Jak zabezpieczyć dach przed kunami i ptakami? - Blog Grupy Biotop
Jak zabezpieczyć dach przed kunami i ptakami?
< wszystkie artykuły

Jak zabezpieczyć dach przed kunami i ptakami?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 23 marca, 2024

6 minut
5/5 - (4 głosów)

Bardzo dużo pisaliśmy już o tym, jakie szkody na powierzchni dachu mogą wyrządzić śnieg, mróz czy brak właściwej powłoki ochronnej (więcej na ten temat dowiecie się z artykułu “Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?”). Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, nad tym, że podobne zniszczenia mogą być spowodowane przez zwierzęta? Niepozorne ptaki czy niewielkie kuny potrafią być poważnymi zagrożeniami dla struktury budynku oraz dla zdrowia jego mieszkańców. W tym artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć dach przed ptakami i gryzoniami, aby uniknąć zniszczeń spowodowanych przez niechciany intruzów.

Zabezpieczenie dachu przed gryzoniami i ptakami – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Budując lub remontując dach, rzadko zastanawiamy się nad zagrożeniami, jakie mogą stwarzać pozornie nieszkodliwe ptaki. Tymczasem zwierzęta te, szukając schronienia w rynnach, pod okapami czy na połaciach dachowych, samą swoją obecnością, mogą spowodować wiele szkód. 

Ptaki mogą zanieczyszczać rynny i gzymsy, co negatywnie wpływa na ich trwałość – może przyspieszać degradację elewacji i elementów konstrukcyjnych,  a także psuć wygląd budynku. O dzięciołach, które robią dziury w elewacji, już nie wspominając. Ptaki są również nosicielami różnych chorób, bakterii i mogą wywoływać alergie u domowników. Także ich odgłosy mogą być uciążliwe, przede wszystkim dla osób, które nie są “rannymi ptaszkami”.   

Ponadto, gdy znajdą schronienie pod dachem, mogą uszkodzić membrany i izolację, wprowadzać wilgoć oraz pogarszać wentylację, poprzez jej zatykanie różnymi naniesionymi gałęziami czy piórami. Ważne jest, aby monitorować potencjalne miejsca, w których ptaki mogą próbować się osiedlić, bo jak powszechnie wiadomo lepiej jest zapobiegać ich pojawieniu się, niż później zastanawiać się jak je zwalczać.

Szuranie, skrobanie, delikatne piski – jeśli słyszysz te dźwięki, szczególnie w nocy, może to być sygnał, że inne zwierzęta zagościły na Twoim poddaszu, a mianowicie kuny. Te zwierzęta, choć na pozór niegroźne, mogą wyrządzić znaczne szkody w strukturze dachu oraz przysporzyć wielu problemów domownikom. Kuny, przyzwyczajone do życia w grupach, mogą przyprowadzić ze sobą „przyjaciół”, dlatego ważne jest szybkie działanie. Oprócz hałasów, ich obecność zdradzają porozrzucane resztki pożywienia, ptasie pióra, nieprzyjemny zapach, a także odchody.

Kuny, jako nosiciele różnych chorób, mogą stanowić ryzyko dla zdrowia ludzi, a także ich portfeli. Zwłaszcza dla właścicieli budynków, których dachy ocieplone są wełną mineralną, postrzeganą przez te zwierzęta za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do gniazdowania. Kopiąc w niej długie tunele, kuny nie tylko degradują materiały izolacyjne, ale także przyczyniają się do powstawania mostków termicznych, zwiększając ryzyko utraty ciepła i pojawienie się pleśni.

Aby zapobiec tym problemom, potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie dachu przed gryzoniami i potencjalnych wejść, przez które kuny mogą dostać się do wnętrza. 

Uważaj, by nie zrobić im krzywdy. Te zwierzęta są pod ścisłą ochroną

Choć, jak widzisz i być może sam się przekonałeś, zwierzęta, które osiedlają się na dachu potrafią być uciążliwe. Jednak przy pozbywaniu się ich z naszego otoczenia należy pamiętać o tym, że nie można robić im krzywdy. 

Kuny, wróble, dzięcioły – są pod ścisłą ochroną, a wyrządzanie im krzywdy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W Polsce skrzywdzenie zwierząt pod ochroną jest karalne zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego. Osoba dopuszczająca się takiego czynu może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3. Kary te mogą być zaostrzone w przypadku szczególnie drastycznych lub brutalnych działań wobec zwierząt. Dodatkowo, istnieją przepisy dotyczące ochrony zwierząt w ustawach specjalnych, które mogą wprowadzać dodatkowe sankcje. Warto więc o tym pamiętać i stosować metody, które mają na celu odstraszanie zwierząt, a nie wyrządzanie im krzywdy. 

Jak zabezpieczyć dach przed ptakami?

Istnieje wiele metod zapobiegających osiedlaniu się ptaków na dachu oraz minimalizujących szkody, gdy nieproszeni lokatorzy już się na nim rozgościli. Od zastosowania kolców i specjalnych spirali, poprzez wykorzystanie siatek, aż po nowoczesne rozwiązania emitujące odgłosy. Poniżej podpowiadamy, jak zabezpieczyć dach przed ptakami.

Przy budowie dachu

W sytuacji, kiedy dopiero budujesz swój dom, warto od razu zainwestować w zabezpieczenie okapu dachu przed ptakami. Istnieją trzy rozwiązania, które możesz zastosować:

  • grzebień okapu,
  • grzebień okapu z kratką wentylacyjną,
  • taśmę wentylacyjną okapu.

Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zabezpieczyć te miejsca, przez które najczęściej ptaki dostają się pod dach, w taki sposób by nie mogły tego zrobić. 

Innym sposobem na zabezpieczenie dachu przed ptakami podczas budowy jest solidna podsufitka, która będzie uniemożliwiała przedostanie się ptaków do wnętrza budynku. Może ona być wykonana z różnych materiałów. Do tych uznawanych za najbardziej “szczelne”, należą podbitki wykonane z drewna, stali, aluminium oraz panele podbitkowe z PVC.

Po dostrzeżeniu szkód

Najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym zarówno na dachach, jak i parapetach czy balkonach, są kolce. Jeżeli zostaną zamontowane prawidłowo gwarantują, że ptaki nie będą przysiadać ani budować gniazd na gzymsach, czy krawędziach dachu. Mogą spełniać swoją funkcję, bez wpływania na wygląd budynku, ponieważ producenci oferują je w różnych kolorach, które można dopasować do koloru dachu.

Warto jednak pamiętać, że przy montowaniu kolców, konieczne jest przestrzeganie zasad zapewniających zwierzętom bezpieczeństwo. Muszą one być umieszczone w miejscach widocznych dla ptaków, z dala od wnęk balkonowych i nie mogą być skierowane w dół. Ponadto, blokowanie dostępu do istniejących gniazd wymaga zgody od regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie dachu przed ptakami po dostrzeżeniu szkód są spirale – stosuje się je w miejscach, gdzie zamontowanie kolców jest niemożliwe. Pozwalają odstraszyć ptaki i zapobiec ich siadaniu na elementach dachu, jednak są mniej skuteczne, ponieważ z czasem ptaki mogą się do nich przyzwyczaić i zacząć wchodzić do wnętrza spirali. 

Siatka to praktyczne rozwiązanie zarówno w ogrodach (do ochrony grządek i drzew), jak i w domowych warunkach – na balkonach, gdzie ptaki mogą stanowić problem ze względu na pozostawiane zabrudzenia. Ponadto, siatki zaleca się także w sytuacjach, kiedy ptaki budują gniazda w otworach kominowych i zakłócają ciąg powietrza, stwarzając ryzyko dla bezpieczeństwa domu. Trzeba pamiętać, że choć skuteczne, jest to rozwiązanie, które często “rzuca się w oczy” i może popsuć wygląd budynku. 

Popularną metodą zabezpieczenia dachu przed ptakami są także podobizny drapieżnych ptaków – makiety jastrzębi, sokołów czy kruków, to wizualna metoda odstraszająca min. gołębie, szpaki czy dzięcioły. Może być wzmocniona przez urządzenia dźwiękowe. Nie działa ona jednak niezawodnie, zwłaszcza wtedy gdy zwierzęta zorientują się, że mają do czynienia tylko z imitacją zagrożenia. 

W zabezpieczeniu dachu przed ptakami pomagają też urządzenia dźwiękowe – działają poprzez emitowanie sygnałów dźwiękowych lub ultradźwiękowych, które mogą być słyszalne lub niesłyszalne dla ludzi. Urządzenia te często wykorzystują dźwięki imitujące ptaki drapieżne, strzały z broni palnej, światło stroboskopowe i inne efekty wzbudzające poczucie zagrożenia u ptaków. Są powszechnie stosowane na lotniskach, w portach i na wysypiskach.

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Przegryzione kable antenowe, zniszczona wełna mineralna i wszechobecny odór, zwalający z nóg. O szkodach jakie kuny mogą wyrządzić na dachu, powstały już legendy. To zwierzęta, które w pakiecie ze swoją obecnością, przynoszą zazwyczaj, spory uszczerbek dla budżetu domowego. Jak zabezpieczyć dach przed kunami, by nie mogły dostać się do poszycia? I jak je wypłoszyć, gdy już to zrobiły?

Przy budowie dachu

W celu skutecznego zabezpieczenia dachu przed kunami konieczne jest dobranie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Do ocieplenia dachu wybierz wełnę celulozową i piankę poliuretanową. Wełna celulozowa, powstaje z recyklingowanego papieru więc jest doskonałym wyborem dla osób dbających o środowisko. Charakteryzuje się niską przewodnością cieplną i dźwiękową, co zapewnia skuteczną izolację i pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. A co ważniejsze, dzięki gęstej strukturze, materiał ten skutecznie zniechęca kuny do jego eksplorowania, utrudniając im przegryzienie lub przekopanie się przez niego. W efekcie poddasze staje się mniej atrakcyjne dla tych zwierząt, a to skutecznie zmniejsza ryzyko wyrządzenia przez nie szkód.

Stalowa siatka na membranie dachowej również pomaga zabezpieczyć dach przed kunami. Najlepiej zamontować ją także na okapach i we wszystkich lukach, przez które mogłyby się przedrzeć zwierzęta. Skutecznie zabezpiecza izolację dachu przed pazurami i zębami zwierząt. 

Podobnie jak w przypadku ptaków kolce również powstrzymują kuny przed dostaniem się na dach i zniechęcają do dalszej eksploracji w jego najbliższym otoczeniu.

W zabezpieczenia dachów przed kuną pomoże też pozbycie się wabików – kuny często pojawiają się na poddaszu, gdy zaobserwują występowanie ptasich gniazd lub myszy. Jeżeli na dachu lub strychu bytują inne zwierzęta, to warto pozbyć się ich, zanim przyciągną nieproszonych gości.

Po dostrzeżeniu szkód

Pomocne okażą się odstraszacze dźwiękowe – montowane również w samochodach, emitujące ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, które mają zniechęcać kuny do zbliżania się do budynku. Na rynku istnieją również odstraszacze zapachowe.  Zabiegi trzeba jednak powtarzać i nie zawsze mogą być skuteczne w długotrwałej perspektywie, ponieważ kuny to zwierzęta, które bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych dźwięków czy zapachów. 

Zabezpieczenie otworów na dachu utrudni kunom dostanie się do poszycia. Skuteczne może okazać się zastawienie ich deskami, lub odgrodzenie metalowymi siatkami. Wszystkie miejsca, gdzie pozostawione są odchody bądź inne ślady obecności kun, mogą być potencjalną drogą, którą się poruszają i którą należy w ten sposób zabezpieczyć bez gryzoniami. 

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie dachu przed kuną w przypadku jej obecności jest żywołapka. Pułapka żywołowna na kuny, jest efektywnym rozwiązaniem do humanitarnego łapania kun. Umożliwia bezpieczne usunięcie tych zwierząt ze strychów, poddaszy czy garaży. Złapana kuna może być następnie bezpiecznie przetransportowana w inne miejsce. Jej skuteczność jednak również nie jest 100%, bo żeby kuna złapała się w pułapkę, musi do niej wejść. A tego nikt nie jest w stanie zagwarantować 😉

Pastuch elektryczny jest najbardziej skuteczną metodą odstraszenia kun., Charakteryzuje się małym napięciem i niskim natężeniem prądu. Zazwyczaj montowany jest na rynnach, wokół dachu, tak by natknęło się na niego, wspinające się po elewacji zwierze. Kuna, która doświadczy porażenia prądem, nie zostanie zabita, nie dozna także trwałego uszczerbku na zdrowiu, jednak zapamięta ból i nie będzie szybko próbowała ponownie dostać się na poddasze budynku zabezpieczonego pastuchem. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy to dobre rozwiązanie albo jak należy je zamontować – to na rynku istnieją firmy, które specjalizują się właśnie w takich zadaniach i służą pomocą.

Materiałami odpowiednimi do zabezpieczenia dziur zrobionych przez kuny są pianka poliuretanowa i wełna celulozowa. Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziałała, a Ty zdecydowałeś się zdjąć pokrycie i okazało się, że w materiale termoizolacyjnym są ogromne dziury, można je zabezpieczyć pianką poliuretanowa i wełną celulozowa. Są to bardzo elastyczne materiały, które docierają w zakamarki otworów i skutecznie je zabezpieczają. Po czasie stają się twarde, przez co są dla kun dużo trudniejsze do zniszczenia. 

W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się wymiana całego materiału termoizolacyjnego – kuny, w bardzo szybkim tempie potrafią doszczętnie zdemolować dach. Jeżeli okaże się, że w ociepleniu wyryły tunele, które zupełnie pozbawiły go jego właściwości, to jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowe. 

W obliczu wyzwań, jakie stwarzają ptaki i kuny, zabezpieczenie dachów i poddaszy staje się kluczowe dla zachowania dobrego stanu budynków oraz zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa ich mieszkańcom. Regularne kontrole stanu dachu i szybkie reagowanie na pierwsze sygnały obecności nieproszonych gości mogą znacząco przyczynić się do uniknięcia poważniejszych problemów. Wykorzystanie różnorodnych metod, od stalowych siatek po nowoczesne rozwiązania dźwiękowe, pozwala skutecznie zapobiegać szkodom wywołanym przez te zwierzęta. Warto jednak pamiętać o humanitarnym podejściu i ochronie gatunkowej, stosując metody, które nie wyrządzają im krzywdy. 

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *