Mycie dachów – w jaki sposób prawidłowo czyścić dachówkę? - Blog Grupy Biotop
Mycie dachów – w jaki sposób prawidłowo czyścić dachówkę?
< wszystkie artykuły

Mycie dachów – w jaki sposób prawidłowo czyścić dachówkę?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 15 lutego, 2024

9 minut
5/5 - (2 głosów)

Czy każdego dnia, gdy wychodzisz z domu lub wracasz do niego, Twoją uwagę przyciąga brudny, zaniedbany dach? Może zastanawiasz się, dlaczego, mimo że wciąż spełnia on swoją funkcję, tak bardzo rzuca się w oczy? Jeśli chcesz, aby odzyskał dawny blask i nie szpecił wyglądu domu, musisz go po prostu umyć. Nie wiesz jak? Wszystko Ci wyjaśnimy!

Kiedy warto rozważyć mycie dachu? 

Mycie dachu jest zalecane w kilku sytuacjach i ma istotne znaczenie zarówno dla jego wyglądu, jak i trwałości. Regularne czyszczenie dachu pomaga przedłużyć żywotność materiału pokrycia, poprawia efektywność energetyczną budynku oraz zwiększa jego wartość estetyczną i rynkową. Pomyśl o myciu dachu, jeżeli:

 • Zauważysz zanieczyszczenia: takie jak nagromadzone liście, mchy, glony, czy inne organiczne materiały. Również silne burze, śnieg i grad mogą pozostawić na dachu zanieszczyszczenia. Pogarszają one wygląd, ale co ważniejsze, mogą także prowadzić do uszkodzeń dachu.
 • Dawno nie przeprowadzałeś konserwacji: jeżeli dach nie był czyszczony przez dłuższy czas, regularne mycie może pomóc w utrzymaniu jego dobrego stanu.
 • Planujesz malowanie dachu: mycie dachu jest konieczne przed jego malowaniem, a także aplikacją impregnatów, które muszą być nałożone na czystą powierzchnię .
 • Po zakończeniu budowy lub remontu w pobliżu: jeśli w pobliżu Twojego domu odbywały się prace budowlane lub remontowe, mogły one spowodować zanieczyszczenie dachu pyłem budowlanym, który powinien zostać usunięty.

Brudny dach może z bliska wyglądać nawet tak:

Mycie dachu zalecane jest także w konkretnych porach roku, szczególnie jesienią i wiosną. Jesienią usuwa się liście i inne zanieczyszczenia, które mogły zgromadzić się latem, wiosną natomiast czyszczenie dachu pomaga usunąć pośniegowe zanieczyszczenia – tak by zastój wody nie doprowadził do poważnych problemów, w tym do uszkodzeń konstrukcji czy przecieków. To także doskonała okazja do dokładnej oceny stanu Twojego dachu. Osoba wykonująca czyszczenie dachówki może zauważyć potencjalne problemy, takie jak pęknięcia, uszkodzenia mechaniczne czy potrzebę wymiany uszkodzonych elementów.

Poznaj naszą ofertę

Mycie dachów

Czy Twoja dachówka przetrwa mycie? Ryzyko czyszczenia starych dachów

Obawiasz się o stan swojej dachówki i nie wiesz czy przetrwa ona mycie? Oto aspekty, które wykluczają taką pracę:

 • Jeżeli masz na dachu jeden z wczesnych rodzajów dachówek betonowych lub ceramicznych, to może pojawić się problem z ich czyszczeniem. W takich przypadkach dachówki mogą być zbyt kruche i łatwo pękać, co sprawia, że prace stają się ryzykowne.
 • Innym ważnym aspektem jest brak membrany dachowej pod dachówką, która chroni przed przeciekami do wnętrza budynku podczas mycia dachu pod ciśnieniem.

Z każdej sytuacji jest jednak wyjście. Nasza firma posiada duży zapas różnych modeli dachówek, w tym tych, które nie są już produkowane. Dodatkowo, mamy dostęp do portali aukcyjnych, gdzie stare dachówki, są sprzedawane w dużych ilościach za symboliczną cenę. W przypadku konieczności wymiany, jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie zamienniki. 

Zawsze jednak przed przystąpieniem do prac oceniamy stan techniczny dachu. W przypadku, gdy dachówki są zbyt zniszczone i nie nadają się do bezpiecznego mycia dachu oraz malowania, uczciwie informujemy o tym klienta i doradzamy co należy zrobić aby poprawić stan dachu. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i najwyższej jakości usług, z szacunkiem do indywidualnych potrzeb i warunków każdego pokrycia dachowego.

Jak często powinieneś myć dach?

Częstotliwość czyszczenia dachu zależy od różnych czynników, w tym od lokalnych warunków środowiskowych, otoczenia budynku, rodzaju dachówki oraz ekspozycji na czynniki atmosferyczne.

Warunki środowiskowe

W obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza lub w miejscach silnie narażonych na działanie wiatru i deszczu, zaleca się częstsze mycie dachu. Obszary gdzie wilgotność powietrza jest wysoka (tereny zalesione, zagajniki), stwarzają warunki sprzyjające rozwojowi alg i mchów. W takich warunkach, dachy mogą wymagać częstszego czyszczenia i dodatkowej ochrony przed wilgocią, także ze względu na gromadzące się liście. Również silne wiatry czy działanie soli morskiej mogą wpływać na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaj dachówki

Dachówki ceramiczne, które są zazwyczaj bardziej odporne na zabrudzenia, nie wymagają tak częstego mycia jak na przykład dachówki betonowe. Warto również sprawdzić zalecenia producenta dachówki dotyczące konserwacji i czyszczenia. Takie informacje znajdują się w kartach gwarancyjnych. Zdarza się że producent nie uwzględnia reklamacji na dach, ponieważ ten, nie był czyszczony. Zaleca się mycie dachu z dachówki co kilka lat, zależnie od wymienionych warunków, może być potrzebne częstsze lub rzadsze czyszczenie.

 • Dachówki betonowe: mogą wymagać częstszego mycia niż dachówki ceramiczne, ponieważ są bardziej podatne na zabrudzenia. Mycie dachówek betonowych zalecane jest z częstotliwością co 2–3 lata.

  Więcej informacji – Sekrety czyszczenia dachówki betonowej i cementowej

 • Blacha: dachy z blachy stalowej lub aluminiowej są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają częstego mycia. Optymalna częstotliwość mycia dachów blaszanych to raz na 2–5 lat.

  Więcej informacji – Mycie blachodachówki – jak czyścić dach z blachy?

 • Pokrycia dachowe asfaltowe: dachy asfaltowe są podatne na porosty mchów i alg, dlatego zaleca się czyszczenie ich co 3-5 lat.

 • Dachy drewniane: dachy drewniane, takie jak dachy kryte gontem drewnianym, mogą wymagać częstszego mycia, co 2-3 lata, aby zachować ich estetykę i wytrzymałość.

Warunki atmosferyczne

Warunki atmosferyczne odgrywają kluczową rolę w procesie czyszczenia dachu, a położenie geograficzne budynku, w tym orientacja dachu względem stron świata, może znacznie wpływać na optymalną częstotliwość i intensywność czyszczenia.

 • Ekspozycja na słońce: dachy skierowane na południe zazwyczaj otrzymują więcej światła słonecznego, co może przyspieszać proces wysychania po opadach deszczu i redukować ryzyko rozwoju mchów i alg. Jednak, intensywne nasłonecznienie może również przyczyniać się do szybszego blaknięcia kolorów i degradacji materiałów.
 • Strona północna: dachy skierowane na północ często otrzymują mniej bezpośredniego światła słonecznego, co może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci i stwarzać idealne warunki do wzrostu mchów, glonów i porostów. Takie dachy mogą wymagać częstszego mycia i zastosowania specjalistycznych środków do usuwania mchów.
 • Ekspozycja na zachód i wschód: dachy skierowane na zachód, są bardziej narażone na intensywne popołudniowe słońce oraz na działanie deszczu i wiatru. Dachy skierowane na wschód szybciej wysychają z rosy, ale poranne słońce może także być przyczyną ich degradacji.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na to, jak dach będzie reagował na warunki atmosferyczne, a zatem i na to, jakie działania konserwacyjne i czyszczące będą najbardziej efektywne.

Wybór środków do czyszczenia dachu

Kiedy określisz już stan i rodzaj swojego dachu, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego produktu do mycia.  Poniżej znajdziesz najczęściej używane środki i opisy ich przeznaczenia: 

Przykładowe środki do mycia dachu:

 • TENZI APC OUT to wyjątkowo efektywny środek o działaniu zasadowym, przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń takich jak sadza, organiczne zabrudzenia pochodzenia roślinnego (np. resztki roślin, owady, pleśń), oraz wszelkiego rodzaju substancji ropopochodnych (olejów czy smarów). Ten preparat jest idealny do czyszczenia elewacji, każdego rodzaju dachów, kostki brukowej oraz fasad.
 • TENZI MOSS, skoncentrowany środek czyszczący, zaprojektowany do usuwania grzybów, mchów, glonów, porostów i zielonych nalotów z różnych rodzajów powierzchni, takich jak elewacje, dachy domów jednorodzinnych, kostka brukowa czy chodniki. Po dokładnym oczyszczeniu, preparat tworzy ochronną barierę, która długotrwale zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Jego zastosowanie wzmacnia naturalną odporność czyszczonych powierzchni i działa grzybobójczo.
 • Sikagard®-715 W, uniwersalny środek do usuwania mchów, porostów, alg i innych organizmów z różnych rodzajów powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Preparat ten może być używany do czyszczenia pokryć dachowych, rynien, tarasów, balkonów, ścian, elementów stolarki drewnianej i plastikowej, a także materiałów kamieniarskich. Nie powoduje plam ani zanieczyszczeń na czyszczonych materiałach i jest bezpieczny dla środowiska​​​​.
 • EMULSOL RN-1 lub RN-EXTRA to specjalne mieszanki środków powierzchniowo czynnych z dodatkiem inhibitora korozji. Są przyjazne dla środowiska, gdyż ulegają biodegradacji, a jednocześnie skutecznie usuwają tłuszcze, oleje i inne zabrudzenia. Te preparaty zostały stworzone do procesu odtłuszczania różnych materiałów, takich jak podłoża mineralne, ceramika, beton, stal, żeliwo, metale kolorowe, stal ocynkowana, tworzywa sztuczne i wiele innych. Świetnie sprawdzają się także do mycia powierzchni pokrytych starą warstwą farby przed nałożeniem nowej.

Jak umyć dach? Techniki i narzędzia, których możesz użyć

Sposobem, który pewnie od razu przychodzi Ci do głowy, jest użycie myjki ciśnieniowej. I masz rację, to najprostsze i najszybsze urządzenie. Musisz jednak rozsądnie dobrać odpowiednie ciśnienie wody, tak by nie uszkodzić delikatniejszych rodzajów dachówek. Wyjątkiem jest mycie dachówek betonowych przed malowaniem, gdzie wręcz wymagane jest ściągnięcie luźnej utlenionej warstwy betonu, dla lepszego przylegania farby. 

Oprócz odpowiedniego ciśnienia wody ważne jest też określenie rodzaju zabrudzeń i użycie odpowiedniego preparatu do mycia dachu. Przed rozpoczęciem prac przetestuj wybrany środek na niewielkim fragmencie powierzchni, aby upewnić się, że nie spowoduje odbarwień ani innych problemów.

Jeśli mycie myjką ciśnieniową nie jest wystarczające, trudniejsze zabrudzenia możesz usunąć, używając preparatu do mycia dachów. W niektórych przypadkach możesz również skorzystać z drucianej szczotki, ale ostrożnie, bo może to uszkodzić powierzchnię dachu, zwłaszcza w przypadku blachodachówki w miejscach jej gięcia, gdzie blacha jest zdecydowanie cieńsza.

Podczas mycia dachu zacznij od jego najwyższego punktu i schodź stopniowo w dół, unikając rozprowadzania brudnej wody po już umytej powierzchni. Ważne jest, aby brudna woda spływała prosto do rynien spustowych. Pamiętaj aby podczas mycia dachu kontrolować czy elewacja nie została zachlapana, jeśli tak się stanie od razu opłukaj ją czystą wodą. Nie dopuszczaj do momentu, w którym brud zaschnie, bo zacieki mogą być trudniejsze do usunięcia.

Bezpieczeństwo podczas mycia dachu

Jest to niezwykle ważne zagadnienie. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne mycie dachu, nie możesz zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Praca wykonywana na wysokości, bez zabezpieczeń może prowadzić do upadku i poważnych obrażeń. Oto lista wymogów jakie muszą spełniać specjaliści podczas profesjonalnej pracy na wysokości:

Szkolenie BHP:

 • Osoby wykonujące mycie dachu muszą przejść specjalistyczne szkolenie BHP dotyczące pracy na wysokości. Szkolenie to powinno obejmować zarówno teorię, jak i praktykę.
 • Szkolenie powinno obejmować zasady bezpiecznej pracy na dachu, identyfikację zagrożeń, korzystanie z odpowiednich urządzeń zabezpieczających oraz postępowanie w przypadku awarii lub wypadku.

Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego:

 • Kluczowym elementem bezpieczeństwa jest stosowanie odpowiednich uprzęży bezpieczeństwa i przyrządów asekuracyjnych podczas czyszczenia dachu.
 • Uprzęże powinny być przystosowane do wagi i wymiarów pracownika, a także regularnie sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
 • Ważne jest również używanie lin asekuracyjnych, punktów zaczepowych, karabinków i innych elementów systemu asekuracji, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo.

Bezpieczne poruszanie się po dachu:

 • Należy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po mokrym lub śliskim dachu.
 • Przed rozpoczęciem pracy na dachu należy usunąć wszelkie luźne elementy, które mogą stanowić zagrożenie lub mogą prowadzić do przetarcia liny

Stosowanie odpowiednich metod pracy:

 • Należy unikać pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr, deszcz lub śnieg, które znacznie zwiększają ryzyko wypadku.
 • Prace na dachu powinny być planowane i realizowane w sposób umożliwiający bezpieczne wykonywanie każdej czynności.

Plan awaryjny i pierwsza pomoc:

 • Na miejscu pracy powinien być dostępny sprzęt do udzielania pierwszej pomocy.
 • Ważne jest, aby pracownicy mieli świadomość lokalizacji zestawów pierwszej pomocy oraz umiejętności ich używania przed przystąpieniem do czyszczenia dachu.
 • Powinien być również ustalony jasny plan postępowania na wypadek wypadku, w tym procedury ewakuacyjne i kontakt do służb ratowniczych.

Bezpieczeństwo podczas mycia dachu wymaga nie tylko stosowania odpowiedniego sprzętu, ale także ciągłej świadomości potencjalnych zagrożeń i umiejętności ich minimalizowania. Regularne szkolenia, odpowiedni sprzęt asekuracyjny i planowanie prac są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników na wysokości.

Konserwacja po czyszczeniu dachu

Konserwacja dachu po jego umyciu jest niezbędnym elementem dbałości o długą żywotność i estetykę pokrycia dachowego. W przypadku dachówki ceramicznej, gdy nie zależy nam na zmianie koloru, skutecznym rozwiązaniem jest konserwacja bezbarwnym impregnatem. Na rynku dostępne są różne rodzaje – od żywicznych przez silanowe aż po silikonowe. Każdy z nich różni się właściwościami i sposobem działania, jednak wspólnym celem jest stworzenie ochronnej warstwy, która zwiększa odporność dachu na czynniki atmosferyczne i ogranicza rozwój mchów czy glonów. Impregnacja bezbarwna jest efektywna, nie zmienia wyglądu dachówki i skutecznie ją chroni. Podobnie jak malowanie, które również stanowi skuteczną formę zabezpieczenia. 

W przypadku dachówki betonowej zabezpieczenie po myciu ogranicza się głównie do malowania. Każdy proces mycia dachówki betonowej powoduje jej stopniowe wypłukiwanie, co prowadzi do otwierania porów i zwiększa zdolność do absorbowania wody. Natomiast dachówka, która absorbuje wodę, staje się bardziej podatna na rozsadzanie. Dodatkowo dachówka betonowa jest barwiona w masie, co oznacza, że po jej wymyciu kolor może się wypłukać. Impregnat zastosowany na betonową powierzchnię nie przynosi pożądanego efektu wizualnego, a także oczekiwanej ochrony. Nasza firma zawsze zaleca malowanie dachówki betonowej, wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy podoba nam się rustykalny wygląd wypłowiałej dachówki i chcemy go zachować.

Sprawdź nasze usługi

Malowanie dachów

Mycie dachu – jak robią to specjaliści? 

Odpowiednie narzędzia do mycia dachu są kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego czyszczenia przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka uszkodzenia powierzchni dachowej. Oto niektóre narzędzia najczęściej używane do mycia dachów:

Myjka ciśnieniowa – to podstawowe narzędzie wykorzystywane do mycia dachów. Profesjonalne ekipy używają jej razem z:

 • pompą ciśnieniową: generuje wysokie ciśnienie wody, które jest niezbędne do skutecznego usuwania brudu, mchu i innych zabrudzeń z powierzchni dachu;
 • silnikiem: może być elektryczny lub spalinowy, napędza pompę ciśnieniową;
 • wężem ciśnieniowym: woda przepływa nim pod wysokim ciśnieniem od myjki do lancy;
 • lancą myjącą: długa rura z dyszą na końcu, która pozwala na precyzyjne kierowanie strumieniem wody;
 • dyszą rotacyjną: specjalna dysza, która obraca się podczas mycia dachu, zwiększając efektywność czyszczenia poprzez równomierne rozprowadzanie ciśnienia wody;
 • pianownicą: to narzędzie, które jest często stosowane w połączeniu z myjką ciśnieniową. Pianownica pozwala na nanoszenie środków czyszczących w formie gęstej piany, co zwiększa skuteczność mycia dachu, umożliwiając lepsze przenikanie i działanie środków czyszczących;
 • detergentami i środkami czyszczącymi: pomagają skutecznie usunąć brud, mech i inne zanieczyszczenia. 

Podczas wybierania narzędzi do mycia dachu ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj dachu i specyficzne wymagania związane z jego materiałem. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i odpowiednia kolejność wykonywanych czynności, nie tylko zwiększa efektywność mycia dachówki, ale również zapewnia bezpieczeństwo oraz chronę powierzchni dachowych.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Mycie dachu – krok po kroku

 1. Mycie wodą pod ciśnieniem: jest to podstawowa metoda mycia dachów i pierwszy krok, stosowany zarówno do blachy, blachodachówki, jak i dachówek ceramicznych​​.
 2. Pianowanie: polega na pokryciu powierzchni dachu pianą aktywną, która wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami, a następnie jest zmywana gorącym strumieniem wody pod dużym ciśnieniem​​.
 3. Czyszczenie chemiczne i mechaniczne: w przypadku silniejszych zabrudzeń (takich jak duża warstwa sadzy lub skorodowane blachodachówki), stosuje się dodatkowe czyszczenie chemiczne dachu, czasami połączone z czyszczeniem mechanicznym szczotkami z metalowym włosiem.​​
 4. Metoda niskociśnieniowa dla gontu bitumicznego: gont bitumiczny ze względu na swoją asfaltową strukturę wymaga niskociśnieniowego mycia w połączeniu z biodegradowalnymi środkami chemicznymi​​.

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak “wyłapujecie” brudną wodę z rynien żeby nie zatkać spustów? 

  Żeby zapobiec zatkaniu spustów rynnowych, stosujemy różne metody, w tym filtry celulozowe i inne systemy filtracyjne. Dzięki temu brudna woda z mycia jest odpowiednio odprowadzana, minimalizując ryzyko zatkania. Nasze ekipy po każdym myciu dachu, doprowadzają teren wokół domu do stanu, w jakim go zastali.
 • Ile wody potrzeba do umycia dachówki? 

  Ilość wody potrzebnej do umycia dachówki zależy od planowanego następnego etapu. W przypadku mycia dachówki betonowej o powierzchni 200m², jeśli planujesz tylko jej umycie, ilość potrzebnej wody będzie mniejsza w porównaniu z sytuacją, gdy po myciu następuje malowanie. Mycie dachu przed malowaniem wymaga większej dokładności i zastosowania wyższego ciśnienia, co wiąże się z użyciem większej ilości wody. Można szacować, że dla 200m² dachówki betonowej potrzebne jest od 3 do 5 metrów sześciennych (m³) wody.
 • Co ma wpływ na cenę mycia dachu? Jak wyceniana jest usługa? 

  Cena usługi mycia dachów zależy od kilku czynników, takich jak wielkość i typ dachu, stopień zabrudzenia, dostępność i rodzaj wymaganych środków czyszczących oraz specyfika danej lokalizacji. Wycena jest dokonywana indywidualnie dla każdego klienta.
 • Czy można myć dachówkę woda z basenu? 

  Na ogół nie zalecamy takiego rozwiązania, ponieważ zanieczyszczona różnymi środkami chemicznymi woda, nie nadaje się do takich prac. Jeżeli jednak woda z basenu nie zawiera chloru i innych chemikaliów, to jest taka możliwość, by użyć jej do mycia dachu. Należy jednak pamiętać, że przed malowaniem należy wypłukać dach wodą bez soli czy chloru.
 • Czy przy okazji mycia dachówki myjecie panele PV?

  Zabezpieczamy panele PV foliami, zarówno przed myciem, jak i malowaniem dachu. Po skończonej pracy, zawsze je spłukujemy. Istnieje również możliwość profesjonalnego mycia paneli PV przy użyciu wody zdemineralizowanej oraz przeznaczonych do tego narzędzi.
 • Na jak długo wystarczy mycie dachówki bez malowania?

  Okres ten zależy przede wszystkim od trzech czynników:

  Położenie domu: dla przykładu, rozpatrzmy wszystkie możliwości w perspektywie 3 lat.  Dach od strony północnej, bardzo szybko zostanie porośnięty korozją biologiczno-chemiczną, w przeciwieństwie do dachu od strony południowej, który przez ten sam okres będzie wyglądał jakby został dopiero umyty. Położenie wschód-zachód – w tym przypadku proces korozji będzie zachodził jeszcze wolniej i na pewno, po 3 latach nie trzeba będzie myć dachu.

  Układ dachu: podane wyżej przykłady dotyczą dachu dwuspadowego. Jeżeli dach będzie miał układ kopertowy (o niewielkim kącie nachylenia) wówczas porastanie nie wystąpi tak szybko i nie trzeba go będzie malować nawet przez 5 lat. 

  Warunki geograficzne: jeśli dom znajduje się na otwartej przestrzeni, to będzie on wolniej się brudził, analogicznie jeżeli wokół domu rośnie dużo drzew, jest większa wilgotność powietrza, wieją silne wiatry – mycie dachu będzie koniecznie częściej.

  Porowatość dachówki: jeżeli powierzchnia dachówki jest porowata, tym łatwiej i szybciej przylegają do niej zanieczyszczenia oraz dłużej pozostaje mokra, co tworzy doskonałe warunki dla rozwoju mchu.
 • Skąd bierzecie wodę, jeśli nie mam przy domu bieżącej wody

  Nie mamy możliwości przetransportowania wody do klienta. Dlatego zawsze, w odległości nie większej niż 100m od budynku potrzebne jest nam źródło, z którego będziemy czerpać wodę. Może być to studnia, rzeka, czy też przydomowy zbiornik z nagromadzoną wodą. Jeżeli nie ma takiego w pobliżu budynku, klient powinien nas o tym poinformować. W takim przypadku, istnieje możliwość zamówienia beczkowozu z wodą, który ją dostarczy, jednak jest to dodatkowy koszt, który ponosi klient.

Mycie dachu to ważna czynność konserwacyjna, która nie tylko poprawia estetykę Twojego domu, ale także przyczynia się do przedłużenia żywotności pokrycia dachowego i zachowuje gwarancję producenta. Warto zwrócić uwagę na stan dachu oraz lokalne warunki środowiskowe, aby określić optymalną częstotliwość mycia. 

Jeśli Twój dach wymaga mycia, malowania lub innych prac konserwacyjnych, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Oferujemy indywidualne doradztwo i bezpłatne wyceny dostosowane do Twoich potrzeb. Natomiast jeśli chcesz uzyskać więcej informacji i porad dotyczących pielęgnacji i malowania dachów – zajrzyj do kolejnych wpisów na naszym blogu. 

Zachęcamy do skontaktowania się z nami

Kontakt