale jednostkowa cena za metr kwadratowy może być niższa w porównaniu z mniejszymi dachami.

 • Złożoność konstrukcji dachowej – skomplikowane konstrukcje dachowe, często wiążą się z wyższymi kosztami prac.

 • Typ materiału i pokrycia dachowego – różnorodność blach dachowych, takich jak trapez, fala, blacha modułowa czy blachodachówka wymaga stosowania różnych metod i technik malowania. Malowanie prostej, płaskiej blachy ocynkowanej zazwyczaj wiąże się z niższymi kosztami w porównaniu do cen malowania blach trapezowych powlekanych lub blachodachówek z posypką.

 • Wybór farby / rodzaj i kolor farby – decyzja o użyciu farb standardowych, profesjonalnych czy premium, a także wybór między farbami wodnymi a tymi nakładanymi na gorąco, wpływa na końcowy koszt malowania blachodachówki. Cena może się różnić w zależności od koloru i rodzaju wybranej farby.

 • Zakres prac – dodatkowe prace, takie jak naprawy wpływają na wzrost ogólnych kosztów malowania dachu z blachy.

 • Grubość warstwy końcowej – ilość wymaganego materiału jest zależna od docelowej grubości suchej powłoki malarskiej na dachu.

 • Pofalowanie powierzchni dachu – różnorodne formy pokryć dachowych, takie jak gładka blacha w porównaniu z blachą trapezową czy dachówką falistą, wpływają na obliczanie rzeczywistej powierzchni malowania. Na przykład, malowanie 200m² dachu pokrytego płaską blachą może wynosić około 10 000 zł. Jednakże dla blachy trapezowej, gdzie trapez ma wysokość 50mm, teoretyczna powierzchnia 200m² w rzeczywistości może być większa z uwagi na dodatkowy współczynnik pofałdowania, co z kolei może zwiększyć koszt malowania blachy do 15 000 zł.

 • Stopień zabrudzenia i kondycja dachu – intensywne czyszczenie mocno zabrudzonych dachów np. hal produkcyjnych zwiększa koszty. Podobnie, dachy z widocznymi śladami łuszczenia czy korozji, mogą potrzebować szczegółowego przygotowania przed malowaniem, co może skutkować zwiększeniem kosztów.

 • Technika malowania – przypadku dużych powierzchni, techniki malowania natryskowego mogą okazać się bardziej opłacalne cenowo.
 • Dostępność i lokalizacja dachu – koszty mogą wzrosnąć w przypadku malowania dachów z blachy na wysokościach, szczególnie gdy wymagane są specjalne środki zabezpieczające. Prace na skomplikowanych dachach, takich jak mansardy w zabytkowych kamienicach miejskich, mogą wymagać dodatkowego czasu i specjalistycznych rozwiązań, co przekłada się na wyższe koszty. Lokalizacja budynku, na przykład w centrum miasta lub nad restauracją, może także wymagać zastosowania rusztowań i innych środków bezpieczeństwa, co wpływa na całkowitą cenę malowania blachodachówki.

 • Koszt dojazdu – niekiedy firmy doliczają koszty transportu do miejsca wykonania usługi.

 • Wybór Wykonawcy – ceny malowania dachu z blachy mogą różnić się w zależności od firmy, a każde zlecenie jest wyceniane indywidualnie.

 • Trudne warunki realizacji – różnorodne przeszkody, takie jak brak dostępu do elektryczności lub bieżącej wody, trudności w dotarciu do miejsca pracy (np. z powodu prac drogowych lub trudno dostępnej lokalizacji), ograniczenia w ustawieniu drabin, a także prace na wyjątkowo wysokich dachach przekraczających standardowe wymiary kalenicy oraz niemożność rozmieszczenia sprzętu na terenie posesji, mogą skomplikować i podwyższyć koszt realizacji projektu.

 • Budynki przylegające do drogi publicznej – obiekty położone bezpośrednio przy pasie drogowym wymagają specjalnego pozwolenia na zajęcie części drogi na czas prac. Procedura ta generuje dodatkowe koszty dla klienta związane z opłatami administracyjnymi w lokalnym urzędzie gminy. W ramach naszej usługi oferujemy jednak bezpłatną pomoc w przygotowaniu i złożeniu odpowiedniego wniosku.

Wycena malowania dachu blaszanego – usługa dostosowana do Klienta

Warto zaznaczyć, że malowanie dachu blaszanego to usługa wymagająca specjalistycznego podejścia i indywidualnej wyceny. Nie jest możliwe ustalenie dokładnej ceny bez bezpośredniej oceny stanu dachu. Cena malowania dachu z blachodachówki zależy od wielu czynników, od podstawowych jak wielkość i typ dachu, po bardziej złożone, takie jak lokalizacja czy konieczność użycia specjalistycznego sprzętu.

Dokładne rozważenie tych elementów umożliwia trafną ocenę i precyzyjne oszacowanie kosztów. W celu otrzymania niezobowiązującej oferty malowania dachu blaszanego zapraszamy do kontaktu. Po otrzymaniu niezbędnych informacji będziemy mogli przedstawić indywidualną ofertę.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Przewodnik po cenach malowania dachów z blachy w Polsce – lokalne różnice i standardowe materiały

Przedstawiamy przegląd orientacyjnych cen malowania dachów z blachy w Polsce, gdzie uwzględniamy regionalne różnice. Ceny dotyczą standardowych dachów w typowych domach, z użyciem farb wodnych dostępnych w sklepach, przy założeniu grubości powłoki 80 mikronów. Zwracamy uwagę, że ceny malowania blachodachówki mogą się różnić w zależności od lokalnych warunków, dostępności pracowników i innych specyficznych czynników dla danego regionu.

 • Dolnośląskie (Wrocław i okolice) – około 40 zł/m². Wrocław, z dynamicznym rynkiem, może mieć wyższe stawki.

 • Kujawsko-Pomorskie (Toruń, Bydgoszcz) średnia 38 zł/m², z uwagi na stabilność rynku pracy.

 • Lubelskie (Lublin i okolice) – około 36 zł/m², niższe ceny ze względu na mniejsze zaludnienie.

 • Lubuskie (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra) – około 37 zł/m², z uwagi na korzystanie z usług lokalnych specjalistów.

 • Łódzkie – około 37 zł/m², z uwagi na konkurencyjność rynku.

 • Małopolskie (region górski) – około 40 zł/m², trudne dachy górskie podnoszą koszty.

 • Mazowieckie (Warszawa) – około 45 zł/m², ze względu na wyższe koszty świadczenia usług w rejonie stołecznym.

 • Opolskie (Opole i okolice) – około 39 zł/m², średnia dla regionu.

 • Podkarpackie (Rzeszów i okolice) – około 36 zł/m², z uwagi na wpływ lokalnej siły roboczej i pracowników z Ukrainy.

 • Podlaskie (Białystok i okolice) – około 35 zł/m², z uwagi na dostęp  lokalnej i transgranicznej siły roboczej.

 • Pomorskie (Gdańsk, Trójmiasto) – około 40 zł/m², z uwagi na wyższe koszty w rejonach turystycznych.

 • Śląskie – średnia 40 zł/m², wynikająca z dużej liczby specjalistów i wysokiego popytu na tego typu usługi.

 • Świętokrzyskie (Kielce i okolice) – około 37 zł/m², odzwierciedlające lokalne koszty świadczenia usług.

 • Wielkopolskie (Poznań i okolice) – około 39 zł/m², zrównoważone przez duży popyt.

 • Zachodniopomorskie (Szczecin i okolice) – około 38 zł/m², mieszanka lokalnych czynników ekonomicznych.

Podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie, zależnie od indywidualnych właściwości i potrzeb każdego zlecenia. Zachęcamy do kontaktu dla uzyskania szczegółowej wyceny dostosowanej do Państwa specyficznych wymagań.

Poznaj naszą ofertę

Malowanie blachodachówki

Zachęcamy do skontaktowania się z nami

Kontakt

Malowanie dachu z blachy – czy to się opłaca? Porównanie z wymianą blachodachówki

Podczas rozważań nad renowacją dachu kluczowym dylematem jest wybór między malowaniem istniejącego pokrycia a jego całkowitą wymianą. W celu ułatwienia decyzji, przeprowadziliśmy porównanie obu metod, wspierając się doświadczeniem renomowanej firmy dekarskiej

Koszt wymiany blachodachówki na dachu dwuspadowym o powierzchni 200 m²:

 • Blacha średniej klasy: 10 000 zł
 • Obróbki blacharskie: 3 320 zł
 • Demontaż starej blachy: 4 000 zł
 • Robocizna (120 zł/m²): 24 000 zł
 • Koszt łączny: 41 320 zł (netto)
 • Czas trwania prac: 10-20 dni
 • Trwałość nowego pokrycia: około 20 lat

Koszt malowania blachodachówki (usługa kompleksowa z materiałem):

 • Niezależnie od stopnia skomplikowania dachu
 • Koszt łączny: 9000 zł (netto, opcja farb PREMIUM)
 • Czas trwania prac: 2-3 dni
 • Trwałość malowania: około 20 lat

Porównanie trwałości powłok malarskich

Studium przypadku:
Malowanie blachy typu “trapez” trzema rodzajami farb:
PREMIUM: ROYAL, BranthoKorrux 3w1
PROFESJONALNE: Jotun, Hempel, Hempatex, International, Sika cor, Sigma fast, Noxyde, Remmers, Solid, Tikurilla Temadur, Temabond, Elastometal
STANDARDOWE: Eko lowicyn, Aksikor, Makor-tix, Bato, Teknos Kirio i Damax, Radach Rafil, Nobiles dach i rynna, Śnieżka, Scala, Malchem, Unidach, Pigment

Ryzyka i problemy związane z wymianą dachu

Wymiana dachu może niesie ze sobą ryzyko opóźnień i dodatkowych komplikacji, na przykład konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac konstrukcyjnych, ryzyko zalania budynku w trakcie prac, czy zagrożenie silnymi wiatrami.

Wnioski

Malowanie istniejącego dachu prezentuje się jako opcja bardziej ekonomiczna i przyjazna dla środowiska, oferując porównywalne korzyści estetyczne i ochronne, ale przy znacznie niższych kosztach i mniejszym wpływie na środowisko, związane z produkcją i transportem nowego pokrycia. Jest to zatem rozwiązanie godne rozważenia dla tych, którzy szukają efektywnego sposobu na odnowienie swojego dachu.

Farba do malowania dachu blaszanego – cena

Ceny farb do malowania dachu z blachy różnią się w oparciu o czynniki takie jak rodzaj, kolor, marka, a także wydajność. Istotne jest także uwzględnienie dodatkowych materiałów, takich jak rozpuszczalnik czy detergenty solwentowe do odtłuszczania dachu. W zależności od typu farby, ceny kształtują się następująco:

 • farba akrylowa wodna (dyspersyjna): 30-55 zł/litr,
 • farba poliwinylowa: 35-50 zł/litr,
 • farba poliuretanowa: 50-80 zł/litr,
 • farba epoksydowo-akrylowa nakładana na gorąco: 60-100 zł/litr.

Wybór farby wiąże się z jej wydajnością, co bezpośrednio wpływa na koszt malowania blachodachówki. Przykładowe wydajności różnych typów farb:

 • farba akrylowa wodna (dyspersyjna): około 8-10 m²/litr,
 • farba poliwinylowa: około 6-8 m²/litr,
 • farba poliuretanowa: około 4-6 m²/litr,
 • farba epoksydowo-akrylowa nakładana na gorąco: około 4-6 m²/litr.

Przy założeniu malowania 100 m² powierzchni dachu całkowity koszt może wahać się od około 1000 zł do 2500 zł, zależnie od rodzaju wybranej farby i jej wydajności.

Analiza kosztów: dlaczego malowanie blachodachówek i blach trapezowych wiąże się z wyższymi wydatkami niż malowanie płaskiej blachy ocynkowanej?

Malowanie blachodachówek i blach trapezowych powlekanych zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami niż malowanie płaskiej, felcowanej blachy ocynkowanej, głównie z kilku przyczyn.

 • Po pierwsze, na blachodachówkach często znajdują się zaawansowane powłoki, które wymagają użycia farb najwyższej jakości. Te farby muszą oferować nie tylko doskonałą przyczepność do powierzchni syntetycznych, ale także odporność na promieniowanie UV, co chroni przed blaknięciem i degradacją koloru.

 • Po drugie, jakość farb stosowanych do malowania blachodachówek odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu ich trwałości oraz estetyki. Te farby z reguły są droższe niż te używane do malowania blachy ocynkowanej. W firmie Biotop preferujemy farby z wysokim indeksem żywic i pigmentów (SOP), co przekłada się na długotrwałą ochronę i trwałość powłoki. Najczęściej wybieramy farby rozpuszczalnikowe takie jak poliestrowe, epoksydowo-akrylowe lub akrylowo-winylowe. Nasze doświadczenie pokazuje, że najlepsze rezultaty osiąga się przy użyciu farb epoksydowo-akrylowych aplikowanych na gorąco, co umożliwia lepsze połączenie podgrzewanej powłoki z podłożem i zapewnia wyjątkową trwałość.

 • Po trzecie, kształt blachy. Blachodachówki i blachy trapezowe wymagają użycia większej ilości farby, ponieważ przez pofałdowanie ich powierzchnia jest wyraźnie większa niż powierzchnia płaskiej blachy. Doskonałym przykładem, który ilustruje to, że powierzchnia falista ma większą powierzchnię niż płaska, jest porównanie kartki papieru z harmonijką. Wyobraź sobie gładką, płaską kartkę papieru. Gdy ją zmierzysz, jej długość i szerokość będą wynosić X i Y. Następnie, jeśli złożysz tę samą kartkę papieru w harmonijkę, jej całkowita długość pozostaje niezmieniona, ale ze względu na zagięcia, faktyczna powierzchnia, którą zajmuje (gdyby można było ją całkowicie rozciągnąć bez zginania), jest znacznie większa niż w przypadku płaskiej kartki.

Podobnie jest w przypadku dachów. Dach płaski ma powierzchnię równą jego rzutowi poziomemu. Natomiast dach falisty, taki jak blachodachówka czy blacha trapezowa, ze względu na swoje wypukłości i wgłębienia (fale), ma większą powierzchnię efektywną. Chociaż z góry może wyglądać na równie duży jak dach płaski o tych samych wymiarach, faktyczna powierzchnia, którą trzeba pokryć farbą lub innym materiałem, jest większa. Kluczowe jest osiągnięcie optymalnej grubości i jakości powłoki, która jest obliczana na podstawie rzeczywistej powierzchni malowania, a nie tylko powierzchni krycia.

Na przykład, dla dachu o powierzchni krycia 200 m² z trapezową blachą T55, zużycie farby może być o 50% większe niż na identycznym dachu pokrytym płaską blachą na rąbek, a w przypadku blachodachówki zapotrzebowanie na farbę wzrośnie o około 15-20%. Aby zapewnić trwałość efektu, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej grubości powłoki farby w przedziale 100-150 mikronów, co wymaga precyzyjnego przeliczenia ilości farby dla faktycznej powierzchni, która zostanie pomalowana.

Podsumowując, wyższe koszty malowania blachodachówek w porównaniu do płaskiej blachy ocynkowanej wynikają głównie z potrzeby użycia specjalistycznych i droższych farb, zastosowania bardziej zaawansowanych technik aplikacji, a także z większego zużycia farby i nakładu pracy ze względu na większą efektywną powierzchnię.

Współczynnik pofalowania – kluczowy element w cenie malowania dachów blaszanych

Współczynnik pofalowania jest istotnym elementem przy malowaniu dachów pokrytych blachą i dachówką, gdyż odzwierciedla różnice między powierzchnią rzeczywistą a powierzchnią, którą należy pomalować. Ten współczynnik, wyrażony w procentach, jest dodawany do faktycznej powierzchni malowania, aby dokładnie określić ilość wymaganej farby. Oblicza się go, mierząc długość 1 metra bieżącego pokrycia dachowego metrem taśmowym, ściśle przylegającym do kształtu fal blachy lub dachówki.

Wartości współczynnika różnią się w zależności od typu i kształtu pokrycia:

 • Blacha płaska elewacyjna: 0%
 • Blacha płaska na felc: 3%
 • Płyta warstwowa: 5%
 • T-Trapez (T7, T8): 5%
 • T-Trapez (T12, T13, T14): 10%, 
 • T18: 18%
 • T-Trapez (T25, T30): 22%, T35, T40: 35%
 • T-Trapez T45: 40%
 • T-Trapez (T50, T55): 50%
 • Fala mała i dużą: 15%
 • Blachodachówka: 18%

Na przykład – dla dachu o powierzchni 100 m² w rzucie poziomym pokrytego blachą trapezową T18, obliczenie będzie wyglądać następująco: 100 m² x 115% = 115 m² całkowitej rzeczywistej powierzchni do malowania. Ta metoda pozwala na dokładne określenie ilości farby potrzebnej do pokrycia całej powierzchni dachu, biorąc pod uwagę jego faktyczny kształt i wielkość.

Różnice w kosztach malowania blachodachówki z posypką – analiza specjalistycznych wykończeń

Malowanie blachodachówki, zwłaszcza tej z posypkami mineralnymi, takimi jak skalna, ceramiczna, kwarcowa czy wulkaniczna, stanowi znaczące wyzwanie i wpływa na koszty usługi. 

W porównaniu z tradycyjnymi blachodachówkami, malowanie tych specjalistycznych powierzchni jest droższe i może osiągać cenę około 60 zł netto za metr kwadratowy. Ta różnica w cenie wynika z potrzeby stosowania dedykowanych technik oraz materiałów, co zapewnia optymalne efekty końcowe i trwałość malowania. 

Charakterystyka tych materiałów wymaga specjalistycznego podejścia, zwłaszcza że proces mycia ciśnieniowego może prowadzić do częściowego wypłukiwania posypki. W firmie Biotop dysponujemy wyszkolonymi brygadami, specjalizującymi się w malowaniu takich powierzchni. Istotną częścią pracy jest uzupełnianie ewentualnych ubytków w posypce, co wymaga wiedzy i precyzji. Wybór naszej firmy do tego zadania gwarantuje profesjonalizm i wysoką jakość wykonania, co jest kluczowe przy tak wymagających projektach malarskich.

Poniżej prezentujemy efekty mycia ciśnieniowego.  

Czy malowanie blachodachówki dominuje wśród malowania dachów blaszanych ?

Tak, malowanie blachodachówki faktycznie dominuje w naszej ofercie, szczególnie jeśli chodzi o domy prywatne. Kiedyś była to rzadziej wykonywana usługa. Najczęściej malowaliśmy blachy trapezowe, faliste, płaskie, felcowane na rąbek, czy też zagnane na rolkę. Obecnie blachodachówki przeważają, głównie dlatego, że teraz jest ich czas na renowację

Pierwsze blachodachówki montowano ponad 20 lat temu. Podczas demontażu często zauważamy, że na przetłoczeniach powłoki łuszczą się i tracą kolor. Mimo tego są to blachy bardzo dobrej jakości, o grubości od 0,6 do 0,7 mm i zawartości ocynku 350 g, podobnie jak w przypadku dachów trapezowych, gdzie grubość blachy może dochodzić nawet do jednego milimetra z taką samą zawartością cynku.

W obecnych czasach trudno jest znaleźć blachy tej jakości. Były to ciężkie i mocne blachy z dużą ilością ocynku, gwarantujące niemalże brak perforacji. Dlatego tym bardziej polecamy malowanie starych rodzajów blach, takich jak na przykład blachy trapezowe przemysłowe T50 czy T45. Blachy te są jednymi z najtrwalszych pokryć dachowych. Są one obecnie bardzo cenione na rynku wtórnym, osiągając ceny nawet do 50 zł za metr kwadratowy. Blachy te są jednymi z najtrwalszych pokryć dachowych. Nic więc dziwnego, że zlecenia malowania dachów blaszanych dominują wśród projektów realizowanych przez naszą firmę. Poniżej przedstawiamy procentowy rozkład zleceń:

1. Blachodachówka – królowa dachów: 50% zleceń.

Blachodachówka zajmuje pierwsze miejsce wśród malowanych blach, stanowiąc aż 50% zleceń na domach prywatnych. Dlaczego jest tak popularna?

 • Po pierwsze, jej estetyka – blachodachówka doskonale imituje tradycyjną dachówkę ceramiczną, oferując jednocześnie większą lekkość i łatwość montażu.

 • Po drugie, malowanie blachodachówki to skuteczny sposób na odświeżenie wyglądu dachu oraz zabezpieczenie przed korozją i innymi uszkodzeniami.

2. Blachy trapezowe – solidny wybór: 20% zleceń.

Na drugim miejscu znajdują się blachy trapezowe. Są to wszechstronne materiały pokryciowe, wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Ich popularność wynika z prostoty montażu, dużej nośności, sztywności, trwałości oraz możliwości malowania, co pozwala na ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przedłużenie żywotności dachu.

3. Blacha płaska felcowana – elegancja i nowoczesność: 20% zleceń

Blacha płaska felcowana, także stanowi 20% naszych zleceń. Jest to idealny wybór dla tych, którzy szukają eleganckiego, płaskiego wykończenia dachu. Malowanie tej blachy nie tylko poprawia wygląd, ale także zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne.

4. Blacha falista – tradycja w nowoczesnym wydaniu: 10% Zleceń.

Stawkę zamyka malowanie blachy falistej, która stanowi 10% zleceń. Mimo że nie jest ona tak popularna jak inne rodzaje blach, nadal jest ceniona za swoją tradycyjną estetykę i wszechstronność. Malowanie blachy falistej może znacząco podnieść jej wartość estetyczną i zabezpieczyć przed korozją.

Podsumowując, rynek malowania dachów jest zdominowany przez blachodachówki, które wygrywają ze względu na swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Jednak niezależnie od tego jakim rodzajem blachy pokryty jest Twój dach, pomalowanie go, niewątpliwie poprawia estetykę budynku i jest istotnym elementem konserwacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób nasi pracownicy wykonują  takie zlecenia, już śpieszymy z odpowiedzią. 

Etapy malowania blachodachówki, blachy falistej, trapezowej i felcowanej.

1. Stosowanie biodegradowalnego preparatu do czyszczenia – używamy specjalistycznego środka z emulgatorami i inhibitorami korozji na powierzchni blachy, który skutecznie zmiękcza i usuwa wszelkie zabrudzenia.

2.  Mycie dachu za pomocą technologii Water Jetting – wykorzystujemy przemysłowe myjki spalinowe o mocy 700 bar, które efektywnie usuwają luźne fragmenty farby, tłuste plamy i stare, utlenione warstwy.

3. Mechaniczne usuwanie rdzy – pracujemy z użyciem szczotek na szlifierkach, by skutecznie wyeliminować rdzę i zgorzelinę, osiągając minimum 2 i 3 stopień czystości powierzchni.

4. Odpylanie dachu – cała powierzchnia dachu jest dokładnie odpylana za pomocą dmuchaw spalinowych, zapewniając czystość przed malowaniem.

5. Zabezpieczenie elementów narażonych na lakier – chronimy okna, kominy, kosze i inne wrażliwe miejsca przed działaniem farby. Precyzyjne malowanie trudno dostępnych miejsc wykonujemy ręcznie, używając pędzla i wałka.

6. Zastosowanie farby podkładowej na ogniska korozji – po zabezpieczenia miejsc narażonych na korozję stosujemy specjalną farbę podkładową. W przypadku wyboru farby klasy PREMIUM, pierwsza warstwa jest malowana farbą z antykorozyjnym pigmentem w kolorze końcowym.

7. Dwukrotne malowanie natryskowe – proces kończy się dwukrotnym malowaniem dachu agregatem hydrodynamicznym z podgrzewaniem przepływowym, co gwarantuje uzyskanie optymalnej jakości, szczelności i grubości powłoki zgodnie z wybranym systemem malarskim.

Czy samodzielne malowanie blachodachówki to dobry pomysł?

Malowanie dachu z blachodachówki, może wydawać się prostym zadaniem do wykonania własnoręcznie, zwłaszcza jeśli budynek nie jest wysoki ani stromy. Jednakże, należy pamiętać, że jest to zadanie znacznie trudniejsze niż malowanie tradycyjnej blachy ocynkowanej. Blachodachówka często pokryta jest różnego rodzaju powłokami, takimi jak Plastyzol, HPS, SMP, HDP, Teflon, Poliester, Alucynk, PVDF, PURAL czy z różnymi rodzajami posypek co sprawia, że malowanie jej jest bardziej skomplikowane.

Nie oznacza to, że niemożliwe. Pod warunkiem, że dach nie jest zbyt stromy, a Ty dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami i zachowasz wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że koszt malowania blachodachówki jest zwykle wyższy niż malowania blachy ocynkowanej, a w przypadku konieczności ponownego malowania, koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie. Dlatego przed podjęciem decyzji o samodzielnym malowaniu warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Samodzielne malowanie dachu może wydawać się opcją tańszą w krótkiej perspektywie. Jednak warto zauważyć, że profesjonalne usługi malowania dachów, jak te oferowane przez firmę Biotop, zapewniają liczne korzyści. Przede wszystkim, profesjonalne malowanie gwarantuje użycie farb wysokiej jakości z powłokami samoczyszczącymi i trwałym kolorem, co w dłuższej perspektywie może być bardziej ekonomiczne ze względu na dłuższą trwałość i rzadszą potrzebę ponownego malowania. Istotne jest również uwzględnienie bezpieczeństwa – profesjonalne firmy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, minimalizując ryzyko wypadków podczas pracy na wysokości. Zalecamy zatem rozważenie wszystkich czynników, w tym długoterminowych oszczędności i bezpieczeństwa, przy podejmowaniu decyzji o malowaniu dachu.

Jeśli nie jesteś pewny czy poradzisz sobie z tym zadaniem – zadzwoń do nas.

Podczas planowania odnowienia dachu, pierwszym istotnym krokiem jest profesjonalna wycena usługi. W naszej firmie rozumiemy, że każdy klient ma swoje specyficzne oczekiwania i wymagania. W odpowiedzi na te potrzeby, oferujemy dwie wygodne i bezpłatne metody wyceny malowania dachu z blachy, dopasowane do indywidualnych warunków każdego zlecenia:

1. Szybka wycena za pomocą technologii satelitarnej

Z uwagi na to, jak ważny jest czas naszych klientów, proponujemy szybką wycenę z wykorzystaniem nowoczesnych technik satelitarnych. Ten proces jest łatwy i wygodny – wystarczy zadzwonić do nas, a my dokonamy wstępnej oceny Twojego dachu. Opcjonalnie, możesz wypełnić formularz na naszej stronie internetowej, a my skontaktujemy się z Tobą w celu przeprowadzenia wyceny.

Otrzymasz dokument PDF z orientacyjnymi kosztami malowania dachu z blachy, uwzględniającymi różne rodzaje farb. Warto jednak pamiętać, że ta metoda ma dokładność około 90%, co oznacza, że rzeczywisty wymiar dachu może się nieco różnić od szacunku. Dla większej precyzji zachęcamy do przesłania zdjęcia dachu, które można zrobić telefonem z poziomu gruntu. W przypadku trudności z dostarczeniem zdjęcia, wystarczy podać nam dokładny adres.

2. Bezpłatny pomiar na miejscu bez zobowiązań

Jeśli wolisz osobiste spotkanie i szczegółowe omówienie projektu malowania Twojego dachu, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy zadzwonić na podany numer lub wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej., Nasi specjaliści zapewniają uwzględnienie Twoich potrzeb i preferencji oraz  przedstawienie najbardziej dopasowanej oferty.

 Oferujemy możliwość skorzystania z obu metod bezpłatnie. Naszą współpracę możemy rozpocząć od wyceny satelitarnej, a następnie, jeśli to konieczne, dokonać szczegółowego pomiaru na miejscu.

Bez względu na wybraną metodę, zapewniamy profesjonalne doradztwo i podejście dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Naszym priorytetem jest zapewnienie najlepszego rozwiązania dla każdego dachu z uwzględnieniem unikalnych wymagań i oczekiwań. W naszej firmie zawsze kładziemy nacisk na najwyższą jakość usług, aby zapewnić trwałość i estetykę Twojego dachu na wiele lat. 

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Podsumowanie

Jeżeli dotarłeś do tego momentu, oznacza to, że wiesz już na jakie ceny malowania dachu z blachy musisz przygotować się w tym roku. Razem z nami przeanalizowałeś czynniki wpływające na ten koszt, a także dowiedziałeś się jak ważny jest wybór właściwych materiałów i usługodawców. Potrafisz też wskazać różnice w malowaniu poszczególnych rodzajów blachy, a także etapy tego procesu. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy w tym artykule na wiele Twoich pytań, a decyzja o pomalowaniu dachu z blachy będzie dla Ciebie łatwiejsza. 

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *