Mycie dachu karcherem – jednoosobowa misja czy zadanie dla specjalistów? - Blog Grupy Biotop
Mycie dachu karcherem – jednoosobowa misja czy zadanie dla specjalistów?
< wszystkie artykuły

Mycie dachu karcherem – jednoosobowa misja czy zadanie dla specjalistów?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 19 lutego, 2024

5 minut
5/5 - (1 głosów)

Mycie dachu – zastanawiasz się pewnie komu i po co jest to potrzebne. Myślisz, że to naciąganie na dodatkowe koszty, bo przecież powierzchnię dachu, z poziomu ziemi ledwo widać. Otóż z dachem jest trochę jak z zębami – wydaje Ci się, że regularne czyszczenie nie daje zbyt wiele, ale jeśli tego nie robisz, przyjdzie Ci później zapłacić za to wysoki rachunek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie konsekwencje może przynieść brak dbałości o dach oraz czy możesz umyć go samodzielnie, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Mycie dachu karcherem – korzyści 

W codzienności jest wiele spraw, o których musisz pamiętać – praca, rachunki, zakupy czy opieka nad dziećmi. Załatwienie ich wszystkich sprawia, że czas w ciągu dnia się kurczy. Teraz dowiadujesz się, że do i tak zapełnionego już kalendarza, trzeba wpisać jeszcze jedną rzecz, czyli mycie dachu karcherem. A może wiesz już, że trzeba to zrobić i szukasz informacji na temat korzyści jakie z tego płyną. Już spieszymy z odpowiedzią. Warto regularnie myć dach, ponieważ:

 • atrakcyjności wizualna budynku wzrasta – mycie dachu karcherem to jak lifting dla domu. Usuwa zacieki, brud, porosty i mech, przywracając dachowi dawny blask. Dach wygląda młodziej, a Ty czujesz dumę, patrząc na odświeżony dom;
 • możesz wykryć problemy na wczesnym etapie – regularne czyszczenie pozwala dostrzec potencjalne problemy, takie jak korozja w przypadku blachy lub pęknięcia czy uszkodzenia dachówek, zanim przemienią się one na przykład w dziury/przecieki. Lepiej temu zapobiegać, niż potem zastanawiać się w środku nocy, co można zrobić, by do rana deszcz całkowicie nie zalał  Ci strychu;
 • przedłużasz w ten sposób żywotność dachu – mech i porosty nie są tylko kwestią estetyki; zatrzymują wilgoć, która może prowadzić do uszkodzeń dachówek czy blachy. Regularne mycie dachu karcherem pozwala je usunąć oraz chroni przed korozją i zgnilizną, dzięki czemu pokrycie służy wiernie przez lata;
 • zapobiegniesz zatorom w rynnach mycie dachu karcherem to także okazja do sprawdzenia rynien. Usuwając z nich liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia, zapobiegamy zatorom, które mogą prowadzić do przecieków i uszkodzeń fundamentów;
 • poprawisz efektywność energetyczną domu – brudny dach może wpływać na zdolność odbijania promieni słonecznych przez materiał dachowy, szczególnie w przypadku jasnych dachów. Czysty dach lepiej odbija ciepło, co może przyczynić się do przyjemnego ochłodzenia wnętrz w upalne dni. 
mycie dachow w jaki sposob prawidlowo czyscic dachowke

Czyszczenie dachu karcherem – co trzeba z niego usunąć?

Zabrudzenia, które osadzają się na dachu, mają bardzo zróżnicowany charakter. Wszystkie jednak mają negatywny wpływ na stan pokrycia dachu, dlatego ich usuwanie powinno być dokładne i skuteczne. 

 • Mchy i porosty – same w sobie nie stanowią dla dachu zagrożenia, jednak dużym problemem jest to, że gromadzą wilgoć i narażają pokrycie dachu na nieustanny kontakt z wodą. Na dachach blaszanych może prowadzić to do korozji, natomiast dachówki cementowe i ceramiczne mogą pękać, kiedy dostanie się do nich woda i zamarznie. Czyszczenie pokrycia dachu z mchu może jedynie usunąć widoczne części porostów, ale trzeba również zneutralizować ich zarodniki. W tym celu niezbędne są specjalistyczne środki biobójcze.
 • Liście i gałęzie opadłe liście i gałęzie mogą gromadzić się na dachu oraz w rynnach, tworząc idealne warunki dla gromadzenia się wilgoci i rozwoju pleśni. Regularne usuwanie tych zanieczyszczeń  jest ważne, by zapewnić swobodny przepływ wody.
 • Grzyb i pleśń – czarne lub zielone plamy na dachu mogą wskazywać na obecność grzybów lub pleśni. Są one nie tylko nieestetyczne, ale mogą również uszkadzać pokrycie dachowe, a także wpływać negatywnie na jakość powietrza wokół i wewnątrz domu.
 • Zabrudzenia emisyjne – sadza i spaliny w kontakcie z promieniami UV mogą przyczyniać się do niszczenia powłoki ochronnej i farby, co ma szczególnie szkodliwy wpływ na dachy blaszane. Fragmenty dachu, z których zejdzie warstwa farby, będą odsłonięte i narażone na korozję.
 • Ptasie odchody – oprócz tego, że mogą zepsuć wyglądu dachu, przyciągają też szkodniki i sprzyjają rozwojowi niepożądanych bakterii i pleśni.

Jak widzisz regularne mycie dachu karcherem, pozwala na utrzymanie go w odpowiednim stanie przez długi czas. Jest to działanie, które wpływa także na kondycję całego budynku, zapewniając bezpieczeństwo Twoim najbliższym. 

Samodzielne spłukiwanie dachu karcherem czy wynajęcie specjalistów?

Samodzielnie mycie dachu karcherem ma sens w momencie, kiedy dach nie jest bardzo zabrudzony. Możesz wtedy spłukać powierzchowne zabrudzenia takie jak naniesiony na dach kurz, pył lub błoto, na przykład po ulewie czy silnym wietrze. Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa i zabezpieczeniu się przed wypadkiem. Trudniejsze zabrudzenia, usuwanie zarodników porostów, a także przygotowanie dachu do malowania powierz specjalistom. Pomogą Ci dobrać odpowiednie środki chemiczne, a także wykonają te usługi szybko i bezproblemowo. 

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Mycie dachówki ceramicznej karcherem – czy jest bezpieczne?

W przypadku ceramicznych pokryć dachowych możesz mieć pewne wątpliwości związane z ich czyszczeniem. Biorąc pod uwagę ich większą wrażliwość, u wielu ludzi pojawia się obawa, że użycie myjki ciśnieniowej może zaszkodzić takim dachówkom. Nie jest to prawda. Jeżeli zachowasz ostrożność i będziesz przestrzegał tych kilku prostych zasad, możesz być pewny, że dach pozostanie nienaruszony.

 • Ciśnienie wody – mycie dachówki ceramicznej karcherem wymaga kontrolowania ciśnienia wody. Zaleca się ustawienie nacisku na jak najniższą wartość, która pozwoli na skuteczne czyszczenie i będzie bezpieczna.
 • Kąt strumienia – unikaj kierowania strumienia wody pod ostrym kątem od spodu dachówki. To może spowodować jej podważenie lub uszkodzenie.
 • Środki czyszczące – w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, możesz rozważyć użycie specjalnych środków do mycia dachów karcherem. Upewnij się, że środek jest bezpieczny dla dachówek ceramicznych i stosuj go zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Technika – ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią odległość między dyszą a powierzchnią dachówki oraz pracować równomiernie, tak by uniknąć zacieków i niejednolitego czyszczenia.
 • Bezpieczeństwo osobiste – czyszcząc dachówki ceramiczne karcherem, zawsze pamiętaj o przestrzeganiu standardowych zasad bezpieczeństwa. Stosuj odzież ochronną i unikaj ryzykownych zachowań.
 • Profesjonalna pomoc – w zależności od stopnia zabrudzenia i wielkości dachu, rozsądniejszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy do czyszczenia dachów. Takie ekipy posiadają doświadczenie i odpowiedni sprzęt, aby wykonać pracę bezpiecznie i efektywnie.
mycie dachowki ceramicznej poznaj skuteczne sposoby

Jaka myjka ciśnieniowa do mycia dachu? Na jakie właściwości karcherów zwracać uwagę?

Wybierając myjkę ciśnieniową do dachu, pamiętaj, że to nie randka w ciemno – musisz wiedzieć, czego szukasz! Odpowiedni sprzęt powinien posiadać kilka istotnych właściwości i parametrów, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne czyszczenie. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Niskie ciśnienie wody – dobra myjka powinna mieć opcję regulacji ciśnienia wody. Pozwala to umyć zarówno delikatniejsze dachówki ceramiczne, jak również twardsze powierzchnie np. kostkę. Wybierając myjkę ciśnieniową, upewnij się, że można dostosować nacisk do odpowiedniego poziomu.
 • Wydajność – sprawdź wydajność myjki ciśnieniowej, wyrażoną w litrach na minutę (l/min). Warto wybrać model z wysoką wydajnością wody, aby umożliwić skuteczne czyszczenie dachu.
 • Długi wąż i lanseta – długie akcesoria, takie jak wąż i lanseta (czyli rura, na której zamocowana jest dysza), pozwolą na wygodne docieranie do różnych obszarów dachu bez konieczności wspinania się na niebezpieczne wysokości.
 • Wymienna dysza – myjka do dachu powinna posiadać możliwość wymiany dysz. Dla dachówki ceramicznej zaleca się stosowanie dyszy z szerokim kątem rozprysku, co pomoże uniknąć uszkodzeń.
 • Stabilność i mobilność – sprawdź, czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest stabilne i łatwe do przemieszczania. Dobre modele mają solidne podpory lub kółka, które ułatwiają manewrowanie.
 • Zintegrowany pojemnik na detergent – jeśli planujesz używać detergentu do mycia dachu, warto wybrać myjkę ze zintegrowanym pojemnikiem na detergent, który ułatwi aplikację środka czyszczącego.
 • Moc silnika – moc silnika myjki ciśnieniowej, może wpływać na jej wydajność. Wybierz model o odpowiedniej mocy, która pozwoli na skuteczne usuwanie zabrudzeń.
 • Marka i opinie – wybierając myjkę ciśnieniową, warto zwrócić uwagę na renomowane marki i przeczytać opinie użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia innych osób z danym modelem.

Podsumowując, odpowiednia myjka ciśnieniowa do mycia dachu powinna umożliwiać regulację nacisku wody, być wydajna, stabilna i łatwa w obsłudze. Wybierając model, dostosuj go do specyfikacji i powierzchni Twojego dachu, a przed zakupem przeczytaj opinie innych osób na temat wybranego urządzenia, aby upewnić się, czy jest ono godne polecenia.

Co daje czyszczenie dachu przez profesjonalistów?

Jeżeli jednak nie wiesz, w jaki sposób masz zabrać się do samodzielnego czyszczenia dachu karcherem, przeraża Cię wysokość lub nie masz odpowiedniego sprzętu, warto rozważyć powierzenie tego zadania specjalistom. Ta opcja sprawdzi się także w momencie, w którym po umyciu swojego dachu nie jesteś zadowolony z ostatecznego efektu. 

Amatorskie mycie dachu myjką ciśnieniową, w wielu przypadkach pomaga tylko spłukać widoczne, powierzchowne zabrudzenia. Mycie dachu, aby było efektywne wymaga wiedzy i użycia specjalistycznych środków, które zneutralizują dogłębne zabrudzenia, ułatwiając ich usunięcie. Takie preparaty mogą okazać się nieopłacalne, w przypadku jednej osoby, natomiast większość profesjonalnych firm wlicza je w cenę usługi, ze względu na to, że przy większych i regularnych zamówieniach, otrzymują konkurencyjne ceny zakupu.

mycie dachu cena w 2024 roku

Profesjonalna firma zajmie się również mechanicznym usuwaniem nalotów rdzy za pomocą specjalistycznych szczotek, które pozostają bezpieczne dla powierzchni blaszanego dachu.

Skuteczne czyszczenie dachu przez profesjonalną firmę może być przygotowaniem do kolejnego etapu konserwacji pokrycia, jakim jest malowanie dachów z grupą Biotop, które zabezpieczy dachówki lub blachę przed czynnikami zewnętrznymi i odnawia ich wygląd.

Mycie dachu karcherem to praca na wysokości, a ta zawsze niesie ze sobą ryzyko wypadku. Szczególnie niebezpieczne będzie czyszczenie przy stromym spadzie dachu. Pracownicy grupy Biotop są wyposażeni w kaski i uprzęże, dzięki czemu w czasie czyszczenia dachu zachowują pełne bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko wypadku przy pracy. Nie warto ryzykować, tym bardziej, że – jak już pisaliśmy wcześniej – efekty samodzielnego mycia dają znacznie słabsze efekty.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące mycia dachu lub chciałbyś się dowiedzieć ile kosztuje wykonanie takiej usługi przez naszą firmę, zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy: https://www.grupabiotop.pl/cennik/ albo po prostu zadzwoń pod numer: 510 333 101. Gwarantujemy, że pomożemy Ci zadbać o Twój dach, najlepiej jak potrafimy.

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *